İçeriğe atla

Alkol hukuku

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Belfast, Kuzey İrlanda'da bir uyarı işareti

Alkol hukuku ya da alkol yasaları, alkolün veya etanol içeren alkollü içeceklerin üretimi, kullanımı, etkisi altında olma ve satışı ile ilgili yasalardır. Yaygın alkollü içecekler arasında bira, şarap, elma şarabı ve damıtılmış alkollü içecekler (örneğin, votka, rom, cin) bulunur. Amerika Birleşik Devletleri alkollü içeceği "hacimce yüzde birin yarısından az olmayan alkol içeren sıvı formdaki herhangi bir içecek" olarak tanımlar [1] ancak bu tanım uluslararası olarak değişir. Bu yasalar, alkol üretebilenleri, satın alabilenleri, bir kişinin ne zaman satın alabileceğini, etiketleme ve reklamı, satılabilecek alkollü içecek türlerini, nerede tüketilebileceği, sarhoşken hangi faaliyetlerin yasak olduğu (örneğin, alkollü araç kullanma ) ve nereden satın alınabileceği ile yasalardır. Bazı durumlarda bu yasalar, 1920'den 1933'e kadar Amerika Birleşik Devletleri'ndeki yasakta olduğu gibi, alkol kullanımını ve satışını tamamen yasaklamıştır.

Denge hareketi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ölçülülük hareketi alkollü içki tüketimine karşı toplumsal bir harekettir . Harekete katılanlar tipik olarak sarhoşluğu eleştirir veya teşvik eder (teetotalizm), liderler ise alkolün sağlık, kişilik ve aile hayatı üzerindeki olumsuz etkilerini vurgular. Tipik olarak hareket, alkol eğitimini teşvik eder ve ayrıca alkollü içeceklerin satışına veya alkolün mevcudiyetini düzenleyenlere veya tamamen yasaklayanlara karşı yeni yasalar talep eder. 19. ve 20. yüzyılın başlarında, Temperance Hareketi birçok ülkede, özellikle İngilizce konuşulan ve İskandinavya ülkelerinde ve 1920'den 1933'e kadar Amerika Birleşik Devletleri'nde yasaklanmaya yol açtı.

Ülkeye göre alkol yasaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Yasak[değiştir | kaynağı değiştir]

Alkolün tamamen yasaklanması[değiştir | kaynağı değiştir]

Bazı ülkeler alkollü içecekleri günümüzde yasaklar veya geçmişte yasaklamıştır. Çalışan insanlar için yasak, kaçak içkiyi halen lisanssız bir damıtılmış içecek olarak kabul etmektedir.

Kanada[değiştir | kaynağı değiştir]

Kanada, 20. yüzyılın başında yasağı getirmiştir, ancak 1920'lerde yürürlükten kaldırmıştır.

Hindistan[değiştir | kaynağı değiştir]

Hindistan'da Bihar, Gujarat, Manipur ve Nagaland [2] eyaletlerinde ve ayrıca Lakshadweep birlik bölgesinde alkol üretimi, satışı veya tüketimi yasaktır. Gujarat'ta yasak, Temmuz 2009'da yasadışı olarak satılan alkolden kaynaklanan yaygın zehirlenme olayının ardından tartışmalı hale gelmiştir.[3]

Tüm Hint eyaletleri, o bölgedeki festivalin popülaritesine bağlı olarak, büyük dini bayramları ve vesilelerle kuru günleri beklemektedir. Kuru Günler, tüketimine izin verilmesine rağmen alkol satışının yasaklandığı belirli günlerdir. Oylama günlerinde de kurak günler görülmektedir. Kuru Günler ilgili eyalet hükûmeti tarafından belirlenir. Cumhuriyet Bayramı (26 Ocak), Bağımsızlık Günü (15 Ağustos) ve Gandhi Jayanthi (2 Ekim) gibi ulusal bayramlar Hindistan'da genellikle kurak günlerdir.

İskandinav ülkeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İki İskandinav ülkesi olan Finlandiya ve Norveç 20. yüzyılın başlarında bir alkol yasağı dönemine sahip olmuştu.

İsveç'te, yasak yoğun bir şekilde tartışılmıştır, ancak hiçbir zaman uygulanmamıştır. Yerini katı karneye ve daha sonra cumartesi günleri alkol satışına izin verilmesini de içeren daha hafif olan düzenlemelere bırakmıştır.

