Amerika tapiri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Amerika tapiri
Korunma durumu
Biyolojik sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Alt şube: Vertebrata
İnfa şube: Gnathostomata
Sınıf: Mammalia
Takım: Perissodactyla
Familya: Tapiridae
Tür: T. terrestris
Tapirus terrestris
Linnaeus, 1758

Amerika tapiri (Tapirus terrestris), tapirgillerden bir tapir türüdür. Latin Amerika'da yaşayan üç tapir türünden biridir.

Fiziksel özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Amerika tapirinin kılları koyu kahverengidir ve başından boynuna kadar uzanan kısa dik bir yelesi vardır. Vücut uzunluğu 1,80 ile 2,50 m., ağırlığı 270 kg. civarındadır. Omuz boyu 77 ile 108 cm. arasındadır. Kısa ve güdük kuyruğunun uzunluğu 5 ile 10 cm. arasındadır.

Doğal yaşam alanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Amerika tapiri Güney Amerika'da Andların batısında Amazon yağmurormanları ve Amazon Nehri havzasında su yakınında bulunur. Doğal yaşam alanı kuzeyde Venezuela, Kolombiya ve Guyana'dan güneyde Brezilya, Arjantin ve Paraguay'a, batıda da Bolivya, Peru, ve Ekvador'a kadar uzanır.

Davranış[değiştir | kaynağı değiştir]

Çok iyi bir yüzücü ve dalıcı olan bu tür aynı zamanda karada da çok hızlı hareket eder. Yaklaşık olarak 25 ile 30 yıl arasında bir yaşam süresi vardır. Vahşi yaşamda Amerika tapirinin doğal düşmanları timsahlar ve puma ile jaguar gibi büyük kedilerdir. Özellikle puma ve jaguar tapirlere geceleri sudan uzaklaşıp nehir kıyısında uyurken saldırır.

Beslenme[değiştir | kaynağı değiştir]

Otçul olan Amerika tapiri hareketli hortumunu kullanarak yapraklar, sürgünler, tomurcuklar ve küçük dallarla beslenir. Meyve, ot ve su bitkilerini de yer.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]