Anadolu Levhası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Adem20 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 08.45, 5 Eylül 2016 tarihli sürüm (düz.)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Anadolu Levhası

Anadolu levhası, Avrasya levhası, Arap levhası, Afrika Levhası, Egeit levhası tarafından çevrelenen Anadolu'nun büyük kısmını kapsayan yerkabuğu parçasıdır. Yerkürenin iç kısımları akışkan halde mağmanın bulunduğu manto katmanı bulunur. Bu akışkan yapının üzerinde katı haldeki Taşküre (Litosfer) bulunur. Mantodaki mağma konveksiyon hareketleriyle üzerinde yer alan yerkabuğunu sürükler. Hareket eden yarkabuğu kırılarak parçalara ayrılır. Her bir parçaya Levha denir. Mağmanın kıtaları sürükleyerek hareket ettirmesine Levha tektoniği denir.

Avrasya ve Anadolu Levhası

Bu levhalardan biri de Anadolu levhasıdır. Anadolu levhasının kuzeyinde Avrasya levhası, güneyinde Arap levhası ve Afrika levhası yer alır. Afrika levhası 18 mm/yıl hızla kuzeybatıya doğru hareket ederek Anadolu levhasına baskı uygular. Bu baskı Anadolunun batıya doğru hareket etmesine yol açar. Anadolu levhasının Avrasya levhasıyla sınırını Kuzey Anadolu Fay Hattı belirler. Bu hatta Anadolu 25 mm/yıl hızla batıya doğru hareket eder. Anadolunun Arap levhasıyla karşılaşma alanı Doğu anadolu fay hattıdır. 558 km uzunluğundaki fay, Bingöl Karlıovadan İskendurun körfezine kadar uzanır.Burada Doğu Afrika fay hattının devamı olan Ölüdeniz fayı ile birleşir. Fay hatları büyük depremlerin oluştuğu alanlardır.[1]

Arap levhası Avrasya ile Akdeniz tabanında karşılaşır ve burada Dalma-Batma hattı oluşur. Afrika'nın Avrasya'nın altına doğru daldığı Helen ve Kıbrıs fayı boyunca Anadoluyu bu alanda çeker.Anadolunun Batısındaki Güneybatı yönlü açılmanın sebebinin bu çekme hareketi olduğu sanılmaktadır.[2]

Galeri

Kaynakça

  1. ^ "8 MART 2010 BAŞYURT (KARAKOÇAN) DEPREMİ" (PDF). 1. Türkiye Deprem Mühendisliği ve Sismoloji Konferansı. 14 Mart 2014 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 14.03.2014.  Tarih değerini gözden geçirin: |erişimtarihi= (yardım)
  2. ^ "Anadolu levhası itiliyor mu?, yoksa çekiliyor mu?" (PDF). jmo.org.tr. 14 Mart 2014 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 14.03.2014.  Tarih değerini gözden geçirin: |erişimtarihi= (yardım)