Angela Sommer-Bodenburg

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Alman yazar Angela Sommer-Bodenburg, çocuklara yönelik yazdığı fantezi kitap serileriyle tanınmaktadır. Çocuk edebiyatında “Küçük Vampir” serisiyle iz bırakan Sommer-Bodenburg, 1979 yılında yazmaya başladığı ve 30’dan fazla dile çevrilen bu serinin küçük vampiri Rüdiger hakkında şunları söylemiştir: “Benim vampirim kana susamış bir canavar değildir. Aksine, çocukların korkularını yenmelerine yardımcı olabilecek kendi korkuları ve zayıf yanları da olan şefkat dolu küçük bir vampirdir”. Küçük Vampir, zaman içinde çocuklardan gördüğü büyük ilgi üzerine tiyatro, tv, radyo ve sinemaya da uyarlandı.

Angela Sommer-Bodenburg, 18 Aralık 1948'de Almanya, Reinbek’te dünyaya geldi. Hamburg Üniversitesi’nde öğretmenlik, felsefe ve sosyoloji eğitimi alan yazar, “çocukların ilgisini çekebilecek ne tür edebi eserler yazılabileceğini” araştırmak amacıyla Küçük Vampir serisini hayata geçirmiştir. Sommer-Bodenburg, 1984 yılında eğitmenliği bırakarak kendini tamamen yazıya ve resme adadı. Şiirden romana kırkın üzerinde eser veren yazar, hem çocuk hem de vampir kitapları yazarı olarak tanınmanın bir lütuf olduğunu düşündüğünü belirtmiştir. 1992 yılında Kaliforniya’ya taşınan yazar günümüzde Meksika’da yaşıyor.

Küçük Vampir serisi[değiştir | kaynağı değiştir]

"Küçük Vampir", biri vampir, diğeri ise insan olan iki erkek çocuğunun tüm farklılıklarına rağmen dost olabilmesini anlatıyor. 9 yaşında olan Anton Bohnsack, özellikle vampirli korku hikayelerine meraklı sıradan bir çocuktur. Bir akşam penceresinin önünde gerçek bir vampir çocuk olan Rüdiger ile karşılaşır. İkisinin de ortak yönü vampir hikayelerine ilgi duymalarıdır, böylece uzun süreli bir dostluğun temelleri atılmış olur. Zaman içinde Anton, Rüdiger’in kendisi gibi vampirlerden oluşan ve yöredeki mezarlıktaki gizli bir yearltı mezarlığında yaşayan bir vampir topluluğunun (Schlottersteins ) üyesi olduğunu öğrenir. Anton, kendisine karşı ilgi duyan Rüdiger’in kızkardeşi Anna ve ağabeyi Lumpi ile de tanışır. Anton, onun için ödünç alınan bir vampir pelerini ile genellikle Rüdiger ve Anna ile atıldığı maceralarda kimi zaman büyük tehlikeler atlatır. Vampirlerle olan arkadaşlığını hem ailesinden, hem vampir avcısı Geiermeier’den, hem de kötü kalpli bazı vampirlerden saklamak zorundadır. Küçük Vampir serisi 1979’dan 2008’e dek yazılan 20 kitaptan oluşuyor. Serinin tamamı Say Yayınları tarafından Türkçe’ye kazandırıldı.

Küçük Vampir serisini kitapları sırasıyla şu şekilde:

1. Küçük Vampir
2. Küçük Vampir Taşınıyor
3. Küçük Vampir Yolculuğa Çıkıyor
4. Küçük Vampir Çiftlikte
5. Küçük Vampir ve Büyük Aşk
6. Küçük Vampir Tehlikede
7. Küçük Vampir İniltiler Vadisinde
8. Küçük Vampir Kitap Okuyor
9. Küçük Vampir Esrarengiz Hasta
10. Küçük Vampir Aslanın İninde
11. Küçük Vampir Esrarengiz Program
12. Küçük Vampir Beklenmedik Gelişme
13. Küçük Vampir Büyük Komplo
14. Küçük Vampir Sınıf Gezisinde
15. Küçük Vampir Noeli Kutluyor
16. Küçük Vampir Kont Drakulayı Ziyaret Ediyor
17. Küçük Vampir Dans Ediyor
18. Küçük Vampirin Doğum Günü
19. Küçük Vampir Dehşet Gecesi
20. Küçük Vampir ve Son Değişim

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]