Alman dili ve edebiyatı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kudelski (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 22.36, 7 Şubat 2016 tarihli sürüm (Düzeltme.)

Alman dili ve edebiyatı veya Germanistik, Alman dilinin, kültürünün, tarihinin ve o ülkenin kökeninin, uluslaşma bilincinin bilimsel alanda incelendiği akademik bir bilim dalıdır. Bu bilim dalı; günümüz Almanya'sını, Avrupa'da Almanca konuşan ülkeleri ve günümüz Avrupa düşünce sisteminin tarihsel, düşünsel-tarihsel ve kültürel fenomenler yolu ile araştırmayı ve anlamayı amaç edinmiştir.

Germanistik, Batı Edebiyatı'nın dayandığı düşünceleri, sosyal ve tarihi temelleri, yazarları, şairleri ve eserlerini tanımayı, Alman Edebiyatı'nın tarihini, Batı Kültürü'nün ve Edebiyat'ının özelliklerini derinlemesine incelemsini yapar. Alman Kültürü ve Edebiyatı, günümüz Avrupa Kültürü ve Edebiyatı'nın temelini oluşturmaktadır.

Germanistik kelimesi, Almanca "Germane" kelimesinden gelmektedir ve "Cermenlik, Cermencilik, Cermen Dilleri Bilimi" veya dar anlamda "Alman dili ve edebiyatı" anlamını taşımaktadır. Bugün Avrupa'daki hemen hemen bütün kültürlerin ve toplumların oluşmasında ana karakteri oynamaktadır. Bu nedenle; bu bilim dalı ile çalışmak, Avrupa Düşünce Tarihi'ni en iyi anlama ve onun bilincine ulaşmadaki en iyi yollardan bir tanesidir.

Türkiye'de Alman dili ve edebiyatı, yabancı dilde filoloji okumak isteyen öğrencilerin en cok tercih ettiği bölümlerden birisidir. Alman dili ve edebiyatı olarak Türkiye'nin hemen hemen bütün üniversitelerinde mevcut olan bu bölümden mezun olan öğrenciler, "filolog" (Germanist) ünvanını alırlar.

Pedagojik formasyon alarak, Almanca öğretmenliği yapabilmektedirler. Almanca üzerinde büyük hakimiyetleri olmasından dolayı, Cermen dilleri grubunda olan İngilizce, Felemenkçe, Danca, İsveççe, Norveççe, İzlandaca gibi dilleri çok kolay öğrenebilmektedirler.

Almanca, Avrupa Birliği'nin resmî dili olmasının yanı sıra Almanya'nın, İsviçre'nin, Avusturya'nın Lüksemburg'un, Lihtenştayn'ın, Belçika'nın ve Güney Afrika'nın resmî dilidir. Polonya'nın ve Fransa'nın, Almanya'ya bakan topraklarında ve İtalya'daki özerk Tirol bölgesi dahil olmak üzere yaklaşık 130.000.000 (Yüz otuz milyon) kişi Almanca konuşmaktadır.

Hem Avrupa için, hem de Alman-Türk ilişkilerinin sağlam olmasından dolayı Alman dili, Türkiye'de büyük önem taşımaktadır.