Yasakların sona ermesinin ardından, ayrıntılı kısıtlamalar ve yüksek vergilerle devlet alkol tekelleri kurulmuştur. Bu kısıtlamalardan bazıları o zamandan beri kaldırıldı. Örneğin, Finlandiya'da süpermarketlerin % 4.7 kadar bir alkol içeriği ile sadece fermente içecek satmak için izin verilmiştir. Finlandiya'daki alkol yasası 2018'de değiştirildi ve marketlerin alkol içeriği %5,5 ABV'ye kadar olan içecekleri satmasına izin verildi.[4][5][6]

Amerika Birleşik Devletleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Detroit polisi, Yasak döneminde gizli bir bira fabrikasında bulunan ekipmanı teftiş ediyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nde 1919'dan 1933'e kadar, alkollü içeceklerin üretimi ve satışının ulusal bir yasaklanması yoluyla içilmesini ortadan kaldırmak için bir girişimde bulunulmuştur. Bu dönem Yasak dönemi olarak bilinir. Bu süre zarfında, Amerika Birleşik Devletleri Anayasası'nda yapılan 18. Değişiklik, Amerika Birleşik Devletleri genelinde alkollü içeceklerin üretimini, satışını ve nakliyesini yasa dışı hale getirmiştir.

Yasak, birçok kişi alkollü içecekleri yasa dışı kaynaklardan temin ettiğinden yasaya karşı yaygın bir saygısızlığa neden olmak gibi istenmeyen sonuçlara yol açmıştır. Bu şekilde, yasadışı alkol üreticileri ve satıcıları için kazançlı bir iş ortamı yaratıldı ve bu da ABD'de organize suçun gelişmesine yol açmıştır. Sonuç olarak, Yasak Dönemi son derece ilgi görmedi ve sonucunda 1933'te Anayasanın 21. Değişikliğinin kabul edilmesiyle 18. Değişikliğin yürürlükten kaldırılmıştır.

Ulusal Yasaktan önce, 19. yüzyılın sonlarında başlayarak, birçok eyalet ve bölge kendi yetki alanları dahilinde Yasağı çıkarmıştı. 18. Değişikliğin yürürlükten kaldırılmasından sonra, bazı yerler alkol satışını yasaklamaya devam etmiştir.

1832 ve 1953 yılları arasında ABD federal yasası, Yerli Amerikalılara alkol satışını yasaklamıştır.[7] Federal yasa 1953'te yürürlükten kaldırılmıştır[8] ve birkaç yıl içinde çoğu büyük aile kendi yasaklama yasalarını çıkarmıştır. 2007 itibarıyla 48 eyalette federal olarak tanınan kabilelerin %63'ü rezervasyonlarında alkol satışını yasallaştırdı.[9]

Çoğu Müslüman ülke[değiştir | kaynağı değiştir]

Suudi Arabistan, Kuveyt, Pakistan, İran ve Libya gibi çoğunluğu Müslüman olan bazı ülkeler alkollü içeceklerin üretimini, satışını ve tüketimini İslam tarafından yasaklandığı için yasaklamaktadır.[10][11][12] Alkol Sudan'da yasa dışıydı ancak Temmuz 2020'de Müslüman olmayanlar (gayrimüslimler) için yasal hale getirildi.[13]

Sarhoş sürüş yasaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Çoğu ülkede, bir kişinin yolda araba sürmeden önce ne kadar alkol tüketebileceğini sınırlayan sarhoş sürüş yasaları vardır. İzin verilen kan alkol içeriği eşiği %0.0 ila %0.08 arasındadır.

İhlalin cezaları arasında para cezası, sürücü belgesinin geçici veya kalıcı olarak kaybedilmesi ve hapis cezası yer almaktadır. Bazı yargı bölgelerinde sarhoş yelken, sarhoş bisiklet ve hatta sarhoş paten kayma için benzer yasaklar vardır. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki birçok yerde, bir aracın yolcu bölmesinde açık bir alkollü içecek kabı bulundurmak da yasa dışıdır.

Halka açık yerlerde alkol içmenin yasaklanması[değiştir | kaynağı değiştir]

Victoria, Avustralya'da halka açık bir yerde alkol içilmesini yasaklayan bir işaret tabelası

Amerika kıtası[değiştir | kaynağı değiştir]

Barbados[değiştir | kaynağı değiştir]

Barbados, bir kişinin yasal olarak halka açık yerlerde alkol tüketebildiği 16 yaşını korumaktadır. Sarhoşken düzensiz olmak yasa dışıdır ve Kraliyet Polis Gücünden sarhoş kişileri kamu kurumlarından tahliye etmesi istenebilir.[14]

Brezilya[değiştir | kaynağı değiştir]

Brezilya'da halka açık alanlarda alkol almak yasaldır ve genellikle sosyal olarak kabul edilebilir. Halkın önünde sarhoş olmak bir kabahat olarak kabul edilir ancak yasalar nadiren uygulanmaktadır.

Şili[değiştir | kaynağı değiştir]

Şili'de halka açık herhangi bir yerde veya ruhsatsız tesislerde alkol içmek yasa dışıdır. Kanun, bulunduğu yere, günün saatine ve failin davranışına bağlı olarak uygulanabilir veya uygulanmayabilir.

