Ankara çamur balığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Ankara çamur balığı
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Actinopterygii (Işınsal yüzgeçliler)
Takım: Cypriniformes (Sazansılar)
Familya: Cyprinidae (Sazangiller)
Cins: Oxynoemacheilus
Tür: Neomacheilus angorae
Binominal adı
Neomacheilus angorae
Steindachner, 1897
Dış bağlantılar
Commons-logo.svg Wikimedia Commons'ta Ankara çamur balığı ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies-logo.svg Wikispecies'te Ankara çamur balığı ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.

Ankara çamur balığı (Latince: Oxynoemacheilus angorae veya Neomacheilus angorae) anayurdu Ankara olan tatlı su balığı. Suriye, Ürdün, Lübnan ve İsrail'de de yaşar[1]. Türkiye'den diğer ülkelere götürülmüş ve oradaki göllere bırakılmıştır. Ankara ve İç Anadolu çevresindeki ufak göllerde ve akarsuların çamurlu, kumlu ve sazlık zeminlerinde yayılış gösterir. Göl zemininden emdiği çamurlardan, kurtçuklar, solucanlar, böcekler ve larvaları seçerek beslenir. Ankara çamur balığı denmesinin sebebi çamurdan beslenmesidir.

Ankara çamur balığının kuyruğu Corydoras çöpçüleri gibi, hamsi gibi çatallı iki bölümdür. 6-9 santimetreye kadar büyüyebilir. Çok sığ suların yüksek ısısına dayanabilir. Çok kirli sularda yaşayabilir. Ankara çamur balıkları kısa bir süre için oksijen kıtlığı içinde yaşayabilirler. Zaten bu kabiliyetlerinden dolayı onları çok küçük göllerde ve su birikintilerinde bile bulmak mümkündür.

Çiftleşip yumurtlama zamanları mayıs-haziran dönemidir. Yapışkan yumurtalarını göl kıyısında kumluk ve çakıllık yerlere bırakırlar. Doğanın dengesini korurlar. Akvaryumda bakımları kolaydır. Başka akvaryum balıklarıyla iyi geçinirler. Özellikle yem konusunda seçici değildirler ne bulurlarsa yerler. Sık ve çok yavrularlar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Oxynoemacheilus angorae". fishbase.org. 7 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Kasım 2018.