Andrew Gaffney

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Andrew Gaffney
F. Andrew "Drew" Gaffney
Andrew Gaffney
Andrew Gaffney
Doğum 9 Haziran 1946 (1946-06-09) (74 yaşında)
Ülkesi Amerika Birleşik Devletleri
Görev adı STS-40
Uzayda geçirdiği süre 9 gün 02 saat 14 dakika
Sts-40-patch.png

Dr. F. Andrew "Drew" Gaffney (d. 9 Haziran 1946; Carlsbad, New Mexico), Amerika Birleşik Devletleri asıllı astronot.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Carlsbad, New Mexico Lisesi’nden 1964 yılında mezun olmuştur. Berkeley’deki Kaliforniya Üniversitesi’nde 1968 yılında lisansını tamamlayarak 1972 yılında New Mexico Üniversitesi’nde tıp eğitimini tamamlamıştır. 1975’te Texas Üniversitesi’nde kardiyoloji konusunda dersler vermiştir. Dr. Gaffney’in, kalp ve dolaşım sistemi düzeni ve uzay fizyolojisi konularında yayınlanmış 50’den fazla eseri vardır.

NASA'daki çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Dr. Gaffney NASA Genel Merkez’de organizmaların yapıları ve davranışları ile ilgili araştırmalarda bulunan şubede, ziyaretçi kıdemli bilim insanı olarak görev yapmıştır (Ocak 1987 - Haziran 1989). Ameliyatlarda kullanılan ilaçlar üzerinde çalışan grupta yer almış, aynı zamanda biyomedikal araştırmalar için müdürlük görevine yardımcı olmuştur. D-2 Uzay Laboratuvarı görevi ve hayvan barınakları araştırmalarında bilim insanı olarak görev almanın yanı sıra birçok çalışma grubunun üyesi olarak Alman, Fransız ve Sovyet devlet bilim adamları ile ortak yapılması planlanan çalışmaların gerçekleştirilmesinde de yer almıştır. Uzay İstasyonu ve ileri seviye planlama çalışma gruplarında insanların Mars’ta yaşamaları ile ilgili projeyi de içeren birçok görevde bulunmuştur.

F.Andrew "Drew" Gaffney, Uzay Taşıma Sistemi-40'ta (STS 40) Uzay Laboratuvarı Yaşam Bilimleri (SLS-1) görevi için NASA Kargo Uzmanı olarak seçilmeden önce, 15 yıl kalp ile ilgili araştırmalarda bulunmuş bir tıp doktorudur. Dr. Gaffney, biyomedikal araştırmalara adanan Haziran 1991’deki ilk Uzay Laboratuvarı görevi sırasında, insanın uzay kıyafeti içindeki kalp ve dolaşım sisteminin uyumunu araştıran bir deney yapmıştır. SLS-1 mürettebatı, 9 gün içinde 18’den fazla deney gerçekleştirerek önceki NASA uçuşlarında elde edilen tıbbi verilerden daha fazla veriyle dünyaya geri dönmüştür. Görev 218 saat,14 dakika ve 20 saniye sürmüştür.

Dr. Gaffney’in 13 Temmuz 2005 tarihinde İzmir’deki Uzay Kampı Türkiye’yi ziyaret sırasında öğrencilerin yararlandığı kendisi adına açılan klinik adanmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]