Cezalar, alkollü içeceğe müsadere, para cezası veya tutuklamayı içerebilmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sokaklar ve parklar gibi halka açık yerlerde alkol içmek, Amerika Birleşik Devletleri'nin çoğunda yasalara aykırıdır, ancak halka açık yerlerde alkol tüketimini yasaklayan özel bir federal yasa yoktur.[kaynak belirtilmeli] Ayrıca, bir eyalette (Nevada, Louisiana veya Missouri gibi) böyle bir yasak olmasa bile, şehirlerinin ve ilçelerinin büyük çoğunluğunda bu yasak vardır. Bazı şehirler, Las Vegas'taki Las Vegas Strip'te veya halka açık festivallerde olduğu gibi belirli bir alanda buna izin vermektedir. İki önemli istisna, şehrin herhangi bir yerinde alkollü içeceklerin kamu tüketimine izin veren New Orleans, Louisiana ve Butte, Montana'dır.[kaynak belirtilmeli]

Güney Asya[değiştir | kaynağı değiştir]

Pakistan[değiştir | kaynağı değiştir]

1947'deki bağımsızlığından sonra, Pakistan yasaları içki yasaları konusunda oldukça liberaldi. Büyük şehirlerde içki içme kültürü vardı ve alkol, Müslüman vatandaşlar için yasağın getirildiği 1970'lere kadar hazırdı. O zamandan beri, Pakistan'ın çoğunluğu Müslüman nüfusu yasal olarak alkol alamamaktadır. Bununla birlikte Pakistan'da alkol, kaçak içki kaçakçıları ve ayrıca bazı küçük ülkelerin diplomatik personeli aracılığıyla yaygın olarak mevcut olmaya devam etmektedir.[15] Kültürel tabular çoğu zaman insanların alkol hakkında konuşmasını engellese de alkol reklamı yapmak yasa dışı değildir.[16] Yabancıların ve gayrimüslimlerin alkol satın almalarının yasaklanması daha az olasıdır ve özel lisanslı bazı yerel üreticiler, satın alma konusunda onlara yardımcı olmaktadır.[17][18]

Güneydoğu Asya[değiştir | kaynağı değiştir]

Singapur[değiştir | kaynağı değiştir]

1 Nisan 2015'te 10.30'dan itibaren halka açık içki içmek her gün öğleden sonra 7'ye kadar yasaklandı.[19]

İçki Kontrol Bölgeleri olarak ilan edilen Geylang ve Little India'ya halka açık içme konusunda ek kısıtlamalar uygulanmaktadır. Geylang ve Little India için ek kısıtlamalar, cumartesi günleri sabah 7'den pazartesi günleri sabah saat 7'ye ve resmi tatillerden önceki gün akşam 7'den resmi tatilden sonraki gün sabah saat 7'ye kadardır. İçki Kontrol Bölgelerindeki perakendecilerin 10.30'dan itibaren paket likör satmasına ve perakendecilerin ve F&B satış noktalarının 10.30'dan itibaren her gün öğleden sonra 7'ye kadar likör satmasına izin verilmez.[kaynak belirtilmeli]

Ülkelere göre kısıtlamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre, verilerin sağlandığı Avrupa ülkelerinde kamuda içki içmek şu şekilde düzenlenmektedir:[20]

