Anna Karenina

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Anna Karenina
Анна Каренина
İlk baskısının kapağı, Moskova 1878
YazarLev Tolstoy
ÜlkeRusya
DilRusça
TürRoman
Yayım1877
YayımcıRus Habercisi
Sayfa864

Anna Karenina (RusçaАнна Каренина; [ˈanə kɐˈrʲenʲɪnə]), (Bazen Anna Karenin olarak İngilizceleştirilir)[1] Lev Tolstoy tarafından yazılmış, Rus Habercisi'nin 1873-1877 yılları arasındaki döneminde, bölümler hâlinde basılmış roman. 125 farklı yazarın belirlediği bir listede zamanımıza kadar yazılmış en iyi roman olarak görülmüştür.[2]

Eser, 1870'lerin Rusya'sında, toplumun üst sınıfına mensup kimseler arasında yaşanan birbirinden bağımsız iki aşk macerasını anlatır. Olaylar Moskova'da, Sankt-Peterburg'da ve asilzadelerin yazlık malikanelerinde geçer. Romanda dürüst bir evliliğin mutluluğu ile yasak bir ilişkinin düş kırıklıkları karşılaştırılır; sadakat, tutku, kıskançlık gibi temalar işlenir; bir yandan da o dönemde Rusya’da kadınların durumu, eğitim reformu gibi konular dile getirilir.

Kitap hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Anna Karenina Soy Ağacı

Romanın başlangıç cümlesi:

Все счастливые семьи похожи друг на друга, каждая несчастливая семья несчастлива по-своему.

(Bütün mutlu aileler birbirine benzer; her mutsuz aileninse kendine özgü bir mutsuzluğu vardır.)

Romanın baş karakteri Anna Karenina, Rus aristokrasisine mensup şık ve güzel bir kadındır. Yüksek bir devlet memuru olan Aleksey Aleksandroviç Karenin ile evli ve bir çocuk sahibi olan Anna Karenina'nın sevgisiz ve monoton bir evlilik hayatı vardır.

Anna Karenina, bir gün eşini aldattığı ortaya çıkan ağabeyi Prens Stepan Arkadyaviç'in (Stiva) Moskova'daki evine, karı-kocayı barıştırmak üzere gider ve orada Vronski adlı bir genç kont ile tanışır. Vronski, Stiva'nın eşi Darya Aleksandrovna (Doli)'nın kız kardeşi Prenses Yekaterina Aleksandrovna Şçerbatski (Kiti)'ye kur yapan bir gençtir. Kiti, kendisine evlenme teklif eden Konstantin Dmitriyeviç Levin adlı bir başka genci, Vronski nedeniyle reddetmiştir. Levin ve Vronski arasında kararsız kalan Kiti, sade bir çiftçi olan Levin yerine parlak geleceği olan Vronski ile evlenmesini uygun bulan annesinin etkisiyle Levin'in teklifini geri çevirmiştir. Levin, köyüne dönüp Kiti'yi unutmaya çalışır. Ne var ki, Vronski, Anna ile tanıştıktan sonra Kiti'ye ilgisini kaybeder, Anna'ya kur yapmaya başlar. Vronski'nin ilgisini kaybetmesi ve ona karşı karşılıksız sevgi uğruna değer verdiği Levin'i yitirmesi, Kiti'nin üzüntüden hastalanmasına sebep olur. Ailesiyle birlikte gittiği bir Alman kaplıcasında sağlığına kavuşur ve Vronski'ye olan duygularını unutur.

