Amund Ringnes Adası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Amund Ringnes Adası

Amund Ringnes Adası, Kanada'ya bağlı bir adadır. Ada, Nunavut Bölgesi'nde yer almakta olup, Kraliçe Elizabeth Adaları'nın bir parçası olan Sverdrup Adaları'nın bir parçasıdır.[1]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Amund Ringnes Adası ilk kez 16 Nisan 1900'de Otto Sverdrup önderliğindeki İkinci Fram Seferi (1898–1902) üyeleri tarafından Axel Heiberg Adası'nın batı kıyısından görüldü. Sverdrup daha sonra Gunnerius Ingvald Isachsen ve Sverre Hassel'i Massey Boğazı'na gönderdi ve bu ikili ilk kez 20 Nisan'da 1900'de adaya ayak basarak adayı Norveç adına ele geçirdi. Sverdrup adaya keşif gezisinin finansmanına yardımcı olan Norveç bira fabrikası Ringnes'in kurucu ortağı Amund Ringnes'in adını verdi. Isachsen, ertesi yıl Hassel Amund Ringnes ve Ellef Ringnes ile adada dolaşarak adanın bazı bölgelerini haritalandırdı.

15 Haziran 1908'de Frederick Cook, Kuzey Kutbu'na ulaşma girişiminden dönerken Sverre Burnu'nda karaya çıktı. Burnun batısında yer alan ve gayri resmî olarak Cook Adası olarak adlandırılan küçük, isimsiz adaya ayak basarak, Hassel Boğazı'ndan güneye doğru yoluna devam etti.

1916'da Donald MacMillan (1874-1970) adanın güney kıyılarına ulaştı. MacMillan'dan bir ay sonra Meighen Adası'ndan gelen Vilhjálmur Stefánsson, karaya çıkmadan adanın batı kıyısını geçti. Bir Kanada Kraliyet Atlı Polis devriyesi tarafından 1929 yılında adaya ayak basılan kadar bir daha adaya çıkma girişiminde bulunulmadı. 1930'da Hans Krüger'in düzenlediği keşif seferi, Sverdrup Adaları bölgesinde ortadan kayboldu. Krüger'in Meighen Adası'nda bulunan son mesajında bir sonraki varış noktası olarak Sverre Burnu'nu gösterse de Krüger'in oraya gidip gitmediği hâlâ belirsizliğini koruyor. Günümüzde de ortadan kaybolan geminin izlerine henüz ulaşılabilmiş değil.

1938'de Britanyalı kuşbilimci David Haig-Thomas (1908–1944) Amund Ringnes Adası'na kısa bir ziyarette bulundu ve adını taşıyan adayı keşfetti. Amund Ringnes Adası'ndan adanın tam bir haritası 1955 yılına kadar Kanada Jeolojik Araştırması tarafından yapılmamıştı. Ada, 1970'lerden beri petrol şirketlerinin yoğun araştırmalarına merkezinde yer almaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Canadian Arctic - Amund Ringnes Island". web.archive.org. 23 Aralık 2010. 23 Aralık 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Nisan 2023. 

Dış Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ek okumalar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Atkinson, Nigel. Late Wisconsinan Glacial and Relative Sea Level History of Amund and Ellef Ringnes Islands, Nunavut, Canada. Ottawa: Library and Archives Canada = Bibliothèque et Archives Canada, 2005. 0-612-96234-2
  • Balkwill, H. R. Geology of Amund Ringnes, Cornwall, and Haig-Thomas Islands, District of Franklin. Ottawa, Ont., Canada: Geological Survey of Canada, 1983. 0-660-10855-0
  • Hodgson, D. A. Surficial Materials and Geomorphological Processes, Western Sverdrup and Adjacent Islands, District of Franklin (Including Amund Ringnes, Southern Ellef Ringnes, Cornwall, Graham and King Christian Islands). Ottawa: Geological Survey of Canada, 1982. 0-660-11116-0
  • Hopkins, W. S. Some Spores and Pollen from the Christopher Formation (Albian) of Ellef and Amund Ringnes Island, and Northwestern Melville Island, Arctic Archipelago. [Ottawa]: Dept. of Energy, Mines and Resources, 1974.