İçeriğe atla

All You Need Is Love

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"All You Need Is Love"
the Beatles single
Yayımlanma7 temmuz 1967
Kaydedilme14, 19, 23–26 haziran 1967
TarzPop,[1] psychedelia[2][3]
Süre3:57
ŞirketParlophone, Capitol
YazarLennon/McCartney
YapımcıGeorge Martin
The Beatles kronolojisi
"Strawberry Fields Forever"
(1967)
"All You Need Is Love"
(1967)
"Hello, Goodbye"
(1967)

"All You Need Is Love", İngiliz rock grubu the Beatles tarafından Temmuz 1967'de albüm dışı tek yayınlanan bir şarkıdır. Şarkı, John Lennon tarafından yazıldı ve Lennon/McCartney ortaklığına atfedilmişti. Şarkı, grubun EMI Studios'ta seslendirirken filme alındığı ilk canlı küresel televizyon bağlantısı olan Our World 'a İngiltere katkısıydı. Program, 25 Haziran'da Londra'da uydu aracılığıyla yayınlandı ve 25 ülkede 400 milyondan fazla izleyici tarafından izlendi. Lennon'ın sözleri, şovun uluslararası izleyicisine izin vermek için kasten basit yazılmıştı ve Summer of Love şarkısı ile ilgili ütopya ideallerini yakaladı. İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer birçok ülkede single satış listelerinde zirveye çıktı ve Karşı Kültür'ün çiçek gücü felsefesinin benimseme marşı oldu.

Our World, Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band albüm çıkışının ardından Beatles'ın popülaritesinin ve etkisinin zirvesine denk geldi. Grup, şarkıyı tamamen canlı seslendirmek yerine önceden kaydedilmiş parçayı çaldı. George Martin'in orkestra düzenlemesiyle şarkı, Fransız milli marşı'nın bir bölümüyle başlar ve Glenn Miller'ın "In the Mood, "Greensleeves", Bach'ın Fa majör Invention No. 8 ve Beatles'ın 1963 hiti "She Loves You" gibi yapıtlardan müzikal alıntılarla biter.

Yayının şenlikli atmosferine ek olarak, stüdyo tabelalar ve flamalarla süslendi ve Rolling Stones, The Who ve Small Faces üyeleri dahil psychedelik kıyafetleri giymiş konuklarla doldu. Beatles'ın menajeri Brian Epstein, performansı grubun "en güzel" anı olarak tanımladı.[4]

"All You Need Is Love" daha sonra ABD'nin "Magical Mystery Tour" albümüne dahil edildi ve Beatles'ın 1968 yapımı animasyon filmi "Yellow Submarine" için moral kaynağı oldu. Başlangıçta siyah beyaz olarak yayınlanan Our World performansı, Beatles'ın 1995 tarihli Anthology belgesel dizisine eklenmek üzere renklendirildi. Şarkı, 1967 Summer of Love ahlakıyla eş anlamlı olmaya devam ederken ve Lennon'ın insani yardım mirasının temelini oluştururdu. Çok sayıda eleştirmen, özellikle 1980'lerde geçmişe bakıldığında mesajı saf buldu. 2009'dan bu yana, Beatles'ın müziğinin ve sosyal mesajının uluslararası kutlaması olan Küresel Beatles Günü her yıl 25 Haziran'da, Beatles'ın Our World performans anısına düzenlenir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Unterberger, Richie. "The Beatles 'All You Need Is Love'". AllMusic. 13 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ağustos 2011. 
  2. ^ Reising & LeBlanc 2009, s. 109.
  3. ^ "British Psychedelia". AllMusic. 1 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Temmuz 2020. 
  4. ^ Badman, Keith. "Universal Love". In: Mojo Special Limited Edition 2002, s. 106.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]