Anna kendisi ile birlikte Moskova'dan Petersburg'a dönen ve aşkını ilan eden Vronski'ye kayıtsız kalamaz. Dedikodulara aldırmadan genç kont ile aşk yaşar ve bu ilişkisinden hamile kalır. Petersburg'da katıldığı bir engelli at yarışından hemen önce bu haberi alan Vronski yarışta atının tökezlemesi sonucu feci biçimde düşer. Yarışı kocasının uzaktan gözlemi altında izlemekte olan Anna, sevdiği adamın öldüğünü düşünür ve yarışmadan sonra heyecanla kocasına Vronski ile yaşadığı aşkı itiraf eder. Karenin, bu itirafa rağmen itibarının sarsılmaması için boşanmayı reddeder ve Anna'dan bu ilişkiye son vermesini ister. Fakat Anna her şeye rağmen ilişkisine devam edince boşanma kararı alan Karenin, karısının çocuk doğurduğu ve ölmek üzere olduğu haberi üzerine onunla barışır; hem onu hem Vronski'yi affeder. Vronski, utancından kendisini öldürme düşüncesine kapılır ve silahla kendisini yaralar. Bir süre sonra Anna da, Vronski de iyileşecek, Anna kocasından ayrılıp bu evlilikten olma oğlunu ona bırakmaya; Vronski'den olma kızını yanına almaya; Vronski ise ordudan ayrılmaya karar verir. İki sevgili İtalya'ya kaçıp bir süre gözlerden uzakta yaşar.

Bu arada Doli, çocukları ile birlikte Levin'in köyüne yakın bir köyde yazı geçirmeye gider. Burada verdiği uğraşların ardından, Levin'in Kiti ile evlilik umudu artar. Moskova'da bir davet sırasında Kiti'ye yeniden evlenme teklif eden Levin sonunda mutluluğuna kavuşur. Çift evlenir, mutlu bir evlilikleri ve bir çocukları olur.

Oğlunun özlemi ile Avrupa'dan dönen Anna ise Rusya'da toplumdan dışlanır; gittikçe huysuz, kıskanç bir kadına dönüşür ve Vronski ile arası bozulur. Gittikçe içe-dönük bir kişi olan Vronski'nin artık kendisini sevmediği düşüncesiyle bunalıma giren Anna, yaptıklarından büyük bir pişmanlık duyar ve intihar eder. Anna'nın ölümünden sonra ruhsal çöküntü yaşayan Vronski ise çareyi orduya gönüllü yazılmakta bulur.

Uyarlamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Film ve TV[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Anna Karenina (1911), Romanın filmi ilk kez bir Rusya uyarlaması olarak yönetmen Maurice André Maître tarafından çekilmiştir.[3]
 • Anna Karenina (1915), Amerikan uyarlaması, yönetmen J. Gordon Edwards
 • Anna Karenina (1918), Macaristan uyarlaması, yönetmen Márton Garas
 • The River of Love (1960), Mısır uyarlaması, yönetmen Ezzel Dine Zulficar
 • Anna Karenina (1961), BBC uyarlaması, yönetmen Rudolph Cartier
 • Anna Karenina (2000), TV serisi olarakBritanya uyarlaması, yönetmen David Blair
 • Anna Karenina (2012), Britanya uyarlaması, yönetmen Joe Wright
 • The Beautiful Lie (2015), Mini TV serisi olarak Avustralya uyarlaması, yönetmen Glendyn Ivin ve Peter Salmon

Tiyatro[değiştir | kaynağı değiştir]

Yöneten; İpek Atagün Gezener Oyuncular; Aslı Artuk, Mert Aksu, Şevki Çepa, Caner Kadir Gezener, Cengiz Uzun, Bengü Atar, Mihriban Rezzan Seyhan, İrem Ulusan, Berk Baykut, Cansu Arslan, Başak Güleç Gökalp, Melis Kızılaslan

Yöneten; Mehmet Birkiye Oyuncular; Yıldız Kenter, Cüneyt Türel, Hakan Gerçek, Yeşim Koçak, Engin Hepileri, Demet Evgar, Engin Altan Düzyatan, Sibel Taşçıoğlu, Cengiz Bozkurt, Osman Sonant, Ece Erişti, Derya Aslan, Ferdi Alver, Hakan Silahsızoğlu, Hare Sürel, Seval İşgören, Ushan Çakır, Ece Aksel, Ahsen Gül Ever

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Vladimir Nabokov (1980). Lectures on Russian Literature. New York: Harvest. ss. sf. 137. ISBN 0-15-649591-0. 
 2. ^ "The 10 Greatest Books of All Time in Time.com (Lev Grossman)". 26 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Eylül 2008. 
 3. ^ "IMDB/Lev Tolstoy uyarlamaları". 31 Mart 2004 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2021. 
 4. ^ "Devlet Tiyatroları web sitesi". 11 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2021. 
 5. ^ "tiyatrolar.com.tr/Anna Karenina". 12 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2021.