Amazing Stories

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Amazing Stories
1928 yılı bahar sayısı
EditörRaymond Arthur Palmer
KategorilerBilimkurgu
SıklıkAylık
YayımcıExperimenter Publishing
İlk sayı1926
Son sayıMart 2005
ÜlkeABD
Dilİngilizce

Amazing Stories (Türkçe: Hayret Verici Öyküler), ilk olarak 1926 yılında Hugo Gernsback'e ait Experimenter Publishing adlı yayımcı firma tarafından yayınlanmış olan Amerikan bilimkurgu dergisidir. Tamamamen bilimkurgu türüne ait yazıları içeren ilk dergidir.

Amazing Stories, bazı aralıklar hariç neredeyse 80 sene yayın hayatında kalmıştır. 1929 yılında Gernsback iflas ettiğinde dergi ilk olarak el değiştirmiş ve 1930'larda derginin gelirleri düşmüş ve 1938 yılında Raymond Arthur Palmer'ı editör olarak atayan Ziff Davis adlı yayımcı firmanın eline geçmiştir. Palmer, derginin, bilimkurguyla ilgili çevrelerin kaliteli bir dergi olarak niteleceği kadar iyi bir duruma gelmesini sağladı. Amazing, 1940'lı yıllarda, "deros" adlı robotların neden olduğu kaza ve felaketleri anlatan Shaver Mystery adındaki öyküleri basmaya başladı. Ancak bu öyküler sanki gerçekten olmuş gibi sunulduğu için yaygın bir alay sirkülasyonuna yol açtı. 1949 yılında Palmer'ın yerini Amazing'i daha üst bir kitleye ulaştırmayı heplanlayan Howard Browne aldı. Ancak bu planlar pek başarılı olamasa da Amazing 1953 yılında bir cep dergisi boyutunda basılmaya başlandı. Browne'ı daha sonraki yıllarda sırasıyla Paul W. Fairman ve 1958 yılının sonunda Cele Goldsmith takip etti. Her ne kadar tecrübesiz olsa da, Goldsmith'in başında olduğu dönem Amazing için yeni ve yaratıcı bir dönem olarak yorumlandı. O da düşen satışları toparlayamadı ve dolayısıyla dergi Sol Cohen'in Universal Publishing Company adlı şirketine 1965 yılında satıldı.

Cohen'in yönetimindeki Amazing neredeyse tamamen tekrar basım öykülerle yayınlandı. Cohen'in bu yeniden basılan öyküler için yazarlarına telif ödememesi başını Amerikan Bilimkurgu ve Fantezi Yazarları Derneği ile belaya soktu. Bu takışma durumu derginin Harry Harrison ve Barry N. Malzberg gibi iki değerli yazarını 1960'ların sonundaki kısa bir dönemde kaybetmesine neden oldu.

Ted White Malzberg'den derginin editörlüğünü devraldı ve yeniden basımları durdururarak dergiyi bu dönemde üç kere Hugo Ödülü'ne aday gösterilecek kadar başarılı bir duruma getirdi. White 1970'lerde görevinden ayrıldı. 1980'lerde dergi TSR Şirketi'nin[1] ve daha sonra da bu şirketi 1997'de satın alan Wizards of the Coast adlı firmanın eline geçti. Bu şirketin yönetimi altında dergi, sonraki yirmi yıl boyunca modern ve başarılı bir dergi olma yolunda çaba gösterdi. Bu konudaki son çaba ise 2004 yılının sonunda Paizo Publishing tarafından yapıldı. Ancak 2005 yılının Mart ayında yayınlanan son sayıdan sonra derginin basımına ara verildi ve bir daha da basılmadı.

Gernsback'in ilk yaklaşımı eğlenceyi bilgi ile bezemek oldu ki bu sayede bilimkurgunun okuyucuları eğitebileceğine inanıyordu. Fakat okuyucularının tercihleri inanılması güç maceralara kaydı ve 1929 yılında derginin el değiştirmesiyle "Gernsback'in idealizminden uzaklaşmaya yönelik gidişat daha da hızlandı. Bütün bunlara rağmen, Gernsback'in sektör üzerinde inanılmaz bir etkisi olmuştur ve blimkurgu üzerine uzmanlaşmış bir dergi yaratması tüm bir basım endüstrisini etkilemiştir. Dergideki mektuplar bölümü okuyucuların birbirleriyle iletişime geçmelerini sağlamış ve bu da bilimkurgu alanının daha da çok gelişmesine önayak olmuştur. İlk öyküleri Amazing Stories'de yayımlanan yazarlar arasında Howard Fast, Ursula K. Le Guin, Roger Zelazny ve Thomas M. Disch da vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The History of TSR" 24 Eylül 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Wizards of the Coast.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]