Andriake

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Andreake Antik Kent,Antalya-Demre.

Andriake, Antalya ilinin Demre ilçesine 5 km mesafede yer alan antik Likya kenti. Likya'nın en önemli limanlarından biri olan Andriake günümüzde Çayağzı olarak bilinmektedir.

Yerleşim[değiştir | kaynağı değiştir]

Antik kent yerleşimi ile ilgili tarihteki kayıtlarda İmparator Hadrianus Dönemi liman yerleşimi Andriake için imar faaliyetlerinin en yoğun yaşandığı bir dönem olmuştur. Bu dönemde Andiake’nin en önemli yapıları olan Granarium ve hemen doğu bitişiğindeki ticari agora/plakoma inşa edilmiştir. Akdeniz sahillerinde sadece iki benzeri bulunan M.S. 129­ -130 yılında inşa edilen Granarium (Horrea Hadriani-İmparatorluk Silosu) 2307m² ’yi bulan ölçüleriyle ve çatısına kadar ayakta kalmış korunmuşluğuyla çok özel bir yapıdır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Andriake MÖ 197 yılında Seleukos Hanedanı Kralı III. Antiokhos'un kenti Ptolemaioslar'dan ele geçirmesiyle tarih sayfalarına girmiştir. İ.S. 60 yılında Aziz Paulus Roma’ya giderken Myra’ya gelmiş ve Andriake’de gemi değiştirmiştir.Antik dönemde Likya Bölgesi'nin Patara ve Phaselis kentleri gibi önemli bir limanı olmuştur. Antik Dönem’in ayrı bir kent’i olmaktan çok, Myra’nın bir dış mahallesi ve limanı konumunda olan Andriake kenti, ilk olarak M.Ö. 197 yılında, Seleukos Hanedanı Kralı III. Antiohos’un daha önceleri Ptolemaioslar egemenliği altında bulunan kenti ele geçirmesiyle tarih sahnesine çıkmıştır.[1]

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Andriake Antik Kenti,Araştırma yazı Tekin Gün". Kültür Sanat. Mootol-23 Temmuz 2020. 26 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]