Ankara çamur balığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ankara çamur balığı
Korunma durumu

Asgari endişe altında (IUCN 3.1)
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Teleostei
Takım: Cypriniformes
Familya: Nemacheilidae
Alt familya: Nemacheilinae
Cins: Oxynoemacheilus
Tür: O. angorae
İkili adlandırma
Oxynoemacheilus angorae

Ankara çamur balığı (Latince: Oxynoemacheilus angorae veya Neomacheilus angorae) anayurdu Ankara olan tatlı su balığı. Suriye, Ürdün, Lübnan ve İsrail'de de yaşar.[1] Türkiye'den diğer ülkelere götürülmüş ve oradaki göllere bırakılmıştır. Ankara ve İç Anadolu çevresindeki ufak göllerde ve akarsuların çamurlu, kumlu ve sazlık zeminlerinde yayılış gösterir. Göl zemininden emdiği çamurlardan, kurtçuklar, solucanlar, böcekler ve larvaları seçerek beslenir. Ankara çamur balığı denmesinin sebebi çamurdan beslenmesidir.

Ankara çamur balığının kuyruğu Corydoras çöpçüleri gibi, hamsi gibi çatallı iki bölümdür. 6-9 santimetreye kadar büyüyebilir. Çok sığ suların yüksek ısısına dayanabilir. Çok kirli sularda yaşayabilir. Ankara çamur balıkları kısa bir süre için oksijen kıtlığı içinde yaşayabilirler. Zaten bu kabiliyetlerinden dolayı onları çok küçük göllerde ve su birikintilerinde bile bulmak mümkündür.

Çiftleşip yumurtlama zamanları mayıs-haziran dönemidir. Yapışkan yumurtalarını göl kıyısında kumluk ve çakıllık yerlere bırakırlar. Doğanın dengesini korurlar. Akvaryumda bakımları kolaydır. Başka akvaryum balıklarıyla iyi geçinirler. Özellikle yem konusunda seçici değildirler ne bulurlarsa yerler. Sık ve çok yavrularlar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Oxynoemacheilus angorae". fishbase.org. 7 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Kasım 2018.