Alp disiplini

Vikipedi, özgür ansiklopedi
09.23, 8 Mart 2015 tarihinde Diyapazon (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 15166358 numaralı sürüm (85.102.160.34 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Peykbot tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
Bir yarışmacı Büyük Slalom yarışında iken
Bariloche alpin kayak parçalar (Arjantin)

Alp disiplini (alpine skiing ya da "downhill skiing") kar üzerinde kayaklarla birlikte yapılan, kapılardan geçerek en hızlı aşağıya inmenin temel olduğu bir yarışmadır. 1936 Kış Olimpiyatları ile birlikte Olimpiyat sporları arasına katılmıştır. Sporcular Olimpiyat ve Dünya şampiyonalarına katılabildiği gibi her sene Dünya Kupası yarışlarına da katılır. Dört önemli disiplin vardır. Bunlar; Slalom (SL), büyük slalom (GS), super büyük slalom (super-G) ve iniş yarışlarıdır.

Slalom en teknik ve yavaş kategoridir. Hız saatte 55 km ulaşır. İniş disiplini, bu disiplinin en hızlı yarışıdır. Hız saatte 100 km'yi bulur. Büyük slalom disiplini teknik, süper büyük slalom ise hız yarışması olarak kabul edilir ve iniş yarışlarına yakın hızlar elde edilir. Ayrıca aynı günde bir iniş, iki slalom yarışının yapıldığı ve burada sürelerin toplandığı bir kombine yarışma da yapılır.

Dış bağlantılar