Alu Alhanov

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Alu Alhanov
Алу Алханов
Çeçen Cumhuriyeti 2. Cumhurbaşkanı
Görev süresi
30 Ağustos 2004 - 15 Şubat 2007
Yerine geldiği Ahmet Kadirov
Yerine gelen Ramazan Kadirov
Kişisel bilgiler
Doğum 20 Ocak 1957 (1957-01-20) (65 yaşında)
Taldıkorgan, Kazakistan SSC, Sovyetler Birliği
Partisi Bağımsız
Mesleği Politikacı
Ödülleri Orden for Service III.png Orden of Honour.png Orden of Courage.png

Anavatan için Liyakat Nişanı

Alu Dadaşeviç Alhanov (RusçaАлу Дадашевич Алханов; d. 20 Ocak 1957), Çeçen siyasetçi. Rusya'daki Çeçen Cumhuriyeti'nin eski cumhurbaşkanı.

Alhanov, Birinci Çeçen Savaşı sırasında Rus Silahlı Kuvvetleri saflarında savaşan bir polis memuruydu. Tartışmalı koşullar altında 30 Ağustos 2004'te cumhurbaşkanı seçildi. 15 Şubat 2007'de Rusya devlet başkanı Vladimir Putin, Alhanov'u Çeçen Devlet Başkanı olarak görevden aldı ve onu Rusya Adalet Bakan Yardımcısı olarak atadı.[1]

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kazakistan'ın Taldıkorgan Eyaleti'nde doğan Alhanov, okulu bıraktıktan sonra Sovyetler Birliği Silahlı Kuvvetleri'ne katıldı. Mogilyov'daki ulaştırma polisi okulundan (şimdi Belarus'ta Mahilyou) mezun olarak, 1983'te Sovyet Militsiya hizmetine katıldı. 1992'de Grozni'deki eski Çeçen-İnguşetya hükûmetinin Kuzey Kafkasya Ulaşım Dairesi Başkan Yardımcısı olmadan önce Rostov-na-Donu'daki Yüksek Polis Okulu'na gitti. Daha sonra 1997 yılına kadar görev yaptığı bölüm başkanlığına terfi edildi.

1994 yılında Birinci Çeçen Savaşı patlak verdiğinde Alhanov ayrılıkçılara karşı Rus tarafını destekledi. Ayrılıkçıların 1996 yılında Grozni'ye düzenlediği saldırı sırasındaki eylemlerinden dolayı Cesaret Nişanı ile ödüllendirildi. Nisan 2003'te Ahmet Kadirov hükûmetinde Çeçenistan İçişleri Bakanı olarak atandı ve Çeçen polisinin Tümgenerali oldu. Kadirov 9 Mayıs 2004'te suikasta kurban gittiğinde, Alhanov Rus hükûmetinin tercih edilen adayı oldu.

1 Haziran 2006'da Alhanov, cumhuriyetinin şeriat yasalarına tabi olmasını tercih edeceğini söyledi ve İslami yasayı uyarlamayı önerdi.

Eski bir isyancı savaşçı ve Çeçen Cumhuriyeti Başbakanı olan Ramazan Kadirov ile cumhurbaşkanlığı emelleri ile çatıştığı yaygın olarak görülmektedir. Kadirov sonunda Alhanov'u Şubat 2007'de statüsünü başkan olarak değiştirdi ve ardından kendi halkını tüm lider pozisyonlara yerleştirdi.

Alu Alhanov evli ve üç çocuk babasıdır.

Seçim tartışması[değiştir | kaynağı değiştir]

Alu Alhanov'un Ağustos 2004'teki seçimi başından beri tartışmalıydı. Selefinin seçimi, oy pusulası doldurma iddiaları, Rus askerlerinin seçmenleri sindirmesi ve olası ayrılıkçı adayların dışarıda bırakılmasıyla gölgelendi. Kariyerinde bürokrat olarak Alhanov'un belirgin bir popüler statüsü yoktu ve birçok gözlemci tarafından Rusya devlet başkanı Vladimir Putin'in hükûmetinin yandaşı olarak görülüyordu. Rusya'nın Çeçenistan'daki politikasını eleştirenler, hükûmetin Alhanov'un yenilmesine izin vermeyeceğini ve oylamanın sonucunun çok önceden belirlendiğini iddia etti.

