İçeriğe atla

Anna Dostoyevskaya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Anna Dostoyevskaya 1871
1880'lerde Dostoyevskaya

Anna Grigoryevna Dostoevskaya (Anna Grigorievna Snitkina) (RusçaАнна Григорьевна Достоевская ; d 12 Eylül 1846 - ö 9 Haziran 1918) bir Rus Anı yazarı, stenograf, asistan ve Rusya'daki ilk kadın filatelistlerden biridir. Fyodor Dostoevski'nin ikinci eşidir.

Evlilik[değiştir | kaynağı değiştir]

Dostoyevski, 1867 yılında, önceden anlaştığı bir yayınevi için roman yazacaktı. Ama zaman kısaydı ve ortada roman yoktu. 26 günde yazdığı "Kumarbaz" isimli romanını o sıralar 20 yaşlarında olan Anna’ya yazdırdı. Anna, Kumarbaz'ı yazarken Dostoyevski'ye kâtiplik yapmış ve Dostoyevski kendisine bu süre içinde evlilik teklif etmiştir.

Anna, Dostoyevski'yi ve hayatını anlattığı bir kitapta şöyle söyler: "Öyle göz alıcı bir güzelliğim de yoktu, ne özel bir yeteneğim ne de sıra dışı bir zekâm vardı, düz bir eğitim almıştım. Buna karşın, zeki, üstün yeteneklere sahip bir erkekten büyük saygı görüyor, neredeyse tapılıyordum."

Dostoyevski ölürken ona şöyle demiştir: "Seni şimdiye kadar hep tutkuyla sevdim. Hiç aldatmadım. düşüncede bile... "

Tolstoy ise şöyle söyler: “Biz rus yazarlarının Dostoyevski'nin eşi gibi eşleri olsaydı sanırım olduğumuzdan daha mutlu olurduk."

Sonraki yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Dostoyevski'nin ölüm yılında (1881), Anna 35 yaşındaydı. Kocasının ölümünden sonra yazılarını, mektuplarını, belgelerini ve fotoğraflarını topladı. 1906'da St.Petersburg Devlet Tarihi Müzesi'nde Fyodor Dostoyevski'ye adanmış bir müze hazırladı.