 • Eğitim kurumları :
 • Devlet daireleri :
  • Yasak: Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Macaristan, Letonya, Polonya, Romanya, Slovakya, Slovenya
  • Kısmi kısıtlama: Fransa, Litvanya, Malta, Hollanda, Portekiz, İspanya
  • Gönüllü/kendi kendine kısıtlı: Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Danimarka, Almanya, İrlanda, İtalya, İsveç
  • Kısıtlama yok: Estonya, Yunanistan, Lüksemburg, Birleşik Krallık
 • Sağlık kuruluşları :
  • Yasak: Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Malta, Portekiz, Romanya, Slovenya,
  • Kısmi kısıtlama: Belçika, Fransa, İtalya, Hollanda, İspanya
  • Gönüllü/kendi kendine kısıtlı: Avusturya, Bulgaristan, Almanya, İrlanda, Lüksemburg, Polonya, İsveç
  • Kısıtlama yok: Danimarka, Yunanistan, Birleşik Krallık
 • Boş zaman :
  • Yasak:
  • Kısmi kısıtlama: Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Fransa, İrlanda, Portekiz, Romanya
  • Gönüllü/kendi kendine kısıtlı: Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Almanya, Letonya, Polonya, Slovakya, İsveç,
  • Kısıtlama yok: Danimarka, Estonya, Yunanistan, Macaristan, Lüksemburg, Slovenya, İspanya, İngiltere
 • Parklar ve sokaklar :
  • Yasak: Estonya, Litvanya, Polonya, Romanya
  • Kısmi kısıtlama: Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Fransa, İrlanda, İtalya, Malta, Hollanda, Portekiz, Slovakya, İspanya, Birleşik Krallık
  • Gönüllü/kendi kendine kısıtlı: Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Almanya, Letonya, Slovenya, İsveç
  • Kısıtlama yok: Yunanistan, Macaristan, Lüksemburg
 • Toplu taşıma :
  • Yasak: Kıbrıs, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, Romanya, Slovakya,
  • Kısmi kısıtlama: Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Macaristan, İrlanda, Litvanya, Malta, Hollanda, Polonya, Portekiz, İsveç, Birleşik Krallık
  • Gönüllü/kendi kendine kısıtlı: Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Almanya,
  • Kısıtlama yok: İtalya, Lüksemburg, Slovenya, İspanya
 • İbadet yerleri :
  • Yasak: Kıbrıs, Finlandiya, Romanya
  • Kısmi kısıtlama: Fransa, Portekiz
  • Gönüllü/kendi kendine kısıtlı: Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, İrlanda, Letonya, Malta, İsveç
  • Kısıtlama yok: Avusturya, Danimarka, Estonya, Almanya, Yunanistan, İtalya, Litvanya, Lüksemburg, Hollanda, Slovakya, Slovenya, İspanya, İngiltere
 • Spor etkinlikleri :
  • Yasak: Romanya, Slovenya, İspanya
  • Kısmi kısıtlama: Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Litvanya, Malta, Hollanda, Birleşik Krallık
  • Gönüllü/kendi kendine kısıtlı: Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Almanya, Letonya, Slovakya, İsveç
  • Kısıtlama yok: Danimarka, Estonya, Lüksemburg
 • İş yerleri :
  • Yasak: Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Polonya, Romanya, Slovakya, Slovenya,
  • Kısmi kısıtlama: Kıbrıs, Fransa, İtalya, Malta, Portekiz, İspanya
  • Gönüllü/kendi kendini kısıtlama: Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Danimarka, Almanya, İrlanda, Hollanda, İsveç, Birleşik Krallık
  • Kısıtlama yok: Estonya, Yunanistan, Lüksemburg

Yasak = alkol tüketimi yasalarca yasaklanmıştır, ihlal cezaya neden olabilir. Kısmi kısıtlama = bazı eyaletlerde, bölgelerde, belediyelerde veya şehirlerde alkol tüketimi yasalarca yasaklanmıştır; veya tüketim belirli yerlerde sınırlandırılır ancak genel olarak yasaklanmaz. Gönüllü/kendi kendini kısıtlamalı = alkol tüketimi yasalarca yasaklanmamıştır, ancak (bazı) kuruluşların gönüllü olarak alkol tüketimini yasaklayan veya düzenleyen kendi düzenlemeleri olabilir. Kısıtlama yok = alkol tüketimi yasal.

Yasal içki içme yaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

Çoğu ülke, reşit olmayanların alkol satın almasını yasaklayan yasal bir içme yaşı belirlemiştir . Çoğu ülke, küçüklerin alkol tüketimini yasaklar. Bazı ülkeler, daha yaşlı yetişkinlere daha güçlü alkollü içeceklerin satışını sınırlayan kademeli bir yapıya sahiptir (tipik olarak ABV yüzdesine göre). Bu kısıtlamaların sona erdiği yaş, uygulanma derecesi gibi ülkeden ülkeye önemli ölçüde değişir ve bu da bir ülke içinde değişebilir.

Amerika[değiştir | kaynağı değiştir]

Kanada[değiştir | kaynağı değiştir]

Kanada Anayasası'na göre, Kanada'da alkollü içeceklerin satışı ve dağıtımına ilişkin yasa ve yönetmelikleri çıkarma sorumluluğu yalnızca on ilin sorumluluğundadır. Kanada'nın üç bölgesine de federal mevzuat hükümleri uyarınca bu konularda benzer özerklik verilmiştir.

Kanada'nın çoğu eyaleti, 1910 ve 1920 yılları arasında alkol satışı, tüketimi ve dağıtımını yasaklamıştır. Yasak sona erdikten sonra, çoğu ilde asgari içme yaşı 21 iken, 70'lerin başında yaş sınırı 18 veya 19'a indirildi. Daha sonra birkaç eyalet ve bölge, 1970'lerin sonlarında ve 1980'lerin başlarında yaş sınırını 18'den 19'a yükseltti.

