Alta Irmağı Savaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Koordinatlar: 50°03′K 31°26′D / 50.05°K 31.433°D / 50.05; 31.433

Alta Irmağı Savaşı
Tarih1068
BölgeAlta Irmağı, Dinyeper nehrinin bir kolu
SonuçKuman Zaferi
Taraflar
Kumanlar Kiev Knezliği

Alta Irmağı Savaşı, Alta nehri kenarında Kumanlar ve Kiev Knezliğinin karşı karşıya geldiği savaştır. Galip taraf Kumanlar olmuştur. Savaş sonrası Kiev Knezliği'nde isyan çıkmış ve savaş sırasındaki liderleri olan I. İziaslav tahttan indirilmiştir. Bu savaş sonrası İziaslav Polonya'ya kaçmıştır.

Kıpçakların adı Rusların kroniklerinden Birinci Kronik'te 1055 civarında Polovtsy olarak geçer. Kroniklerde Kiev Prensi Vsevolod ile barış anlaşmasına vardıklarından söz edilir. Rus prensleri Vladimir ve Yaroslav tarafından inşa edilmiş çit ve hafriyatları Kıpçakların sözde aştıkları için 1061 yılında Vsevolod komutasında bir ordu Kıpçakları durdurmak için hazırlanmış. Fakat bu ordu yenilince I. İziaslav'ın komutasında yeni bir ordu hazırlanmış ve Alta Nehri'nin kenarında çarpışma gerçekleşmiş. Çarpışmada yenilen İziaslav Kiev'e döndü. Ayaklanan halkdan dolayı Polonya'ya kaçtı. İzislav'ın yerine tahta İzislav'ın hapse soktuğu Polostklu Vseslav geçti. Fakat 1069 yılında Polonya'nın desteğini alan İzislav tekrar tahta oturdu.

Bu savaştan sonraki 20 yıl içinde Kıpçaklar Ruslar ile sadece 1071 yılında küçük çapta bir muharebe yaptılar. Ancak bu barış süreci Stugna Irmağı Savaşı ile sona ermiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]