Altınüzüm, İslahiye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Gaziantep'in İslahiye ilçesinin güneybatısında yer alan, esas ismi Xolto ve şimdiki ismi ise Altınüzüm Beldesi olan yerleşim yeridir.Nüfusu on bin civarındadır.Demografik olarak nüfusun tamamı Kürt'tür.Belde halkının takriben 19. yüzyılda Kuzey Irak'tan ve Suriye'den geldiği düşünülmektedir.Beldede okuma oranı, çevresiyle kıyaslandığında yüksektir.Halkın temel geçim kaynağı üzümdür.Üzüm çeşitliliği bakımından zengin olsa da beldenin en önemli ürünü siyah üzümdür.Yine üzüme bağlı olarak kaliteli pekmez de geleneksel olarak üretilmektedir.Son yıllarda siyah üzümden yapılan kırmızı şarap da şarapseverleri mutlu edecek kalitede olmaktadır. Anadolu'da görülen misafirperverlik Haltanlı'da da önemli bir unsurdur.

Beldede Akdeniz iklimi hakimdir.Bazı yıllar Akdeniz ikliminden farkı olarak görülen kısa süreli don olayları bölge tarımını olumsuz etkileyebilmektedir.

Yaz mevsiminde bölgesel bir turizm merkezi olan Xinzirli (Huzur) Yaylası beldeye 22 km mesafededir.Hayvan ve bitki çeşitliliği açısından zengin olan Yayla'da sık olan ve geniş alanlara yayılan ormanlar görülmektedir.Belde halkı yaz mevsiminde Yaylaya akın etmektedir.Geziler genellikle günübirlik gerçekleşmektedir bunun sebebi üzüm hasadıdır.