Anne with an E

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Anne with an E
TürDrama
Proje tasarımcısıMoira Walley-Beckett
UyarlamaAnne of Green Gables
BaşrolAmybeth McNulty

Geraldine James R. H. Thomson Lucas Jade Zumann Dalila Bela Corrine Koslo Jacob Bruce Ursomarzo

Aymeric Jett Montaz
ÜlkeKanada
Diliİngilizce
Sezon sayısı3
Bölüm sayısı27

Anne with an E, Lucy Maud Montgomery'nin klasik çocuk edebiyatı Anne Green of Green Gables'dan uyarlanan Kanadalı bir dizi televizyon dizisidir. CBC Television için Moira Walley-Beckett, Amy Shirley McNulty, Anne Shirley, Geraldine James Marilla Cuthbert, R. H. tarafından yaratıldı. İlk bölümünü 19 Mart 2017'de son bölümünü ise 24 Kasım 2019'da yayımlamıştır[1]. Dizi 2017 ve 2018 yıllarında Kanada Televizyonları Ödülleri'nde en iyi drama dizisi ödülünü kazanmıştır. Yetim olma, psikolojik travmalar ve cinsiyet eşitsizliği, ırkçılık, ifade özgürlüğü gibi sosyal konuları ele almıştır.

Özeti[değiştir | kaynağı değiştir]

1896 yılında iki kardeş olan Matthew ve Marilla Cuthbert çiftliklerinin işlerine yardımcı olması amacıyla yetimhaneden bir erkek çocuğu evlat edinmeye karar verirler. Matthew evlat edindikleri çocuğu almaya tren istasyonuna gittiğinde bir erkek çocuğu yerine hayal gücü geniş, konuşkan, neşeli, enerjik, 13 yaşında bir kız çocuğunu evlat edindiklerini fark eder. Bu kız çocuğu Anne'nin ailesi o daha birkaç aylıkken ölmüş ve Anne'de bu zamana kadar farklı ailelerde hizmetçilik yapmıştır.

Matthew, Anne'nin kalmasını isterken Marilla işe yaramaz ve öksüz bir kız olması nedeniyle Anne'e güvenmez. Bir yanlışlık üzerine Anne'i yetimhaneye geri gönderirler. Daha sonra yaptıkları korkunç yanlışı fark edip Anne'i bulmaya çabalarlar. Anne, Cuthbert kardeşlerle yaşamaya başladığında okul arkadaşları ve yaşadıkları mahalledeki komşuları tarafından dışlanır. Fakat Anne zekası, problem çözme yeteneği ve hayal gücü sayesinde tüm zorlukların üstesinden gelir.

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Canadian Screen Awards - Shaw Media Award for Best Performance by an Actress in a Continuing Leading Dramatic Role[2]
  • Canadian Screen Award for Best Performance by an Actress in a Leading Role in a Dramatic Program or Mini-Series[3]
  • Canadian Screen Award for Best Achievement in Casting[3]

Set ekibi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin oyuncu ekibinde çok sayıda kadın bulunmasının yanında, baş yapımcısı ve bazı yönetmenleri de kadındır. Buna ek olarak tüm yazar ekibi de kadınlardan oluşur.[4]

Oyuncu seçimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Üç farklı kıtadan yaklaşık 1800 kız içinden Amybeth McNulty, Anne Shirley rolü için seçilmiştir. Miranda de Pencier, Amybeth'in rolü canlandırırken hissiyatı karşı tarafa geçirmedeki üstün yeteneği sayesinde seçildiğini ifade etmiştir.

Müzikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin açılış müziği olan "Ahead by a Century", Kanadalı grup The Tragically Hip tarafından bestelenmiş ve seslendirilmiştir. Dizi müzikleri ise Amin Bhatia ve Ari Posner tarafından bestelenmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Anne with an E Netflix Dizisi Cesur ve Tutkulu Yetim Bir Kız'ın Yeni Yuvası". Netflix Dizileri. 22 Aralık 2020. 27 Aralık 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Aralık 2020. 
  2. ^ "academy.ca". 15 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ a b "imdb.com". 13 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  4. ^ "Crew of Anne with an e". 15 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi.