Andronikos Dukas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Andronikos Doukas sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara

Andronikos Doukas, (Yunanca: Ανδρόνικος Δούκας), Latince: Andronicus Ducas, (ö. 14 Ekim 1077), Bizanslı aristokrat.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Andronikos Doukas, Caesar Yannis Doukas ile Eirene Pegonitissa çiftinin oğludur. Babası, İmparator X. Konstantin Doukas'ın kardeşidir. Anne tarafından büyükbabası Niketas Pegonites'dir. Andronikos, İmparator VII. Mikhail Doukas'ın kuzenidir.

IV. Romanos Diogenes tarafından 1071 yılında Malazgirt Meydan Muharebesi'nde kendisine önemli bir görev verilerek ordunun bir bölümünü komuta etmiştir. IV. Romanos'un karşı taraf tarafından esir edilmesi ile sonuçlanacak yenilgiye sebep olmakla suçlanır. 1072 yılında, Alp Arslan, Romanos'u serbest bıraktıktan sonra, İmparator VII. Mikhail, Andronikos ve erkek kardeşi Konstantin'i Romonos' durdurmak için yollandı. Romanos'u yenip, Kilikya'da ele geçirdiler. IV. Romanos'un, 29 Haziran 1072 tarihinde gözlerine mil çekilip Proti adasında (Kınalıada)'da manastıra sürgüne gönderilmiştir.

1074 yılında, Andronikos ve babası, Roussel de Bailleul'in başlattığı isyana karşı hazırlanan İmparatorluk ordusuna komuta etmişlerdir. Her ikisi de asiler tarafından esir edilmişlerdir. Andronikos, ağır yaralı olarak serbest bırakılmıştır. Konstantinopolis'te yıllarca süren tedavi görmüş ama Ekim 1077 tarihinde ödemden ölmüştür.

Aile[değiştir | kaynağı değiştir]

Andronikos Doukas, Bulgaristan İmparatoru Ivan Vladislav'ın oğlu Troian'ın kızı Bulgaristanlı Maria ile evlenmiştir. En az 5 çocukları olmuştur::

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Polemis, Demetrios I. (1968), The Doukai: A Contribution to Byzantine Prosopography, London: Athlone Press 
  • Roderick W. Stuart, Royalty for Commoners

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]