Amerika Birleşik Devletleri başyargıcı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Amerika Birleşik Devletleri başyargıcı
Yargıtay mührü
Görevdeki
John Roberts

29 Eylül 2005 tarihinden beri
Resmî ikametWashington, DC, ABD
AtayanAmerika Birleşik Devletleri Başkanı ve Amerika Birleşik Devletleri Senatosu onayı ile
Oluşum4 Mart 1789
Açılışı yapanJohn Jay
Websitesihttp://www.supremecourt.gov

Amerika Birleşik Devletleri başyargıcı, Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesi'nin baş yargıcı ve Federal Yargı'nın en yüksek rütbeli subayıdır.[1]

Yüksek Mahkeme kurulduktan beri John Jay'den (1789-1795) başlayarak 17 kişi başyargıç olarak hizmet etti.

Yetkiler ve görevler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yüksek Mahkemenin bir üyesi olarak genel sorumluluklarının yanı sıra, başyargının yerine getirmesi gereken birkaç benzersiz görevi vardır.

Suçlama davaları[değiştir | kaynağı değiştir]

ABD Anayasası'nın 1. Maddesi, Bölüm 3'ü, yargılanan Amerika Birleşik Devletleri başkanının Senato davasına başkanlık etmesini şart koşmaktadır. Başkanlık görevinden alma davalarına üç baş yargıç başkanlık etti: Salmon P. Chase (1868 Andrew Johnson davası) William Rehnquist (1999 Bill Clinton davası) ve John Roberts (Donald Trump'ın 2020 davası) Üç başkan da Senato'da beraat etti. Anayasa bu konuda sessiz kalsa da, Clinton davasından önce 1999'da kabul edilen Senato kuralları uyarınca, baş yargıç, görevden alınan bir başkan yardımcısının duruşmasına başkanlık edecek. Bu kural, bir başkan yardımcısının kendi mahkemelerine başkanlık etme olasılığını ortadan kaldırmak için oluşturulmuştur.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "chief+justice+of+the+united"&pg=PT406&redir_esc=y "ABD Başyargıcı (İngilizce)". 5 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mayıs 2022.