Annabelle: Kötülüğün Doğuşu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Annabelle: Kötülüğün Doğuşu
Annabelle: Creation
YönetmenDavid F. Sandberg
Yapımcı
YazarGary Dauberman
Oyuncular
MüzikBenjamin Wallfisch
Görüntü yönetmeniMaxime Alexandre
KurguMichel Aller
Stüdyo
DağıtıcıWarner Bros. Pictures
Çıkış tarih(ler)i19 Haziran 2017 (2017-06-19) (LAFF)
11 Ağustos 2017 (2017-08-11) (ABD)
Süre109 dakika
Ülke ABD
Dilİngilizce
Bütçe$15 milyon
Hasılat$298.1 milyon

Annabelle: Kötülüğün DoğuşuDavid F. Sandberg'ün yönettiği ve Gary Dauberman'in yazdığı 2017 çıkışlı Amerikan doğaüstü korku filmidir. 2014 yapımı Annabelle filminin ön bölümüdür, ayrıca Korku Seansı film serisinin dördüncü filmidir. Stephanie Sigman, Talitha Bateman, Anthony LaPaglia ve Miranda Otto başrollerinde oynadıkları film, bir iblis tarafından ele geçirilen Annabelle bebeğinin kökenini ele almaktadır.[1]

Annabelle: Kötülüğün Doğuşu'nun galası 19 Haziran 2017'de Los Angeles Film Festivali'nde yapıldı ve 11 Ağustos 2017'de ABD'deki sinemalarda gösterime girdi. Film, dünya genelinde 298 milyon dolar hasılat elde etti ve eleştirmenler tarafından filmin atmosferi ve oyuncuları açısından olumlu yorumlar aldı ve bir önceki filmden daha iyi olduğu belirtildi.[2]

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

1943'te, oyuncak yapan Samuel Mullins ile karısı Esther, bir araba çarpması sonrası yedi yaşındaki kızları Annabelle'i kaybederler. Çift, kızlarının ruhu olduğunu düşündükleri bilinmeyen bir varlık, Samuel'in yaptığı bir oyunca bebeğin içine girmek için izin ister. İzin verdikten sonra kızlarının şekline girenin bir iblis olduklarını anlarlar. Papaz evi ve çifti kutsar, ardından oyuncak bebeği Annabelle'in odasındaki bir dolaba koyarlar ve dolap kapağının iç kısmına İncil'den ayetler asarak bebeği kilit altında tutarlar.

On iki yıl sonra, 1955'te, Rahibe Charlotte ile altı kimsesiz kız çocuğu yetimhanelerinin kapanmasından sonra Mullin çifti evlerine yerleşirler. Annabelle'in odasına girmemeleri ve odanın kilitli olduğunu söylenmesine rağmen çocuk felcinden ötürü sakat kalmış genç bir kız olan yetim Janice, bir gece bir gürültüyle uyanır ve üzerinde "beni bul" yazılı bir not bulur, ardından odaya girer.  Annabelle'in dolabının anahtarını bulur ve dolabın kapısını açarak farkında olmadan kızlara musallat olmaya başlayan iblisi serbest bırakır. İblis, Janice'e özel bir ilgi duyar.

İkinci gece, iblis Janice'e eziyet etmeye devam eder, gerçek şekline bürünerek "Janice'in ruhunu" istediğini söyler. Her ne kadar merdiven asansörü kullanarak uzaklaşmaya çalışsa da iblis tarafından yakalanır ve ve ikinci kattan birinci kata fırlatılır ve Janice yaralanır. Ertesi gün, Janice -artık tekerlekli bir sandalyeye mahkûmdur-  bir kulübeye sürüklenir. İblis, Annabelle'in şekline girerek Janice'i ele geçirir. Janice'in en yakın arkadaşı ve diğer yetim kızlardan biri olan Linda,  Janice'in davranışlarında değişiklik olduğunu fark eder ve Samuel'e Janice'in Annabelle'in odasına girdiğini ve bebeği iki gece önce bulduğunu itiraf eder. Linda'nın anlatımından kısa süre sonra iblis, Samuel'i öldürür.

Rahibe Charlotte, on iki yıl önceki ilk karşılaşmalarında iblis tarafından sol gözünü kesilipp çıkarıldığı ve yatak odasına hapsolmuş olan Esther'la konuşur. Esther rahibeye bebeğin ardındaki gerçeği ve evin bir iblis tarafından ele geçirildiğini itiraf eder. Rahibe Charlotte, şeytanın kızları ele geçireceği konusundan korkmaya başlar.

İblis, Esther'i öldürür ve kızları evden çıkarmaya çalışan rahibeye saldırır. İblis tarafından ele geçirilmiş olan Janice, Annabelle'in odasına saklanan Linda'yı takip etmeye devam eder. Rahibe Charlotte Janice'i durdurmaya gelerek kızı ve bebeği dolabın içine kilitler. Ertesi gün polis, evi ve çevresini araştırır ve sadece yatak odası dolabında kanıt olarak çıkardığı bebeği bulur. Janice, dolap duvarındaki bir delikten kaçmıştır ve Santa Monica'daki bir yetimhaneye yerleşmiştir. Hâlâ iblis tarafından ele geçirilmiş olan Janice, Higgins ailesi tarafından "Annabelle" adıyla evlat edinilir.

On iki yıl sonra, 1967'de, satanik bir kültün üyesi olan Annabelle ile sevgilisi, kendisini evlat edinen ailesini yatak odasında öldürür ve bu, ilk filmdeki olayları yaşayan yan komşularının dikkatini çeker.

Kapanış jeneriğinden sonraki sahnede, 1952  Romanya'sında İblis Rahibe Valak, Cârţa Manastırı'nın mumlarla dolu salonunda kameraya doğru yürür ve yürürken mumlar yavaşça sönmeye başlar.

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Foutch, Haleigh (31 Mart 2017). "Annabelle 2 – Trailer Teaser". 7 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ekim 2017. 
  2. ^ Giles, Jeff (10 Ağustos 2017). "Annabelle: Creation is a Potent Prequel". 30 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]