Annem Uyurken

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Annem Uyurken
Annem Uyurken
Annem Uyurken.jpg
Format Yerli Dizi
Tür Komedi-Sit-com
Senarist Emre Özdür
Volkan Sümbül
Ali Demirel
Yönetmen Kerem Çakıroğlu
Başak Soysal
Başrol Hümeyra
Şükrü Türen
Büşra Pekin
Erkan Köse
Bülent Seyran
Devrim Yakut
Ayşen Sezerel
Ali Meriç
Bora Akkaş
Seda Türkmen
Ünal Yeter
Ülke  Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 1
Bölüm sayısı 8
Yapım
Yapımcı Timur Savcı
Mekân İstanbul-Balat
Gösterim süresi 95 dk
Yapım şirketi TIMS Production
Yayın bilgileri
Kanal Kanal D (HD)
Resim formatı 1080i (HDTV) 16:9
576p (SDTV) 4:3
Ses formatı Dolby Digital
Yayın tarihi 27 Haziran 2012 – 15 Ağustos 2012
Durumu Dizi Sona erdi

Annem Uyurken, 27 Haziran 2012 tarihinde Kanal D'de yayınlanmaya başlayan bir komedi dizisidir. Dizi İstanbul'da Balat'ta çekilmektedir. Tims Production yapım şirketi tarafından desteklenmektedir. Dizide anneleri 10 yıldır komada olan bir ailenin durumu ve annenin felçten çıkmasıyla ortaya çıkan olaylar anlatılır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

10 yıl önce, kızı Defne'nin en mutlu olduğu zamanda, düğününde, bayılan annesi Gül Hanım tüm olayların başlangıcıdır. Aile bu olay sonucunda annesiz kalır. Çocuklar derslerinden koparlar ve ardından aşk ve zenginlik hayallerine düşerler. Gül Hanım'ın eşi Hasan da mahallenin eczacısı ve Gül Hanım'ın komşusu Nuran Hanım'a gizli gizli çapkınlık yapmaya başlar. Anne ise bir gün komadan, felçten aniden kurtulur.

10 yıl önce kızının evlendiği anda komaya giren annesinin, 10 yıl aradan sonra uyandığında karşılaştıkları ve ailenin şimdiki durumu anlatılır. Onun yokluğunda aile, zengin olma hayalleri kurmuştur. Ailedekiler, Gül Hanım'ın babasının adını taşıyan Deli Seyfettin isimli lokumcu dükkanını satmak ve hayallerini gerçekleştirmek isterler. Ancak bunun için Necip'ten, lokumları lezzetli yapan gizli tarifi almaları gerekir çünkü o dükkanı değerli yapan şey çok satılan lokumlardır, onları çok satan da gizli tariftir ve bunu Gül Hanım ile Necip Usta bilmektedir.

Gizli tarifi alırlarsa hayatlarını kurtaracaklarını düşünüyorlardı. Necip Usta'dan tarifi alabilmek için, ustanın aşık olduğu, Gül'ün kardeşi Lale'yi araya sokarlar. Çok yol denerler. Ancak tarifi alamazlar. Daha sonra bir gün bir kazan bulurlar ve altında Osmanlıca kelimeler yazdığını fark ederler. Bunu hoca sandıkları birisine okuturlar. Ancak içinden sadece bir masal çıkar. Ailenin umudu bir anda söner. Bundan önce, gerçek tarifi aldığını sanan Nuran, Necip Usta'yı öldürür ya da öldürdüğü sanılmaktadır.

Bir gün gelir ve Gül hanım uyanır. Daha sonra ise olaylar gelişir.

Ailenin Durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Gül'ün kardeşi, Lale kendini sever ve sürekli olarak süslenir. Gül'ün büyük kızı Defne ev işleri ile boğuşur. Gül hanım'ın eşi Hasan Bey, Nuran Hanım ile zengin olup kaçma planları yaparlar. Gül'ün büyük oğlu Mert sevgilisi İclal ile evlenir ve Almanya'ya gitme planları kurar. Defne'nin kardeşi Derya ise çevresindekileri kullanarak, isteklerini yaptırmaya çalışır. Mert'in erkek kardeşi Murat ise antika avındadır. Yani ailenin her bireyi kendi başlarına buyruk bir şekilde yaşamaktadırlar.

