İçeriğe atla

Amerika Matematik Derneği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Amerika Matematik Derneği
Kuruluş1915
Merkez1529 18. Sokak, Kuzeybatı
Washington, D.C.
Üyeler25,000+
Resmî dillerİngilizce
BaşkanJennifer J. Quinn
Önemli kişilerMichael Pearson (Yönetici Müdür)
Resmî siteResmî site

Amerika Matematik Derneği (MAA), lisans düzeyinde erişilebilir matematiğe odaklanan profesyonel bir topluluktur. Üyeler arasında üniversite, kolej ve lise öğretmenleri; yüksek lisans ve lisans öğrencileri; saf ve uygulamalı matematikçiler; bilgisayar bilimcileri; istatistikçiler ve akademiden, hükûmetten, iş dünyasından ve endüstriden diğer birçok katılımcı yer almaktadır.

MAA, 1915'te kuruldu ve merkezi Washington, D.C.'nin The Dupont Circle semtinde Kuzeybatı, 1529 18. Sokak'ta bulunuyor. Organizasyon, JSTOR kayıtlarına göre[1] dünyanın en çok okunan matematik dergisi olan American Mathematical Monthly (1894'te Benjamin Finkel tarafından kurulmuştur) dahil olmak üzere matematik dergileri ve kitaplar yayınlamaktadır.

MAA, yıllık periyotta yaz aylarında düzenlenen MathFest'e sponsorluk ve Amerikan Matematik Derneği ile birlikte her yılın Ocak ayı başlarında düzenlenen Ortak Matematik Toplantısı'na eş sponsorluk yapmaktadır. Zaman zaman Endüstri ve Uygulamalı Matematik Derneği bu toplantılara katılır. Yirmi dokuz bölgesel şube de düzenli toplantılar yapmaktadır.

Dernek, Taylor & Francis ile ortaklaşa birden fazla dergi yayınlamaktadır:[2]

 • American Mathematical Monthly, lisans öğrencilerinden araştırmacı matematikçilere kadar geniş bir kitleyi hedefleyen açıklayıcı bir yayındır.
 • Mathematics Magazine, özellikle genç-kıdemli seviyedeki lisans matematik öğretmenlerine yönelik açıklayıcı bir dergidir.
 • The College Mathematics Journal, özellikle birinci ve ikinci sınıf düzeyinde matematik lisans öğretmenlerine yönelik açıklayıcı bir yayındır.
 • Math Horizons, lisans öğrencilerine yönelik açıklayıcı bir dergidir.

MAA FOCUS, dernek üye bültenidir. Dernek, Matematik Bilimleri Dijital Kütüphanesi (Math DL) adlı çevrimiçi bir kaynak yayınlar. Hizmet, 2001 yılında yalnızca çevrimiçi olarak Çevrimiçi Matematik ve Uygulamaları Dergisi (JOMA-Journal of Online Mathematics and its Applications) ve bir dizi sınıf aracı olan Dijital Sınıf Kaynakları (Digital Classroom Resources) ile başlatıldı. Bunları 2004'te yalnızca çevrimiçi bir tarih dergisi olan Convergence ve 2005'te çevrimiçi bir kitap inceleme hizmeti olan MAA Reviews ve bir dizi sınıf notu olan Classroom Capsules and Notes izledi.[3]

MAA, lisans öğrencileri için William Lowell Putnam Matematik Yarışması, çevrimiçi yarışma serileri ve orta ve lise öğrencileri için Amerikan Matematik Yarışmaları (AMC) dahil olmak üzere öğrenciler için çok sayıda yarışmaya sponsorluk yapmaktadır. Bu yarışma serisi aşağıdaki gibidir:

 • AMC 8: 40 dakikada 25 çoktan seçmeli soru
 • AMC 10 / AMC 12: 75 dakikada 25 çoktan seçmeli soru
 • AIME: 3 saatlik süre içinde 15 kısa cevaplı soru
 • USAMO / USAJMO: 6 soru, 2 gün, 9 saat, kanıta dayalı olimpiyat

Bu program aracılığıyla, seçkin öğrenciler belirlenir ve Matematik Olimpiyatları Programına katılmaya davet edilir. Sonuç olarak, altı lise öğrencisi, Uluslararası Matematik Olimpiyatları'nda ABD'yi temsil etmek üzere seçilir.