Bazı illerde, ebeveynleri/velileri tarafından kendilerine sunulan ve evlerinde onların gözetimi altında tüketilen alkol, reşit olmayanların içmesine izin vermektedir.[21][22][23]

 • Alberta :
  • Alkol 1924'te yasallaştırıldı, minimum yasal içme yaşı 21 olarak belirlendi.[kaynak belirtilmeli]
  • Asgari yasal içki içme yaşı 1970'te 18'e düşürüldü.[24]
 • Britanya Kolombiyası :
  • Alkol 1921'de yasallaştırıldı, Minimum yasal içme yaşı 21 olarak belirlendi.
  • Asgari yasal içki içme yaşı 1970'te 19'a düşürüldü.[24]
 • Manitoba :
  • Alkol 1921'de yasallaştırıldı, minimum yasal içme yaşı 21 olarak belirlendi.
  • Asgari yasal içki içme yaşı 1970'te 18'e düşürüldü.[24]
 • Newfoundland ve Labrador :
  • Alkol 1924'te yasallaştırıldı, minimum yasal içme yaşı 21 olarak belirlendi.
  • Asgari yasal içki içme yaşı 1972'de 19'a düşürüldü.[24]
 • New Brunswick :
  • Alkol 1927'de yasallaştırıldı, minimum yasal içme yaşı 21 olarak belirlendi.
  • Asgari yasal içki içme yaşı 1972'de 19'a düşürüldü.[24]
 • Kuzeybatı Toprakları :
  • Alkol 1891'de yasallaştırıldı, minimum yasal içme yaşı 21 olarak belirlendi.
  • Asgari yasal içki içme yaşı 1970'te 19'a düşürüldü.[24]
 • Yeni İskoçya :
  • Alkol 1929'da yasallaştırıldı, minimum yasal içme yaşı 21 olarak belirlendi.
  • Asgari yasal içki içme yaşı 1971'de 19'a düşürüldü.[24]
 • Ontario :
  • Alkol 1923'te yasallaştırıldı, minimum yasal içme yaşı 21 olarak belirlendi.
  • Asgari yasal içki içme yaşı 1971'de 18'e düşürüldü.
  • Asgari yasal içki içme yaşı 1979'da 19'a yükseltildi.[24]
 • Prens Edward Adası :
  • Alkol 1948'de yasallaştırıldı, minimum yasal içme yaşı 21 olarak belirlendi.
  • Asgari yasal içki içme yaşı 1970'te 18'e düşürüldü.
  • Asgari yasal içme yaşı 1987'de 19'a yükseltildi.[24]
 • Quebec :
  • Alkol 1929'da yasallaştırıldı, minimum yasal içme yaşı 20 olarak belirlendi.
  • Asgari yasal içki içme yaşı 1972'de 18'e düşürüldü.[24]
 • Saskatchewan :
  • Alkol 1925'te yasallaştırıldı, minimum yasal içme yaşı 21 olarak belirlendi.
  • Asgari yasal içki içme yaşı 1970'te 18'e düşürüldü.
  • Asgari yasal içki içme yaşı 1976'da 19'a yükseltildi.[24]
 • Yukon :
  • Alkol 1920'de yasallaştırıldı, minimum yasal içme yaşı 21 olarak belirlendi.
  • Asgari yasal içki içme yaşı 1972'de 19'a düşürüldü.[24]

Amerika Birleşik Devletleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Alkol satın alma ve bulundurma için yasal yaş, federal otoyol fonlarını eyaletlerin asgari içme yaşını korumaya bağlayan ve 1984'te kabul Ulusal Asgari İçme Yaşı Yasası'ndan kısa bir süre sonra her eyalette 21 olarak kabul edilmiştir.

2008 yılında başlayan ulusal tartışmaya rağmen, Fairleigh Dickinson Üniversitesi tarafından yapılmış bir PublicMind anketi Eylül 2008'de New Jersey'lilerin %76'sının yasal içme yaşını 21 yaşında bırakmayı desteklediğini gösterdi.[25] Cinsiyet, siyasi görüş veya bölge dikkate alındığında önemli bir farklılık ortaya çıkmamıştır. Bununla birlikte, daha küçük çocukların ebeveynleri, üniversite çağındaki öğrencilerin ebeveynlerine (% 67) kıyasla yaşı 21'de tutmayı (% 83) destekleme olasılıkları daha yüksekti.[25]

On yedi eyalet Arkansas, California, Connecticut, Florida, Kentucky, Maryland, Massachusetts, Mississippi, Missouri, Nevada, New Hampshire, New Mexico, New York, Oklahoma, Rhode Island, Güney Carolina ve Wyoming'in ve Columbia Bölgesi'nin yasaları vardır. Bu yasalar reşit olmayanların alkol bulundurmasına karşıdır, ancak reşit olmayanların alkol tüketimini yasaklamazlar.

On dört eyalet Alaska, Colorado, Delaware, Illinois, Louisiana, Maine, Minnesota, Missouri, Montana, Ohio, Oregon, Texas, Wisconsin ve Virginia, reşit olmayanların, ebeveynleri veya onların emanet ettiği biri tarafından verilen alkolleri içmelerine özellikle izin vermektedir.[kaynak belirtilmeli]

Amerika Birleşik Devletleri'ne bağlı bir bölge olan Porto Riko, 18'lik bir içme yaşını korumuştur.

