Andrea Solari

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
"Yeşil Yastıklı Madonna", Solari'nin bir yağlıboya çalışması, Louvre Müzesi, Paris

Andrea Solari (Solario olarak da yazılır; ö. 1524), 1489-1520 arasında etkinlik göstermiş, Milano okuluna bağlı Rönesans ressamı; Leonardo da Vinci'nin en önemli izleyicilerindendir.

Milano Katedrali'nde ve Chartreuse tarikatına ait Pavia Manastırı'nda çalışmış olan ağabeyi, ünlü mimar ve heykelcilerden Cristoforo Solari'nin yanında yetişti. Büyük bir olasılıkla ağabeyiyle beraber gittiği Venedik'te Antonello da Messina'dan etkilendi. "Pembeli Adam" (y. 1492, Ulusal Galeri, Londra) adlı resminde Antonello'nun heykelsi biçim anlayışının etkisi açıkça görülür. Solari'nin bilinen en eski yapıtlarından biri Murano'daki S. Pietro Martire Kilisesi için yaptığı "Madonna ve Çocuk İsa Aziz Yusuf ve Aziz Hieronymus ile Birlikte"dir (1495, Brera Giovanni Resim Galerisi, Milano). Madonna'nın yüz çizgileri onun Venedik'ten döndükten sonra Leonardo'dan büyük ölçüde etkilendiğini gösterir. Ünlü "Yeşil Yastıklı Madonna"da (Louvre Müzesi, Paris) kullandığı renkler ve güçlü atmosferik vurgular gene Leonardo'nun etkilerini yansıtmakla birlikte, resmin canlı kompozisyonu Solari'ye özgü çizgiler içerir.

1507-1509 arasında Fransa'da kalan Solari'nin İtalya'ya dönmeden önce Felemenk'e gittiği sanılır. Uyumlu ve ayrıntılı manzara betimlemesi içeren "Mısır'a Kaçış" (1515, Poldi Pezzoli Müzesi, Milano) gibi sonraki yapıtlarında Flaman etkisi görülür. Bu döneme ait yapıtları arasında "Gitar Çalan Kadın" (Hertz Koleksiyonu, Roma) ve Hans Holbein'in (Genç) üslubunu güçlü biçimde çağrıştıran Başbakan Morone'nin portresi (özel koleksiyon, Milano) sayılabilir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]