Alper Uçar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Alper Uçar (d. 19 Ocak 1985 - Denizli) Türkiye Milli buz pateni sporcusu. 1990 yılında, 6 yaşındayken Türkiye'nin ilk Buz pistinin Ankara'da açılması ile bu spora başlamıştır. Yıldızlar kategorisinde 5, Gençler kategorisinde 4 kez Türkiye Şampiyonu olmuştur.

1996 yılında Yıldızlar, 2001 de Gençler Balkan Şampiyonalarında ülkesine altın madalya kazanmıştır. 2005 yılında Dünya Şampiyonası'nda Senior erkekler kategorisinde ilk defa Türkiye yi temsil etmiştir. Bu yarışmadan sonra daha iyi antrenman koşullarına kavuşmak için Macar antrenör Andrasz Szaras ın davetini kabul ederek Macaristan'ın başkenti Budapeşte ye yerleşmiştir. 2005 yılından beri Dünya ve Avrupa Şampiyonalarında Türkiye'yi başarı ile temsil etmektedir. 2007 yılında Polonya da yapılan Avrupa Şampiyonasında 25. ,Tokyo da yapılan Dünya Şampiyonasındaysa 27. bitirmiştir. Üniversite hayatını da Macaristan Budapeştede bitiren Alper Uçar aynı yıl (2009) ABD 'nin Los Angeles kentinde düzenlenen Dünya şampiyonasında elemeleri geçemedi ancak performansıyla büyük bir teklif aldı. Alper Uçar bu şampiyonada dünyaca ünlü Rus antrenör Natalia Dubova`nın dikkatini çekti. Türkiye Buz Pateni Federasyonununda desteğini alan Alper Türkiyede yine bir ilk gerçekleştirmiş oldu. Türkiyede bu zamana kadar denenmemiş olan buz dansı kategorisinde temsil etmek üzere Natalia Dubova'nın öğrencilerinden olan Janette Maitz ile birlikte Türkiyenin İlk Buz Dansı kategorisindeki sporcuları oldular. Çalışmalarını ABD nin Stamford şehrinde sürdüren Alper Uçar ve Janette Maitz 22 - 28 Mart 2010 tarihleri arasında Türkiye'yi Torino, Italya'da Palavela'da yapılacak olan 2010 Dünya Artistik Patinaj Şampiyonasında Türkiye'yi ilk kez temsil ettiler. Maitz/Uçar çifti, orijinal dansta, teknik değerlendirmede 20.40 puan, bileşenler değerlendirmesinde de 11.74 puan aldı ve toplam 32.14 bölüm puanıyla sonuncu oldu. Maitz/Uçar ikilisi, zorunlu ve orijinal dans sonunda toplam 49.50 puan aldı ve sonuncu sırada kalarak serbest dansı kayma hakkını elde edemedi.[1] Alisa Agafonova ile 2010 yılında kariyerlerini birleştiren Uçar, 2011 Erzurum Kış Olimpiyatlarında gümüş madalya alarak Erzurum'da düzenlenen yarışmada Türk sporcular içinde ilk ve tek madalyayı kazanan oldu. 2012 yılında Rus Milli Takımı'nın başkoçları Alexander Zhulin ve Oleg Voiko ile ABD'deki çalışmalarını Rusya'da devam ettirdi. 2013 Avrupa Şampiyonasında 13. oldular. Yine aynı sezon Nebelhorn Trophy yarışmasında 5. olarak Rusya'nın Sochi şehrinde düzenlenecek olan Kış Olimpiyatlarına gitmeye hak kazandılar. Türkiye'yi ilk defa Olimpik düzeyde Buz Dansı kategorisinde temsil edebilen Uçar ve Agafonova çifti aynı zamanda dünya sıralamasında üst yerleri tutuyor.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Ted Ankara Koleji'nden mezun olan Uçar Yüksek Öğrenimini Hacettepe Üniversitesi Beden Eğitimi ve Rekreasyon Bölümünde başlamış , sonra da Macaristan'ın Budapeşte şehrindeki  Semmelweis Üniversitesi'nde tamamlamıştır

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]