Ana Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Gül hanım (Hümeyra): 146 yıllık Deli Seyfettin lokumcusunun varisi ve Deli Seyfettin'in kızıdır. Babasının ölümü üzerine dükkânın mutfak işlerinden çok işletimi ile ilgilenmiştir. 10 yıl önce bilinmeyen bir nedenle komaya girmiş ve uzun süre uykuda kalmıştır. Uyuduğu süre içerisinde Dört çocuğu Defne (Büşra Pekin), Derya (Seda Türkmen), Murat (Can Bartu Aslan) ve Mert (Bora Akkaş) ile eşi Hasan (Şükrü Türen) Gül'ün yokluğunda kendilerince ayakta kalmanın yolunu bulmuş yaşamaya çalışmışlardır.
  • Murat (Can Bartu Aslan): ailesinin köklü geçmişi, evlerinde bulunan antika eşyalar ve tarih bilgilerini birleştirerek antikacı yamaklığı yapmaya başlamıştır. Mal peşindedir. Oturdukları mahalledeki antikacı Aykut(Ünal Yeter) ile beraber çalışmaktadır.
  • Mert (Bora Akkaş): Murat'ın ağabeyi, evin büyük oğludur. Liseyi çift dikiş okumakta ve annesinin olmayışından doğan otorite boşluğundan dolayı sürekli devamsızlıktan kalmaktadır. Asıl hayatın Almanya'da olduğunu öğrenerek Türkiye'ye tatil için gelen İclal (Algı Eke) ile jet hızıyla aşık olmuş ve evlenmiştir. Gül'ün bu evlilikten henüz haberi yoktur.
  • Defne (Büşra Pekin): Gül ve Hasan'ın büyük kızıdır. Üniversiteyi bitirmiş, mimar olmuştur. Ancak annesinin çok uzun süren hastalığı sebebiyle ne işine zaman ayırabilmiştir, ne de kendine. Tam da evleneceği sırada annesinin ani rahatsızlığı nedeniyle ilişkisini bitirmiş, evde kalmıştır. Evin işleriyle boğuşmaktadır.
  • Derya (Seda Türkmen): Güzel ve alımlı bir kızdır. Defne'nin küçük kardeşidir. Tipik Türk kadınları gibi her işi çabucak halletmek, istediklerini hemen önünde bulmak ister.
  • Hasan (Şükrü Türen): Yıllar önce Seyfettin ustanın lokumcu dükkanında iç güveysi olarak çalışmaya başlamıştır. Bu sırada Gül ile evlenmiş 4 çocuk sahibi olmuştur. Ancak Gül komaya girince o da mahallenin eczacısı Nuran hanım ile aşk ve mal planları yapmaya başlamıştır.
  • Necip (Ali Meriç): Seyfettin ustanın çırağıdır. Yıllar sonra işletme Gül hanım'a geçince, Gül'ün yanında çalışmaya devam etmiştir. Hiç karşılık bulamamasına rağmen Gül'ün kız kardeşi Lale'ye aşıktır. Konyalıdır. Gizli tarifi Gül ve o bilmektedir. Gül 10 yıldır uyuduğu için tarifi ondan almaya çalışmışlardır. Ancak usta Nuran hanımın verdiği ilaç yüzünden ölmüştür ya da öldüğü sanılmaktadır
  • Nuran (Devrim Yakut): Gül'ün alt komşusu ve mahallenin eczacısıdır. Uzun süre önce eşini deniz kazasında kaybetmiştir. Kimse bu kazada ondan şüphe etmemiş olsa bile Nuran eşinin katili olabilir. Gül'ün eşi Hasan ile bilinmeyen bir ilişkisi vardır.
  • Lale (Ayşen Sezerel): Gül'ün kız kardeşi Seyfettin'in küçük kızıdır. Ablasının aksine o hep süsüne ve bakımına düşkün bir yapıda olmuştur. Ablası işlere dört elle sarıldıkça Lale modaya, alışverişe ve nakşa kendini vermiştir. Ergen kız psikolojisine sahiptir. Kırılgan ve hassas bir mizacı vardır.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Hümeyra
Şükrü Türen
Büşra Pekin
Erkan Köse
Bülent Seyran
Devrim Yakut
Ayşen Sezerel
Ali Meriç
Bora Akkaş
Algı Eke
Seda Türkmen
Ünal Yeter
Elif Baysal

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Annem Uyurken-Kanal D