Amerika Birleşik Devletleri gümrük yasaları, 21 yaşın altındaki hiç kimsenin ülkeye herhangi bir tür veya miktarda alkol getiremeyeceğini şart koşmaktadır.[26]

1 Ocak 2007'den itibaren Amerika Birleşik Devletleri'nde alkol içmek için minimum 21 yaşına ilişkin istisnalar

Vergilendirme ve üretimin düzenlenmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Alkollü içecekler ÖTV'ye tabidir. Ek olarak, alkol içeriği, üretim yöntemleri, perakende ve restoran satışlarına ilişkin son derece özel düzenlemeler ve lisanslar ile birçok ülkedeki diğer sarf malzemelerinden farklı yargı yetkisine girerler. Alkol vergisi bir tüketim vergisidir ve bir ihtar vergisi olmakla birlikte hükûmetler için önemli bir gelir kaynağıdır. ABD hükûmeti böylece 2009'da 5,8 milyar dolar topladı.[27] Tarihte, Viski İsyanı, yeni kurulan ABD federal hükümetini finanse etmek için bir alkol vergisinin getirilmesinden kaynaklandı.

Çoğu ülkede, alkollü içeceklerin ticari üretimi için hükûmetten bir lisans alınması gerekir, bu da daha sonra bu içeceklere vergi uygular. Birçok ülkede, alkollü içecekler ruhsat veya vergi olmaksızın kişisel kullanım için evde üretilebilir.

Danimarka[değiştir | kaynağı değiştir]

Danimarka'da evde şarap ve bira üretimi düzenlenmemiştir. Ev damıtma ruhları ticari olarak satılan ruhları aynı vergiye tabi olduğu için yasal değil yaygındır. Danimarka alkol vergileri İsveç ve Norveç'ten önemli ölçüde daha düşüktür, ancak diğer çoğu Avrupa ülkesinden daha yüksektir.[kaynak belirtilmeli]

Singapur[değiştir | kaynağı değiştir]

Singapur'da alkol üretimi Singapur Gümrükleri tarafından düzenlenmektedir. 30 liter kadar bira, şarap ve elma şarabı lisanssız üretilebilir.[28] Alkol distilasyonuna yalnızca ticari bir lisansla izin verilir.[29]

Birleşik Krallık[değiştir | kaynağı değiştir]

Birleşik Krallık'ta, HM Revenue and Customs şirketi damıtma lisansları verir, ancak insanlar lisanssız kişisel tüketim için bira ve şarap üretebilmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Damıtılmış içeceklerin üretimi düzenlenir ve vergilendirilir.[30] Alkol, Tütün, Ateşli Silahlar ve Patlayıcı Maddeler Bürosu ve Alkol ve Tütün Vergisi ve Ticaret Bürosu alkolle ilgili federal yasaları ve düzenlemeleri uygular. Alkollü ürünlerin tüm ambalajlarında Genel Cerrah'tan bir sağlık uyarısı bulunmaktadır.

Amerika eyaletlerinin çoğunda, bireyler kişisel tüketim için şarap ve birayı [genellikle] yılda yetişkin başına 100 galon'a kadar, ancak hane başına yılda 200 galondan fazla olmayan miktarlarda üretebilir.

Amerika Birleşik Devletleri'nde yasadışı içki üretimine yaygın olarak " bootlegging " denir. Yasadışı olarak üretilen likör (popüler olarak " kaçak içki " veya "beyaz yıldırım" olarak adlandırılır) eskimez ve yüksek oranda alkol içerir.[kaynak belirtilmeli]

Satış ve bulundurma kısıtlamaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Alkollü içecekler birçok ülkede yalnızca lisanslı mağazalardan alınabilir ve bazı ülkelerde güçlü alkollü içecekler yalnızca devlet tarafından işletilen bir alkol tekeli tarafından satılmaktadır.

İskoçya[değiştir | kaynağı değiştir]

2012 Alkol Yasası, alkol sorunlarına karşı programda bir unsur olarak başlangıçta birim başına 50 p olmak üzere yasal bir minimum alkol fiyatı getiren bir İskoç Parlamentosu Yasasıdır . Hükûmet, aşırı içki içmeyi caydırmak için Yasayı çıkarmıştır. Taban fiyat olarak, Kanunun en düşük maliyetli alkollü içeceklerin maliyetini artırması beklenmektedir. Yasa, İskoç Ulusal Partisi, Muhafazakarlar, Liberal Demokratlar ve Yeşiller'in desteğiyle kabul edildi. Muhalefet olan İskoç İşçi Partisi, yasanın alkol perakendecilerinden tahmini 125 milyon sterlinlik beklenmedik kârı geri almaması nedeniyle yasayı desteklemeyi reddetti.[31] Nisan 2019'da İskoçya'da mevzuata rağmen alkol tüketiminin arttığı bildirildi.[32]

İskandinavya ülkeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Danimarka hariç, İskandinavya ülkelerinin her birinde, hükûmet içki satışı konusunda tekele sahiptir.

