Annette von Droste-Hülshoff

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Annette von Droste-Hülshoff

Annette von Droste-Hülshoff, (10 Ocak, 1797 – 25 Mayıs, 1848) (tam adı, Anna Elisabeth Franzisca Adolphina Wilhelmina Ludovica Freiin von Droste zu Hülshoff), 1797 doğumlu Alman yazar.

1797 yılında Havixbeck'de doğmuş, 1848'de Meersburg am Bodensee'de vefat etmiştir. Droste-Hülshoff en önemli Alman kadın yazarlardandır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Annette von Droste-Hülshoff'un kökeni eski Vestfalyalı katolik, asil bir aileye dayanıyor. Clemens August von Droste-Hülshoff ve Therese von Haxthausen'in kızı olarak 10 Ocak 1797'de [1] (başka kaynaklara göre[2] 12 veya 14 Ocakta) Münster yakınlarında Havixbeck ve Roxel arasında kalan Hülshoff Şatosu'nda (Burg Hülshoff) dünyaya geldi. Annette von Droste-Hülshoff münzevi ve dar, kısıtlı bir hayat sürdü. Erken doğumu nedeniyle çocukluk ve gençlik dönemleri hasta geçti. 1812 ve 1819 yılları arasında Profesör Anton Matthias Sprickmann tarafından eğitim aldı ve desteklendi. 1826 yılında babasının ölümünden sonra ailesine ait olan mal ve mülk ağabeyi Werner'a kaldı. Öyle ki o, ablası Jenny ve annesiyle birlikte Münster'in Nienberge bölgesindeki konakları Haus Rüschhaus'a taşınmak zorunda kaldı.

İlk büyük seyahatini 1825'te babasının ölümünden bir yıl önce Rhein Nehri'ne, Köln, Bonn ve Koblenz şehirlerine yaptı. Bonn'da Sibylle Mertens-Schaaffhausen ile arkadaşlık kurdu. 1842'ye kadar çoğu kez ziyaret ettiği Bonn'da August Wilhelm Schlegel ile de karşılaştı. Böylece Annette von Droste-Hülshoff Grimm Kardeşler gibi çağdaşlarıyla yazılı iletişime geçmiş oldu ama asla onu hemşire olarak yetiştirmek isteyen ailesinin isteklerinden kaçınmadı. Ama bu kendisini sürekli rahatsız ettiğinden ailesiyle ilişkilerini azaltma ve geçimini de yazarlığıyla kazanmak istediğinden dolayı da ailesiyle hiç görüşmeme kararını aldı. Ama o yazar değil, şair oldu. Annesi de bunu anladı ve kızını desteklemeye başladı, bununla birlikte örneğin Christoph Bernhard Schlüter ile kızı arasında bir ilişki kurmak istedi ama gönderdiği el yazmaları yeterli bulunmadı.

Annette von Droste-Hülshoff edebî işlerini gayet ciddiye alırdı ve büyük sanatı başarma bilincindeydi. Romanı 'Die Judenbuche' gibi balatları da ünlendi. Zamanı için tipik olan, aydınlatılmış şuur ile dinî arayış arasındaki insanların parçalanmışlığını anlatan eseri Das geistliche Jahr derin dindarlık konusu için önemli bir belge niteliği taşımaktadır. 20 yıldan uzun bir süre çalıştığı bu eserindeki açıklamalar günümüzde biyografik olarak addediliyor. İlk defa, ortaçağ edebiyatıyla uğraşan Baron Joseph von Laßberg („Sepp von Eppishusen“) ile evli olan ablası Jenny ve annesi ile gittiği Bodensee, onun edebî faaliyetlerinde gayet etkili olmuştur.

1841'den itibaren eniştesinin yanında Meersburg Şatosu'nda kaldı, ama evi onu ölene kadar besleyen sütannesinin ve annesinin kaldığı, Nienberge yakınlarındaki Rüschhaus oldu. Levin Schücking, Droste-Hülshoff'un bir kız arkadaşının oğludur. Droste Hülshoff, Levin Schücking'le 1837 yılından beri sıkı bir dostluk kurmuştur. Schücking, Droste-Hülshoff'un aracılığıyla Meersburg Şatosu'nun kütüphanesinin başına geçmiştir.

Droste-Hülshoff 17 Kasım 1843'te Meersburg'un dışında, Weinberge'nin ortasındaki Fürstenhäusle'yi satın almıştır. 24 Mayıs 1848 günü öğleden sonra Bodensee'deki Meersburg Şatosu'nda, muhtemelen ağır bir zatürreye yakalandığından dolayı, hayata gözlerini yumdu.

Burg Hülshoff, 2006
Haus Rüschhaus, 2006

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Biografie auf balladen.de,abgerufen am 24. Juni 2009
  2. ^ Biographie im Lexikon Westfälischer Autorinnen und Autoren, abgerufen am 24. Juni 2009