İçeriğe atla

Annia Galeria Faustina

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Genç Faustina

Annia Galeria Faustina veya Genç Faustina (d. 125/130 - ö. 175), Roma İmparatoru Antoninus Pius ile İmparatoriçe Yaşlı Faustina'nın en küçük kızı, İmparator Marcus Aurelius'un karısıdır. İkizler Commodus ve Antoninus'la Lucilla'dan hariç on çocuğun daha annesidir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Fauistina'nın Toraman, Ulukışla'da bulunan mezarı (Ekim 2013)

Aslında Hadrianus tarafından Lucius Verus'a söz verilmiş olmasına rağmen, babası Antoninus onu 139 yılında yeğeni Marcus Aurelius'la nişanladı ve 145 yılında evlendiler. Takip eden yıl Augusta yapılarak onurlandırıldı.

Hareketli bir kişiliği vardı, ama Roma Tarihi Kitabı Historia Augusta'da, denizci ve gladyatör'lerle yatıp kalktığı, hatta oğlu Commodus'un (gladyatörlere olan ilgisine istinaden) bir gladyatörün oğlu olduğu ya da ölen gladyatörlerin kanıyla yıkandığı ve o halde Aurelius'la uzandıkları rivayet edilir (kanıtlanmamıştır).

Faustina (170-174) yılları arasında Aurelius'la birlikte önce kuzeye sonra da 175'te öldüğü doğuya gitti. Aurelius Faustina'yı kutsattı ve ikici kez Puellae Faustinianae adında yeni bir alimenta kurdurdu. (İlk Puellae Faustinianae Antoninus Pius'un karısı ve genç Faustina'nın annesi olan Yaşlı Faustina) anısınadır.

Miletus'deki Faustina Hamamları'na ölümünün ardından adı verildi.

Çocukları[değiştir | kaynağı değiştir]

30 yıllık evliliği boyunca Faustina 13 çocuk doğurdu. Bunlardan sadece bir oğlan ve dört kız babalarından daha uzun yaşadılar. Çocuklarının isimleri;

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]