Angel Planells

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Angel Planells i Cruañas (Cadaqués, 2 Aralık 1901 - Barselona, 23 Temmuz 1989) İspanyol Katalan sürrealist ressamıydı.

Eliseu Meifrèn, Joan Roig i Soler ve Salvador Dalí gibi sanatçılarla tanıştığı Cadaqués'de doğdu. 1918'de resim, litografi ve gravür okumak için Barselona'ya gitti ancak ekonomik sorunlar nedeniyle eve döndü. 1928'de ilk sürrealist şiirlerini ve bazı sanat eleştirisi makalelerini yayınladı.

1928-1929 yılları arasında Planells, Barselona'daki Dalmau galerileri (1929) ve Girona'daki ilk toplu sergilerine katıldı. Cadaqués'de René Magritte ve diğer sürrealist sanatçılarla tanıştı. Planells'in ilk kişisel sergisi 1930'da Dalmau Galerileri'nde gerçekleşti.

1936'da Planells, sanatçılar Artur Carbonell i Carbonell, Leandre Cristòfol i Peralba, Ferngel Ferrant, Esteve Francés, A. Gamboa-Rothwoss, AG Lamolla, Ramon Marinello, Joan Massanet, Maruja Mallo, Jaume, Sans, Nàdia Sokalova, Remedios Varo, Joan Ismael ve sanat eleştirmeni ve teorisyen Magí Cassanyes ile birlikte Logicofobista grubunun bir parçasını oluşturdu. İlk Logicofobista Sergisi 1936'da Barselona'da gerçekleşti. Aynı yıl Londra Uluslararası Sürrealist Fuarı'nda üç Planells eseri gösterildi. 1929'a kadar Planells, Sanatlar Okulu'nda profesör olarak çalıştığı Blanes'de yaşadı.

İspanyol İç Savaşı'ndan sonra Planells, 1974'te gerçeküstücülüğe geri dönene dek, manzara ve natürmort resimler yaptı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]