Alhanov, 7 rakiple karşılaştı. Bunlardan en ciddisi, Moskova merkezli Çeçen iş adamı Malik Saidullayev'in başvurusunu doğru bir şekilde doldurmamanın teknik özelliği üzerinde durması yasaklandı. Diğer altı yarışmacı Çeçenistan'da çok az tanındı ve birçoğunun hükûmetle bağları vardı. Onlar:

 • Modern Beşeri Bilimler Akademisi'nin Çeçen şubesinin yöneticisi ve tarihçi Abdula Bugayev. 2003'te %5,7 oyla Kadirov'a uzak bir ikinci oldu.
 • KGB'nin halefi, Federal Güvenlik Servisi'nin (FSB) Çeçen bölümünde albay olan Movsar Khamidov.
 • Vaha Visayev, ekonomist ve Çeçenistan başkan vekili Sergey Abramov'un danışmanı.
 • Çeçen Devlet Konseyi personeli olan Muhmud-Hasan Asakov.
 • Tolstoy-Yurt köyünden bir iş adamı olan Magomed Aidamirov.
 • Çeçen Petrokimya Şirketi'nin genel müdürü Umar Abuyev.

Alhanov'un platformu, Çeçenistan'nın Rusya'nın bir parçası olmaya devam etmesi, ekonomik özerklik, yardım ve yatırım çekmek, işsizliği ve Rus askeri varlığını azaltmak ve ayrılıkçı lider Aslan Mashadov ile barış görüşmeleri başlatması ile selefinin politikalarının bir devamı oldu.

Etkinlikte Alhanov, %85,25 katılımla oyların %73,67'sini alarak kazandı. Hamidov %8,95 ile ikinci, Abdula Bugayev ise %4,5 ile üçüncü oldu. Visayev dördüncü, Abuyev beşinci, Asakov altıncı ve Aidamarov yedinci oldu ve oyların %0,6 ila %4,3'ünü aldı. Seçmenlerin %1'i "tüm adaylara karşı" oy kullandı.

Seçim sonuçları, bazı dış gözlemciler ve Çeçen muhalefet tarafından şüpheyle karşılandı. ABD Dışişleri Bakanlığı ve Uluslararası Helsinki İnsan Hakları Federasyonu, seçimlerin adilliğini sorguladı ve Saidullayev'in diskalifiye edildiğinin altını çizdi. Seçimler, CIS ve LAS'tan monitörler tarafından uluslararası olarak izlendi; Batılı gözlemciler davet edilmelerine rağmen seçimlerin izlenmesine katılmadı. Anket koşulları sorgulandı; Khamidov, kampanya personelinin çok sayıda düzensizlik kaydettiğini ve oylama sonuçlarına mahkemede itiraz edeceğini söyledi.

Onurları ve ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Rus devletinin ve anayasal düzeninin güçlendirilmesinin sosyoekonomik gelişimine olağanüstü katkıları için - Anavatan için Liyakat Nişanı, 4. sınıf (15 Şubat 2007)
 • Cesaret Nişanı
 • Başarıları ve uzun yıllar süren gayretli çalışmalar için - Onur Nişanı (12 Ekim 2011)
 • Cesaret Madalyası
 • "Kamu Düzeninin Korunmasında Üstünlük" Madalyası
 • Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanı'nın minnettarlığı
 • Çeçen Cumhuriyeti'nin ekonomisinin ve sosyal alanının iyileşmesine büyük kişisel katkılarından dolayı - Rusya Federasyonu Hükûmeti Diploması (20 Ocak 2007)

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Russell, John. "Ramzan Kadyrov: The Indigenous Key to Success in Putin's Chechenization Strategy?". www.tandfonline.com. 9 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ekim 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen
Ahmet Kadirov
Çeçen Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı
2005–2007
Sonra gelen
Ramazan Kadirov