MAA aşağıdaki yirmi dokuz bölgesel bölümden oluşmaktadır:

Allegheny Mountain, EPADEL, Florida, Illinois, Indiana, Intermountain, Iowa, Kansas, Kentucky, Louisiana/Mississippi, MD-DC-VA, Metro New York, Michigan, Missouri, Nebraska – SE SD, New Jersey, Kuzey Merkez, Kuzeydoğu, Kuzey CA – NV-HI, Ohio, Oklahoma-Arkansas, Kuzeybatı Pasifik, Rocky Dağı, Denizyolu, Güneydoğu, Güney CA – NV, Güneybatı, Teksas, Wisconsin

Özel İlgi Grupları

[değiştir | kaynağı değiştir]

Amerika Matematik Derneği'nin on yedi Özel İlgi Grubu (SIGMAA'lar- Special Interest Groups of the Mathematical Association of America) vardır. Bu SIGMAA'lar, ortak bir matematiksel ilgiye sahip grupları destekleyerek ve bu tür gruplar ile daha büyük matematik topluluğu arasındaki etkileşimi kolaylaştırarak MAA misyonunu ilerletmek için kurulmuştur.[4]

 • Matematik ve Sanat
 • İş, Sanayi, Devlet
 • Matematiksel ve Hesaplamalı Biyoloji
 • Çevre Matematiği
 • Matematik Tarihi
 • Sorgulamaya Dayalı Öğrenme
 • Öğrenciler ve Öğretmenler için Matematik Çemberleri
 • Öğretim için Matematik Bilgisi
 • Matematik Felsefesi
 • Nicel Okuryazarlık
 • Eğlenceli Matematik[5]
 • Lisans Matematik Eğitimi Araştırmaları
 • Matematik ve Spor[5]
 • İstatistik Eğitimi
 • İleri Lise Matematik Öğretimi
 • Lisans araştırması
 • WEB Kullanarak Matematik Öğretimi

Ödüller ve mükafatlar

[değiştir | kaynağı değiştir]

MAA, Chauvenet Ödülü[6] ve Carl B. Allendoerfer Ödülü,[7] Trevor Evans Ödülü,[8] Lester R. Ford Ödülü, George Pólya Ödülü,[9] Merten M. Hasse Ödülü,[10] Henry L. Alder Ödülü,[11] Euler Kitap Ödülü, Yueh-Gin Gung ve Dr. Charles Y. Hu Matematiğe Üstün Hizmet Ödülü ile Beckenbach Kitap Ödülü vermektedir.

MAA, Matematik için Ortak Politika Kurulunun (JPBM-Joint Policy Board for Mathematics, http://www.jpbm.org/index.html 8 Ekim 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.) dört ortağından biridir ve on altı profesyonel derneğin çatı örgütü olan Matematik Bilimleri Konferans Kuruluna (CBMS-Conference Board of the Mathematical Sciences, http://www.cbmsweb.org/ 25 Haziran 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.) katılmaktadır.

Tarihi sorumluluklar

[değiştir | kaynağı değiştir]

MAA'nın ilk elli yılının ayrıntılı bir tarihi May (1972)'de yer almaktadır. II. Dünya Savaşı öncesi faaliyetlerine ilişkin bir rapor Bennet (1967)'da görülebilir. Tarihinin daha fazla detayı Case (1996)'da bulunabilir. Buna ialve olarak, MAA'nın çok sayıda bölgesel bölümü yerel tarihi sorumluluklarını yayınladı. MAA, 1915'te kuruldu. Ancak Derneğin kökleri, "Mevcut dergilerimizin çoğu, neredeyse yalnızca ortalama bir matematik öğrencisinin veya öğretmeninin ulaşamayacağı konularla ya da en azından aşina oldukları konularla ilgilenir ve eğer varsa, çok az yer, bunların çözümüne ayrılmıştır. problemler... Editörlerin bunu Amerika'da yayınlanan en ilginç ve en popüler dergi yapmak için hiçbir zahmetten kaçınmayacak." yazan Benjamin Finkel tarafından 1894 yılında American Mathematical Monthly'nin kuruluşuna kadar götürülebilir.

Kapsayıcılık

[değiştir | kaynağı değiştir]
Washington, DC'deki MAA merkezi

MAA uzun süredir katı bir kapsayıcılık ve ayrımcılık yapmama politikası izlemiştir.

