Amerika aslanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Amerika aslanı
Korunma durumu: Fosil
Panthera Atrox.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Mammalia (Memeliler)
Takım: Carnivora (Etçiller)
Alt takım: Feliformia (Kedimsiler)
Familya: Felidae (Kedigiller)
Alt familya: Pantherinae (Büyük kediler)
Cins: Panthera
Tür: P. leo
Alt tür: P. l. atrox
Trinominal adı
Panthera leo atrox
Leidy, 1853
Amerika aslanının rekonstrüksiyonu

Amerika aslanı, (Panthera leo atrox), kedigiller familyasından, fosil buluntularından tarihöncesinde yaşağıdı tespit edilen bir aslan alt türüdür. Avrasya mağara aslanından sonra varolmuş olan en büyük ikinci aslan türüdür ve günümüzün Afrika aslanından yaklaşık %25 daha büyüktür.

Fiziksel tanımlama[değiştir | kaynağı değiştir]

Amerika aslanı ortalama 3,5 m boyundaydı. Erkekler yaklaşık 250 kg, dişiler de yaklaşık 175 kg ağırlığındaydı. Yakın akrabası Avrasya mağara aslanı, Sibirya kaplanı ve, erkek aslan ile dişi kaplanın çiftleşmesinden doğan melez liger ile benzer boyutlara sahiptir. Yine de çağdaşları olan kısa suratlı ayıdan (Arctodus) daha küçüktüler.

Los Angeles'taki La Brea katran kuyularından(en:La Brea Tar Pits) yaklaşık olarak yüz kadar örnek toplandığı için vücut ypıları çok iyi bilinmektedir. Diş yapıları günümüz aslanlarına benzese de daha büyüktür. Uzuvları daha uzun ve daha narin yapılıdır. Bunun sonucunda büyük bir olasılıkla Afrika aslanından daha hızlı koşabilirdi. Tüyleri muhtemelen tek renkliydi ve erkeklerin, Avrasya mağara aslanları gibi yeleleri yoktu.

Yaşayan ya da soyu tükenmiş aslanlar içinde vücutlarına göre en büyük beyin oranına sahiptiler. Dolayısıyla karmaşık sosyal davranışlar içinde bulunacak kadar zeki olabilirler. La Brea katran kuyularında diğer avcı hayvanlardan daha az Amerika aslanına rastlanmıştır. Bu da ya tehlikeden kaçacak kadar zeki olduklarını ya da kapana kısılmış hayvanları avlama yöntemlerinin olmadığını gösterir.

Sınıflandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Amerika aslanı normal olarak Panthera leo atrox bilimsel adı ile bir aslan alt türü olarak kabul edilir. Bilimsel adı Latince "acımasız" ya da "korkunç aslan" anlamına gelir. Ancak bazen kendi başına bir tür olarak Panthera atrox adıyla da sınıflandırılır. En azından bir otorite kafatası şekillerinin karşılaştırmasına dayanarak Amerika aslanının daha çok kaplana yakın akraba olduğunu dolayısıyla da daha uygun olan bilimsel ismin Panthera tigris atrox olacağını söylemiştir, (Groiss, 1996). Günümüzdeki genetik araştırmalar ise Amerika aslanının günümüz aslanının yakın ancak ayrı bir akrabası olduğunu göstermektedir.