Devlet tarafından işletilen satıcıya systembolaget İsveç'te, Vinmonopolet Norveç'te, Alko Finlandiya, Vínbúð İzlanda ve Rúsdrekkasøla Landsins içinde Faroe Adaları . Bu tür ilk tekel 19. yüzyılda Falun'daydı.

Bu ülkelerin hükûmetleri, tekellerin amacının alkol tüketimini azaltmak olduğunu iddia etmektedir. Bu tekeller geçmişte başarılı olmuştur ancak Avrupa Birliği'ne katıldığından beri diğer Avrupa Birliği ülkelerinden yasal veya yasadışı içki ithalatını engellemek zor olmuştur. Bu, tekelleri aşırı içmeyi azaltmada daha az etkili hale getirdi.

Devlet tarafından işletilen bu tekellerin muhafaza edilip edilmeyeceği konusunda devam eden bir tartışma hala devam etmektedir.

Norveç[değiştir | kaynağı değiştir]

Norveç'te, alkol içeriği hacimce %4,74 veya daha az olan biralar yasal olarak marketlerde satılabilir. Daha güçlü biralar, şaraplar ve alkollü içkiler yalnızca devlet tekeli satıcılarından satın alınabilir. Tüm alkollü içecekler lisanslı bar ve restoranlardan satın alınabilir, ancak bunların tesiste tüketilmesi gerekir.

Yerel bakkaldan alkol yalnızca akşam 8'den önce satın alınabilir (Cumartesi günleri 18:00, belediyeler daha katı düzenlemeler getirebilir). Pazar günleri barlar dışında alkol satın alınamaz.

Norveç alkollü içeceklerden, özellikle alkollü içkilerden, dünyanın en ağır vergilerinden bazılarını almaktadır. Bu vergiler, tüm mal ve hizmetlerde %25 KDV'ye ek olarak alınır. Örneğin, 700 mL Absolut Vodka şu anda 300 Norveç kronuna satılmaktadır.

İsveç[değiştir | kaynağı değiştir]

İsveç'te, düşük alkol içeriğine sahip bira normal mağazalarda 18 yaş ve üzerindeki herkese satılabilir ancak yüksek alkol içeriğine sahip içecekler yalnızca devlet tarafından işletilen rastoran veya barlar tarafından satılabilir. Bu lisanslı tesislerde satın alınan alkollü içecekler mutlaka tesiste tüketilmelidir.

Kuzey Amerika[değiştir | kaynağı değiştir]

Kanada[değiştir | kaynağı değiştir]

Kanada eyaletlerinin çoğunda, alkol satışı konusunda çok sıkı bir hükûmet tekeli vardır. Bunun iki örneği, Ontario'daki Likör Kontrol Kurulu ve Britanya Kolumbiyası'ndaki Likör Dağıtım Şubesidir . Alkol satışının hükûmet kontrolü ve denetimi, 1920'lerde Kanada'daki Yasağı sona erdirmek amacıyla "kuru " ve "ıslak" arasında tasarlanmış bir uzlaşmaydı. Bazı iller bu devlet tekelinden uzaklaştı. Alberta'da özel likör mağazaları mevcuttur ve Quebec'te mahalle bakkalları ve marketlerden sınırlı sayıda şarap ve likör satın alınabilir.

Kanada, dünyadaki alkol üzerindeki en yüksek tüketim vergilerinden bazılarına sahiptir. Bu vergiler hükûmetler için bir gelir kaynağıdır ve aynı zamanda içki içmeyi caydırmak içindir. Quebec eyaleti, Kanada'daki en düşük toplam alkol fiyatlarına sahiptir.

Alkol satışına ilişkin kısıtlamalar eyaletten eyalete değişmektedir. Alberta'da 2008'de getirilen değişiklikler arasında " mutlu saatler " yasağı, minimum fiyatlar ve bir kişinin bir barda veya barda bir seferde saat 1'den sonra satın alabileceği içki sayısı üzerinde bir sınırlama varmıştır.

Amerika Birleşik Devletleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Eylül 2007 itibarıyla, eyaletlere göre Amerika Birleşik Devletleri'ndeki açık konteyner yasalarının haritası

Amerika Birleşik Devletleri'nde alkollü içeceklerin satışı tek tek eyaletler, her eyaletteki ilçeler veya mahalleler ve yerel yargı bölgeleri tarafından kontrol edilmektedir. Birçok eyalette, alkol yalnızca alkol sunucusu eğitimi yoluyla sorumlu hizmet vermeye yetkili personel tarafından satılabilir. Alkol satışını yasaklayan bir ilçe, kuru bir ilçe olarak bilinir. Bazı eyaletlerde, bir yasa ile pazar günleri içki satışı yasaklanmıştır.