Daha önceki dönemlerde, Amerika Birleşik Devletleri'nde yaygın olan aynı ayrımcılık sorunlarına maruz kaldı. 1951'de Nashville'de güneydoğudaki bir bölgesel toplantıda, yakın zamanda matematiğe seçkin hizmetlerinden dolayı MAA'nın en yüksek onurunu alan[12][13] Amerikalı matematikçi ve eşit haklar aktivisti Lee Lorch tarafından kötü şöhretli bir olay kaydedildi.[14] Lorch'un ayakta alkışlandığı 2007 MAA ödül sunumunda yapılan alıntıda şunlar kaydedildi:

Fisk Üniversitesi matematik bölümü başkanı Lee Lorch ve üç Siyah meslektaşı Evelyn Boyd (şimdi Granville), Walter Brown ve H. M. Holloway toplantıya geldiler ve bilimsel oturumlara katılabildiler. Ancak, kapanış ziyafetinin organizatörü bu dört matematikçinin çekincelerini yerine getirmeyi reddetti. (Letters in Science, 10 Ağustos 1951, s. 161-162 ayrıntıları açıklar). Lorch ve meslektaşları, AMS ve MAA'nın yönetim organlarına yazı yazarak ayrımcılığa karşı tüzük istediler. Tüzük değiştirilmedi, ancak ayrımcı olmayan politikalar oluşturuldu ve o zamandan beri sıkı bir şekilde uygulandı."

Derneğin ilk kadın başkanı Dorothy Lewis Bernstein (1979-1980) idi.[15]

MAA Carriage House

[değiştir | kaynağı değiştir]

1529 18th Street, NW'de sakinlere ait olan Carriage House, 1900'lere kadar uzanıyor. 1903 yılında tamamlanan MAA Genel Merkezi'nin bulunduğu 5 katlı konaktan daha eskidir. Charles Evans Hughes, Dışişleri Bakanı (1921–1925) ve Yüksek Mahkeme Yargıcı (1910–1916 ve 1930–1941) iken evi işgal etti.

Carriage House, bugün tarihi hakkında çok az şey bilinmesine rağmen, sahipleri tarafından aile arabasını barındırmak için bir ahır olarak kullanılmış olmalı. Bir zamanlar atların ve arabaların giriş kapısı olarak kullanılan devasa kapılar vardır. Atları bağlamak için kullanılan demir halkalar hala bitişik bir binada görülebilmektedir. Carriage House, zaman periyotu için tipik olduğu gibi, bir arabacı için yaşam alanı olarak da kullanılabilirdi.

MAA başkanları:[16]

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]
 1. ^ "JSTOR usage statistics". 24 Temmuz 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 2. ^ "Newsroom | Taylor & Francis". 10 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ocak 2018. 
 3. ^ Moore, Lang (Mayıs–Haziran 2008). "New MathDL to Debut This Summer" (PDF). MAA Focus. Washington, DC: Mathematical Association of America. 28 (5): 4-5. ISSN 0731-2040. 30 Ekim 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 9 Haziran 2008. 
 4. ^ "Special Interest Groups of the MAA". Mathematical Association of America. 18 Temmuz 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 5. ^ a b Jacqueline Jensen-Vallin. "Three New Sigmaas Formed". MAA. 21 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 6. ^ "The Mathematical Association of America's Chauvenet Prize". The Mathematical Association of America. 31 Mayıs 2000 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mart 2010. 
 7. ^ "The Mathematical Association of America's Carl B. Allendoerfer Award". The Mathematical Association of America. 9 Eylül 1999 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mart 2010. 
 8. ^ "The Mathematical Association of America's Trevor Evans Awards". The Mathematical Association of America. 10 Eylül 1999 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mart 2010. 
 9. ^ "The Mathematical Association of America's George Pólya Award". The Mathematical Association of America. 10 Eylül 1999 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mart 2010. 
 10. ^ "The Mathematical Association of America's Merten M. Hasse Prize". The Mathematical Association of America. 10 Eylül 1999 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mart 2010. 
 11. ^ "Henry L. Alder Award for Distinguished Teaching by a Beginning College or University Mathematics Faculty Member". The Mathematical Association of America. 20 Ağustos 2003 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mart 2010. 
 12. ^ Hamilton 2007
 13. ^ Jackson 2007
 14. ^ Lorch 1994
 15. ^ Moskol, Ann. 1987. "Dorothy Lewis Bernstein" Women of Mathematics. eds. Louise S. Grinstein and Paul J. Campbell. Greenwood Press.
 16. ^ "MAA Officers". Mathematical Association of America. 30 Eylül 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Eylül 2018. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]