Amsterdam Uluslararası Belgesel Film Festivali

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Amsterdam Uluslararası Belgesel Film Festivali (İngilizce: International Documentary Film Festival Amsterdam) 1988 yılından bu yana her yıl Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da düzenlenen dünyanın en büyük belgesel festivalidir.

Festival öncelikle Amsterdam şehir merkezinde bulunan Leidsplein'da düzenlenmekteydi. Daha sonraları festival kapsamı büyüdükçe diğer mekanlarda festival kapsamına girdi. Festivalin düzenlendiği diğer merkezler ve sinemalar; de Balie, Pathé City Theater, Filmmuseum Cinerama, Stadsschouwburg Amsterdam, Paradiso, the Ketelhuis, the Hotel American, Tuschinski Cinema, Pathé De Munt multiplex, Theatercompagnie and Arti et Amicitiae olarak sayılabilir.

Festivalin amacı yaratıcı belgeselleri desteklemek ve bu belgeselleri olabildiğince fazla seyirciyle buluşturmaktır. Festival ilk ortaya çıkışında küçük bir festival olarak düzenlesede yıllar içerisinde gelişerek 11 güne yayılan 200'den fazla belgeselin gösterildiği festivalde yaklaşık 120.000 izleyici bu belgeselleri seyretmektedir.

Uluslararası film programından ayrı olarak, değişik türler ve birçok Avrupa ve dünya filminin galaları düzenlenmektedir. Filmlerle ilgili tartışmalar, forumlar, çalışma toplantıları düzenlenmrktedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]