Ankara İlköğretim Okulu (İzmir)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Ankara İlköğretim Okulu (İzmir)
Slogan Ankara İlköğretim Okulu
Kuruluş 1922
Ülke Türkiye
Şehir İzmir
Türü İlköğretim Okulu
Müdür Mehmet Şahin
Eğitim dili Türkçe
Yabancı dil(ler) İngilizce
Öğrenci sayısı 25.200
Resmî sitesi http://www.ankaraio.meb.k12.tr

Cumhuriyet öncesinde rumlar tarafından kurulan ve 1922'de İzmir'in kurtuluşuyla "Türk İlkokulu" olarak eğitim öğretime başlayan okul Karşıyakanın önemli pilot okullarından biri sayılmaktadır.

4 Tuvalet ve 4 Bloktan oluşan 16 derslikli okul, 3.215 m2'lik kapalı alana sahiptir. Okulda ayrıca, 4 idare odası, 1 rehberlik odası, 1 çok amaçlı kültür ve spor salonu, 1 fen laboratuvarı, 1 bilgisayar laboratuvarı, 1 teknoloji tasarım sınıfı, 1 müzik sınıfı, 1 kütüphane ve 1 öğretmenler odası bulunmaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuruluşu

Okul Karşıyaka'nın en eski okullarından biri olmasına rağmen hala kalitesini korumuştur. 1932 yılında açılması planlanan okul yaşanan bazı inşaat sorunlarından dolayı 1933 yılına ertelenmiştir. Okulda yaşanan inşaat sorunlarından dolayı okul öğrencileri geçici olarak Uğurder Okulu'na nakil edilmiştir. 1933 yılında öğrenciler geri alınarak 200 küsür kişiyle okul eğitim-öğretim hayatına başlamıştır. İki yıl içinde, duvar kenarlarına ağaçlar dikilmiş, okul bahçesi ve okul düzene sokulmuştur. Okulun ilk adı olarak Mustafa Kemal Okulu uygun görülmüştür. Fakat daha sonra aynı şehirde bulunan Mustafa Kemal Okulu ile doğan karışıklıklardan dolayı adı: Ankara Okulu olarak değiştirilmiştir. Okul 1969 yılında Firavun'un (o zamanın ileri gelen yardım vakıflarından) desteği ile ortaokul kısımını hizmete açmıştır. Okulumuzun öğrencilerinden kemal bağ'nin bilim dalında okula getirdiği madalya ile okul Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Müfredat Laboratuvar Okulları (MLO) yaygınlaştırma kapsamına alınmıştır. 1972 yılında yaşanan depremler yüzünden hasar gören okul tamamen öğretim hayatına kapatılıp yenilenme süreci içine girmiştir. Okulun aynı isimle eğitim-öğretim hayatını sürdürmesinin nedeni (ne kadar doğru bilinmemekte) okulun eski öğrencilerinden Muharrem Can Yaşar'ın okulda gerçekleşen bir terör eyleminde can verirken Ankara diye sayıklamasıdır.

Temel Atma Törenindeki Konuşma

Temel atma töreni sırasında Ankara İlkokulu Yaptırma Derneği Başkanı'nın aşağıdaki konuşması hala okulun panosunda asılıdır, konuşma şöyledir:

Üniforma[değiştir | kaynağı değiştir]

Okulun üniforması, baştan bordo ceketten oluşurken, 2005-2006 eğitim öğretim yılından itibaren erkek öğrenciler için lacivert ceket, gri pantolon, beyaz gömlek, bordo-lacivert çizgili kravattan, kız öğrenciler için de lacivert hırka, okulun kokartı, beyaz gömlek ve bordo-beyaz fileli çoraptan oluşmaktadır.1999-2008 yılları arası müdür, müdür yardımcıları ve tüm öğretmenler takım elbise giymektedirler.

1., 2., 3., 4. ve 5. sınıflar ise klâsik mavi önlük ile beyaz yaka kullanmaktadırlar.

Müdürler[değiştir | kaynağı değiştir]

Başarılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 1980 - Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Müfredat laboratuvar Okulları (MLO)
  • 2000 - Okullar arası basketbol şampiyonluğu
  • 2003 - Okullar arası kızlar voleybol şapiyonluğu
  • 2007 - Karşıyaka'nın en iyi 5.Okulu Seçilmesi

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]