Annia Faustina

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Annia Faustina ya da Annia Aurelia Faustina, 3. yüzyılda yaşamış, Roma İmparatoru Elagabalus'un üçüncü karısı olarak kısa süre için Roma İmparatoriçesi olmuş Roma'lı kadın.

Faustina, Konsül Tiberius Claudius Severus Proculus ve Plautia Servilla'nın kızlarıdır. Baba tarafından büyükannesi ve dedesi Annia Aurelia Galeria Faustina ve Konsül Gnaeus Claudius Severus Arabianus'tur. Anne tarafından büyükannesi ve dedesi ise Aurelia Fadilla ve Konsül Marcus Peducaeus Plautius Quintillus'dur.

Her iki büyükbabası da Konsülar ve senatoryal derecelerdeki ailelerden gelir. Her iki büyükannesi de kız kardeş olup Roma İmparatoru Marcus Aurelius ve Roma İmparatoriçesi Genç Faustina'nın kızlarıdır. Marcus Aurelius ve Genç Faustina'nın üçüncü dereceden torunudur. Günümüze ulaşan kanıtlara göre Genç Faustina'nın Nervan-Antoninler Hanedanı soyundan gelen son kişi olması muhtemeldir.

İlk kocası Roma'lı bir politikacı olan Pomponius Bassus'tur. 3.Yüzyıl da bilinmeyen bir tarihhte evlenmişlerdir. Bassus’un babası büyük bir ihtimalle bir 193 yılların da suffect Konsül olan Gaius Pomponius Bassus Terentianus'tur. Bassus, 211 de konsül ve 212-217 arasında Inferior ya da Superior Moesia da Legatus'tu.

Haziran 221'den önce İmparator Elagabalus, Faustina'nın karısı olmasını istedi. Elagabalus, Faustina ile olan evliliğinden önce onun ilk kocasının öldürülmesini emretti. Bassus’un ölümünden sonra Elagabalus, Faustina'ya kocasının yasını tutmayı yasakladı. Temmuz 221 de, Elagabalus Faustina ile üçüncü karısı olarak evlendi. Roma toplumu bu evliliği, Vesta rahibesi Julia Aquilia Severa ile olan ikinci evliliğinden daha fazla kabullendi.

Elagabalus ona Augusta unvanı verdi. Sikkelerden elde edilen bilgilere göre Annia Faustina Augusta olarak biliniyordu ve ismine Latince bir isim olan Julia yı da eklemişti. Elagabalus ile olan kısa ikinci evliliğinin Nümismatik ya da öteki kanıtları, günümüze kadar ulaşmıştır.

Elagabalus, anne tarafından kuzeni ve varisi olacak olan Alexander Severus'un yerine Faustina'nın, kendisine bir varis doğurabileceğini ümit etmişti. Faustina ve Elagabalus'un çocukları olmadı. Elagabalus 221 yılı sonlarına doğru bu evliliği bitirdi ve ondan boşandı. Her halukârda Elagabalus'un bu evliliği neden bitirdiği bilinmez. Elagabalus, Julia Aquilia Severa'ya geri döndü ve onunla dördüncü karısı olarak tekrar evlendi. Elagabalus'la boşanmalarının ardından Faustina'ya ne olduğu belli değildir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Sikkeleri için ; [1] 7 Mayıs 2006 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Heykeli için ; [2] 30 Eylül 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]