Allı, Çarşamba

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Allı
—  Mahalle  —
Samsun
Samsun
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Samsun
İlçe Çarşamba
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 715
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 362
İl plaka kodu 55
Posta kodu 55500

Allı, Samsun ilinin Çarşamba ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Allı, 3 mahalleden oluşur, mahallenin tamamı Türk kökenlidir. Çarşamba ovasının zamanla bataklık halinden çıkması ve sağlık alanında ilerlemeden sonra orta karadeniz bölgesi iç kesimlerine yerleşmiş olan ve geçimini hayvancılıkla sağlayan Türklerden kurulmuştur. Bu iç kesimlerin başında Perşembe yaylası gelmektedir. (ordu) Öz Türklerden kurulu köy, geçmişine ait kayıtlı bilgi olmamasına rağmen sakinlerinin ataları orta asya ya dayandığı tahmin edilmektedir. Allı mahalleninun bir mahallesinin adı akasyalardır. Eski ve halk arasındakı adı ise ARIM dır. Diğer mahalle Terzilidir.Akasyalar mahalle ismini köy hocası koymuştur. Yol kenarları boyunca akasya dikilidir. Bu ağaçlandırmada hoca ve Yakup ÇEKİÇ'in katkıları çok büyüktür. Köy halkı geçmişi ile kıvanç duymaktadır.Mahalleye elektrik ve su gelmiştir. Mahallenin gelişimine 2004 yılında muhtar olan Cavit ÇEKİÇ'ın katkıları çoktur.Köyümüzün benzin istasyonu, süpermarketi, elektiriği suyu , yolu, kahvehaneleri,Ağaç Atölyesi ve Tarım ürünleri alıcısı vardır.Elektriğin olması sanayi getirmişdir.Mahallede insanların yaşamlarını karşılayacak her şey mevcutdur.mahallesimüzde ilköğretim okulu bulunmaktadır. 1.2.3 sınıflar mahallesimüzde 4ve5 sınıflar Son yıllarda yapılan milli eğitim uygulamasıyla toplu taşıma yöntemi kullanılarak çevre mahalledeki(kızılot) okulda eğitim verilmektedir.Köyümüzde okuma yazma oranı %98 dir.lise ve dengi okullara ilçe'ye servis araçları ile ulaşılmaktadır. Ayrıca KÖY den ayrılanlar için Ali ÇEKİÇ ise site açarak hizmetlerine devam etmektedir. www.allikoyu.com u tıklamanız yeterlidir

Sebzecilik ve Meyvecilik[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyümüzün Çarşamba ovasının ortasında olması,sosyal ve ekonomik açıdan büyük avantaj sağlamaktadır.toprak yapısı kumlu'dur taban arazi oluşu sulama açısından el verişli,olup sondaj usulü ile yapılmaktadır.yer altından 8.9 metreden su motopomplarla yer yüzüne çıkartılmaktadır.Köyümüzde Karpuz,Kavun,salatalık,domates.biber ıspanak.ticari amaçlı yetiştirilmekte olup lahana, kelem,pırasa,soğan marul sadece aileler ihtiyaclarını gidermek için yapmaktadır.Şeker pancarı ekimide yapılmaktadır.pancar ekimine kota uygulanması üreticiyi zordurumda bırakmaktadır. Meyvecilik bakımından mahallede faaliyet yoktur sadece fındık üretimi yapılmaktadır.üretilen meyve türleri ticari amaçlı değildir.elma,armut, erik,şeftali,ceviz,dut,yetiştirilmektedir.son yıllarda deneme amaçlı kivi.üretimini.sınırlı sayıda ailelerce yapmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Samsun iline 42 km, Çarşamba ilçesine 8 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 715
1997 -

Hayvancılık[değiştir | kaynağı değiştir]

mahallesimüzde büyük baş ve küçük baş hayvancılık yaygındır.her ailede ticari amaçlı hayvan bulunmaktadır.her ailenin enaz 5 -10 büyük baş hayvana bakabilecek ahırı vardır.Küçük baş hayvancılık sınırlıdır.yaylacılık sistemi ile yürütülmektedir.son yılda çarşambaya kurulan süt işleme tesisi ayrıca mahallesimüze yeni kazanç kapısı olmuştur.ihtiyaç fazlası süt satılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]