Amédée Bollée

Vikipedi, özgür ansiklopedi
La Mancelle - 1878

Amédée-Ernest Bollée (d. 1844 - ö. 1917) Fransız çan döküm ustası ve otomobil üzerine uzmanlaşmış mucit. Çan döküm ustası Ernest-Sylvain Bollée'nin oğludur. Amédée ve Léon adında iki oğlu da otomobil yapımcısıdır.

Amédée Bollée, L'Obéissante adını verdiği ilk otomobilini 1873 yılında üretmiştir. Buharla çalışan bu araç sessiz çalışması, manevra edilebilirliği ve geleceğin otomobilinde görülecek olan dört tekerlek, çift eksenli direksiyon, arkadan itiş ve dört tekerlekte bağımsız süspansiyon gibi birçok mekanik çözümü içermesi ile dikkat çekmektedir. İlk yolcu otomobili olarak nitelendirilir. 1875 yılında Le Mans - Paris arasını on sekiz saatte kat ederek ilk yolculuğunu tamamlamıştır. Kanunlar atsız arabaların yola çıkmasını öngörmediği için Paris'e geldiğinde yetmiş altı ceza kesilmiştir.

Amédée Bollée, 1878 yılında yine buharlı makine ile çalışan, vites kutusu ve diferansiyel sistemi bulunan La Mancelle adlı aracı tasarlamıştır. Elli adet üretilen bu araç seri olarak üretilen ilk otomobil sayılmaktadır.

Yolda giden bir tren yapmak için 1879 yılında aldığı sipariş üzerine La Marie-Anne adını verdiği aracı üretmiştir. Yine buharlı motora sahip olan bu aracın gücü 100 beygirdi. İlk iki vagonun ve yakıt taşıyan vagonun tekerlekleri tahrikliydi. Düz arazide 100 tona kadar taşıma hacmine sahip olan bu araç 6 derecelik bir eğimde en fazla 35 ton yük taşıyabiliyordu.

İlk defa kabin içinden sürülen bir otomobil olan "La Nouvelle"i 1880 yılında üretmiştir. 1881 yılında ürettiği "La Rapide" adlı otomobil ise o zamana kadar üretilen en hızlı araç olmuştur. Bu aracın hızı saatte 62 km idi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]