Amerikan Brahman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hayvancılık gösterisinde Amerikan Brahman sığırı

Brahman, bir Amerikan zebuin-taurin hibrit besi sığırı cinsidir. Amerika Birleşik Devletleri'nde 1885'ten itibaren Hindistan menşeli, çeşitli zamanlarda Birleşik Krallık, Hindistan ve Brezilya'dan ithal edilen sığırlardan yetiştirilmiştir. Bunlar, bir miktar Indu-Brasil, Krishna Valley ve Ongole ile birlikte, esas olarak Gir, Guzerá ve Nelore besi hayvanlarıdır. Brahman sığırı; ısıya, güneş ışığına ve neme karşı yüksek bir toleransa ve parazitlere karşı iyi bir dirence sahiptir. Tropikler başta olmak üzere birçok ülkeye ihraç edilmiştir. Avustralya'da en çok sayıda bulunan sığır cinsidir. Bazıları - Brangus ve Brahmousin gibi - ayrı ırklar olarak kurulan çok sayıda taurin- indicine melezinin yaratılmasında kullanılmıştır. [1]:137[2][3]

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Brahman, ısıya karşı iyi bir toleransa sahiptir ve tropik bölgelerde yaygındır. Kalın derisi sayesinde böceklere karşı dayanıklıdır. Brahman sığırları diğer birçok ırktan daha uzun yaşar ve genellikle 15 yaş ve üzerinde buzağı üretir. [4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Valerie Porter, Lawrence Alderson, Stephen J.G. Hall, D. Phillip Sponenberg (2016). Mason's World Encyclopedia of Livestock Breeds and Breeding (sixth edition). Wallingford: CABI. 9781780647944.
  2. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; marl isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
  3. ^ Hilton Marshall Briggs, Dinus M. Briggs (1980). Modern Breeds of Livestock. London; New York: Macmillan. Also cited in: Breeds of Livestock - Brahman Cattle. Department of Animal and Food Sciences, Oklahoma State University. Accessed April 2019.
  4. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; osu isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)

Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "barb" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)

Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "bj" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)