Alta Irmağı Savaşı

Koordinatlar: 50°03′K 31°26′D / 50.050°K 31.433°D / 50.050; 31.433
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Alta Irmağı Savaşı
Tarih1068
Bölge
Alta Irmağı, Dinyeper nehrinin bir kolu
Sonuç Kuman Zaferi
Taraflar
Kumanlar Kiev Knezliği
Radziwiłł Vakayinamesi'nde yer alan Alta Irmağı Savaşı illüstrasyonu

Alta Irmağı Savaşı, Alta Nehri kenarında Kumanlar ve Kiev Knezliğinin karşı karşıya geldiği savaştır. Galip taraf Kumanlar olmuştur. Savaş sonrası Kiev Knezliği'nde isyan çıkmış ve savaş sırasındaki liderleri olan I. İzyaslav tahttan indirilmiştir. Bu savaş sonrası İzyaslav Polonya'ya kaçmıştır.

Kıpçakların adı Rusların kroniklerinden Birinci Kronik'te 1055 civarında Polovtsy olarak geçer. Kroniklerde Kiev Prensi Vsevolod ile barış anlaşmasına vardıklarından söz edilir. Rus prensleri Vladimir ve Yaroslav, kendileri tarafından inşa edilmiş çit ve hafriyatların antlaşmaya aykırı bir şekilde Kıpçak ordusu tarafından aşıldığını iddia etmişler ve 1061 yılında Vsevolod komutasında bir ordu Kıpçakları durdurmak için hazırlanmıştı. Fakat bu ordu yenilince I. İzyaslav'ın komutasında yeni bir ordu hazırlanmış ve Alta Nehri'nin kenarında çarpışma gerçekleşmiştir. Çarpışmada yenilen İzyaslav Kiev'e geri döndü. Ancak kendi şehrine dönen Knez Kiev'de fazla kalamayacak, halkın kendi yönetimine karşı ayaklanmasından dolayı Polonya'ya kaçacaktı. İzyaslav'ın yerine tahta İzyaslav'ın hapse attırdığı Polostklu Vseslav geçti. Fakat 1069 yılında Polonya'nın desteğini alan İzyaslav tekrar Kiev tahtına oturdu.

Bu savaştan sonraki 20 yıl içinde Kıpçaklar Ruslar ile sadece 1071 yılında küçük çapta bir muharebe yapmışlardır. Ancak bu barış süreci Stugna Irmağı Savaşı ile sona ermiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]