Altınkuşak, Elâzığ

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Altınkuşak, Elazığ sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Altınkuşak
—  Köy  —
Elazığ in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Elazığ
İlçe Merkez
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.425
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 424
İl plaka kodu 23
Posta kodu 23000

Altınkuşak, Elazığ ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün eski ismi Sarını'dır ve bir dönem nahiye merkezi de olmuştur. 19. yüzyılda köy birbirinden 1 km uzaklıkta olan bir Müslüman mahallesi ile bir Ermeni mahallesinden oluşmaktaydı. Şu anki köyün güneybatısında ve Sarını Çayı kıyısında, bir tepe üzerinde bulunan Aşağı Mahalle müslüman yerleşimi olup, Harput Şeriye sicilleri kayıtlarına göre burada iki zaviye ve bir de ilkokul bulundugu bilinmektedir(1). Aşağı Mahalle 1900'lü yılların başında yavaş yavaş terkedilmiş ve Müslüman halk Ermenilerin yaşadığı şu anki yerine taşınmıştır. Buraya ilk evi yaptiran kişi Abdurrahman Ağa'nın oğlu Arif Ağa'dır. 1897 yılında yapımı tamamlanan konak hala ayaktadır. Köyün şu anki camisinin giriş kapısı ve taş kemerleri de eski köyden buraya taşınmış ve cami burada yeniden inşa edilmiştir. Köyün Ermeni halkı 1915 yılında göçmüş ve kendilerinden bir daha haber alınamamıştır.

Arazisinin sulak ve verimli olmasi yanında, Sarını Ağalarının etraftaki birçok köyün de sahibi olmaları nedeniyle bir dönem Kuzovanın en büyük ve en gelişmiş köylerinden birisi olmuştur. Köy, geçmişte özellikle ağaların yaptırdıgı harem ve selamlık kısımlarından oluşan büyük konakları ve pirinci ile ünlüdür. Ancak ne yazık ki bu konaklardan sadece iki tanesi şu an ayaktadir. Bunlardan birisi yıkılmak uzere olan Arif Ağa'nın (Hacı Paşa Bey'in babası) konağı ile Hamza Beyin (İlhami beyin babası) konaklarıdır. 1970 lere kadar eski düzen ve zenginliğini devam ettiren köy, daha sonraları dışarıdan göç almaya başlamış ve bunun bir sonucu olarak da tarım gerilemiş, pirinç ve pancar tarımı terkedilmiş ve daha çok hayvancılık yapılmaya başlanmıştır. Bu dönem boyunca köyün yerlileri köyü terketmeye başlamış ve köyün nüfus profili tamamen değişmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

ELAZIĞ HARPUT TÜRKMENLERİ kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır. Geleneklerine sahiptirler.

1970 li yıllara kadar tipik Harput kültürünün hakim olduğu köyde, bu tarihten itibaren kültür tamamen değişmiştir. Eski gelenekler terkedilmiştir. Sarını köyünün eski kültürü Harput kültürüne en yakın olan köylerden birisidir. Gelenek ve görenekler karşılaştırıldığında Elazığ Türkmen Harput kültürünün köyde hakim oldugu görülebilir.Geleneklerine sahiptirler. Yemekler, düğünler, bayramlar ve doğumlarda tüm gelenekler Harput kültürünün aynısıdır.

Köyün en güzel ve de ilginç geleneklerinden birisi, diğer köylerde rastlanmayan bayram yemeği idi. Bayrama birkaç gün kala konaklarda bayram yemeği için hazırlıklara başlanır, bayram sabahı erkekler bayram namazına gider ve namaz bitiminde köy halkı ağalar tarafından yemeğe davet edilir, köy halkı istedigi konağa gider ve hazırlanmış olan sofralarda yemekler yenilirdi.

Köyde düğünler düğünü yapanın gücüne bağlı olarak 3-4 gün önceden başlar ve bir hafta on güne kadar devam ederdi. Bu süre içerisinde kuzular kesilir, yemekler hazırlanır ve düğün sahibi veya onun seçtiği bir "okuyucu" tüm evleri davul klarnet eşliğinde dolaşarak halkı düğüne davet ederdi.

İklimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy karasal iklimin etkisi altındadır. Yazları sıcak, kışlar ise soğuktur. Sarını Köyünün en önemli iklim özelliği yaz gecelerinin çok serin olmasıdır. Son yıllarda yaşanan küresel ısınmanın etkilerine bağlı olarak köy iklimi de eskiye göre daha sıcaktır.

Nüfusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 258
1997 0

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır ancak açık olmadığından eğitim taşımalı olarak yapılmaktadır. Ayrıca köyde içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]