Anemas zindanları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Anemas Zindanları sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Koordinatlar: 41°02′19″K 28°56′27″D / 41.03848°N 28.94083°E / 41.03848; 28.94083 Anemas Zindanları, Bizans döneminin en büyük saray komplekslerinden biridir. Blaherne Sarayı'nın bir parçası olan Anemas Zindanları, Haliç'e yakın eski sur duvarlarına bitişik olarak inşa edilmiş 14 hücre odasından ve bu odaların altındaki iki katlı bodrumdan oluşur.

Tanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Bizans'tan günümüze ayakta kalan tek yeraltı zindanı olan, tarihi ve mimari özellikleriyle dünyada başka benzeri bulunmayan Anemas Zindanları, son yıllarda büyük bir yıkımla karşı karşıya kaldı. Anemas Zindanı, adını Arap asıllı bir Bizans askeri olan Mikhael Anemas'tan alıyor. 1107 yılında İmparator I. Aleksios'a karşı suikast girişimi tasarlarken yakalanan Anemas, suçunun cezasını zindandaki bir kuleye hapsedilerek çekmiş, gözlerine mil çekilip kör edilmesini imparatorun kızı Anna engellemişti. Anemas'ın ardından İmparator I. Aleksios, İmparator II. İsaakios ve oğlu Aleksios, veliaht Andronikos Paleologos ile Sultan I. Murad'ın oğlu Savcı Bey gibi birçok ünlü kişinin de tutuklu kaldığı zindanın fetihten sonra ne amaçla kullanıldığı bilinmiyor.

Yüksek mevkilerde bulunanlara mahsus bir çeşit devlet hapishanesi olan Anemas Zindanı ve Kulesi, Latin işgali 1261'de bittikten sonra da bu işlemi sürdürmüştür. İmparator V. İoannis'un oğlu Andronikos da I. Murat'ın oğlu Sara Bey ile 1374'te babalarına karşı bir ayaklanma düzenlediklerinde yakalanmışlar ve Andranikos, Anemas Zindanına kapatılmıştır. Fakat 1376'da buradan kaçarak, babası ve kardeşi Maunel'i aynı yere hapsettirmiştir.

Blaherne Sarayı'na ait oldukları anlaşılan mahzenler ve kuleler genişçe bir kompleks oluşturur. Üstünde 16. yüzyıl sonlarında inşa edilen İvaz Efendi Camii'nin bulunduğu terasın önünde bulunan bitişik kulelerden birine Anemas, diğerine İsaak Angelos Kulesi denilir.

Son yıllarda, Anemas Zindanı denilen tonozlu hücreler, tarihi filmler için plato olmuştur. (Kahpe Bizans, Şahmaran, Kara Murat filmlerinin bazı sahneleri burada çekilmiştir) Fatih Belediyesi de burayı temizleyerek turistik bir yer haline getirmiştir.