İçeriğe atla

Angels of the Universe

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Angels of the Universe (Evrenin Melekleri), Friðrik Þór Friðriksson tarafından yönetilen ve üretilen 2000 İzlanda filmidir. Başrolde, Avrupa Film Ödülleri'nde en iyi oyunculuk dalında aday gösterilen Ingvar Eggert Sigurðsson oynuyor. Hikâye, Einar Mar Guomundsson'un 1995 yılındaki aynı adlı romanına, Einar'ın kardeşi Palmi Örn Guðmundsson hakkında yarı kurgusal bir hikâyeye dayanmaktadır.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Genellikle İzlandalı Bir Uçan Guguk Kuşu Yuvası olarak adlandırılan Englar Alheimsins, kız arkadaşı onu terk ettikten sonra yavaş yavaş deliliğe ve depresyona giren İzlandalı bir adam olan Páll'ın (Ingvar E. Sigurðsson) hikâyesidir. Ailesi onu bir akıl hastanesine göndermeye karar verir ve burada Beatles'ın söz yazarı olduğuna inanan Óli (Baltasar Kormákur), Adolf Hitler'in imzasıyla çekler imzalayan Viktor (Björn Jörundur Friðbjörnsson) ve diğer özel karakterlerle tanışır. Film, akıl hastanesinin hem içinde hem de dışında verdiği mücadeleyi anlatıyor.

Yönetmen Fridrik Thor Fridriksson ve Einar Mär Gudmundsson, Gudmundsson'un ödüllü romanından uyarlanan EVRENİN MELEKLERİ'nde yeniden güçlerini birleştiriyor. Mizah ve zevkin ince bir karışımıyla film, komik ve trajik olanın birleştiği huzursuz sınır bölgesini incelikle çiziyor.[1]

Oyuncu Kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Ingvar E. Sigurðsson

Baltasar Kormákur

Björn Jörundur Friðbjörnsson

Hilmir Snær Guðnason

Margrét Helga Jóhannsdóttir

Theódór Júlíusson

Ödüller ve Adaylıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

ANGELS OF THE UNIVERSE[1]

Dış Bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Angels of the Universe / Englar Alheimsins". europeanfilmawards.eu (İngilizce). 27 Ağustos 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ağustos 2022.