Altınüzüm, İslahiye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Altınüzüm, Gaziantep'in İslahiye ilçesinin güneybatısında yer alan, esas ismi Xolto olan yerleşim yeridir. Nüfusu on bin civarındadır. Demografik olarak nüfusun tamamı Kürtlerden olusmaktadir.Belde halkının takriben 19. yüzyılda Kuzey Irak in kerkük ve selahaddin ili arasinda yer alan tuzhurmatudan geldiği bilinmektedirbu yerleşim yerinin ilk yerleşenleri mollahasanlar(mılhasa-Viranşehir Diyarbakır ve urfa üçgeninde bulunan şihani aşiretine mensup bir aile)oldugu soylenmektedir... Halkın temel geçim kaynağı üzümdür. Baska geçim kaynakları da vardir..Üzüm çeşitliliği bakımından zengin olsa da, beldenin en önemli ürünü siyah üzümdür.gaziantep İslahiye ilçesinin bir mahallesidir.. Yine üzüme bağlı olarak kaliteli pekmez de geleneksel olarak üretilmektedir.Ayrıca Akdeniz iklimine bağlı olarak zeytin ve zeytinyağı üretimi de gün geçtikçe artmaktadır.[kaynak belirtilmeli]

Beldede Akdeniz iklimi hakimdir. Bazı yıllar Akdeniz ikliminden farklı olarak görülen kısa süreli don olayları bölge tarımını olumsuz etkileyebilmektedir.

Yaz mevsiminde bölgesel bir turizm merkezi olan Xınzırlı (Huzurlu) Yaylası beldeye 22 km mesafededir. Hayvan ve bitki çeşitliliği açısından zengin olan yaylada sık olan ve geniş alanlara yayılan ormanlar görülmektedir.