Alkolün satılabileceği veya bulunabileceği yerler, diğer tüm alkol kısıtlamaları gibi eyaletten eyalete değişmektedir. Louisiana, Missouri ve Connecticut gibi bazı eyaletlerde çok serbest alkol yasaları bulunurken, Kansas ve Oklahoma gibi diğer eyaletlerde çok katı alkol yasaları vardır.

Birçok eyalet, likörün yalnızca likör mağazalarında satılabilmesini şart koşmaktadır. Nevada, Missouri ve Louisiana'da eyalet yasaları alkolün satılabileceği yerleri belirtmez.

18 alkollü içki kontrol eyaletinde, devlet içki satışında tekele sahiptir. Örneğin, Kuzey Karolina'nın çoğunda, bira ve şarap perakende mağazalarından satın alınabilir, ancak damıtılmış alkollü içkiler yalnızca eyaletteki ABC (Alkollü İçecek Kontrolü) mağazalarında bulunur. Maryland'de, damıtılmış alkollü içkiler, yalnızca ilçe tarafından satıldıkları, Montgomery County hariç, likör mağazalarında bulunur.

Michigan'daki bu marketin perakende satış lisansı, reşit olmayanlara alkollü içki sattığı için iki hafta süreyle askıya alındı.

Çoğu eyalet, üreticilerin doğrudan perakendecilere satış yapamayacakları, bunun yerine perakendecilere satış yapan distribütörlere satış yapmaları gereken üç katmanlı bir sistem izlemektedir.

Çoğu eyalet, hareketli araçların içinde açık alkol kaplarına da izin vermez. 21. Yüzyıl 1999 Federal Ulaştırma Eşitliği Yasası, eğer bir eyalet hareketli araçların içinde açık alkol kutularını yasaklamıyorsa, federal otoyol fonlarının bir yüzdesinin her yıl bunun yerine alkol eğitim programlarına aktarılacağını zorunlu kılmaktadır. Aralık 2011 itibarıyla, yalnızca bir eyalet (Mississippi ) sürücülerin araç kullanırken alkol tüketmesine (%0,08 sınırının altında) ve yalnızca beş eyalet (Arkansas, Delaware, Mississippi, Missouri ve Batı Virginia) yolcuların araç hareket halindeyken alkol tüketmesine izin vermektedir.

Dört ABD eyaleti olan Kansas, Minnesota, Oklahomave Utah, marketlerde ve benzin istasyonlarında alkol satışını %3,2 veya altında birayla sınırlandırmaktadır. Bu eyaletlerde, daha güçlü içecek satışları içki dükkanlarıyla sınırlıdır. Oklahoma'da içki dükkanları, %3,2'den fazla alkol içeren içecekleri soğutamaz. Missouri'de ayrıca %3,2 bira için hükümler vardır, ancak izin verilen alkol yasaları (diğer eyaletlerle karşılaştırıldığında) bu tür birayı nadir kılar.

Pennsylvania'da, marketlerin ve benzin istasyonlarının alkol satmasına izin vermeye başlanmaktadır. Şaraplar ve alkollü içkiler "devlet mağazaları" olarak adlandırılan yerlerde satılmaktadır ancak bakkallarda şarap büfeleri kurulmaya başlanmıştır. Harrisburg'daki bir veri tabanına bağlı ve alıcıların şarap satın almak için geçerli bir kimlik, imza ve yüz tanıma için bir kameraya bakmaları gerekiyor. Ancak tüm bu önlemler geçtikten sonra kişinin "otomat"tan bir şişe şarap almasına izin verilir. Büfeler, sadece devlete ait içki dükkanları ile aynı saatlerde açıktır ve pazar günleri açık değildir.

Alkollü içecekler, 1953 yılında kabul edilen federal yasalar Yerli Amerikalıların alkol satışlarını ve tüketimini yasamalarına izin verene kadar, 19. ve yirminci yüzyılın çoğu için ABD Kızılderili rezervasyonlarında yasaklanmış veya kısıtlanmıştır.[7]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "[USC02] 27 USC CHAPTER 8, SUBCHAPTER II: ALCOHOLIC BEVERAGE LABELING". uscode.house.gov. 25 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Kasım 2017. 
 2. ^ "Alcohol prohibition to remain in Nagaland". 28 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 3. ^ In right spirit, Gujarat must end prohibition, IBN Live, 14 July 2009
 4. ^ "Finland's change in alcohol policy puts it out of step with other Nordic countries". Public Radio International. 23 Aralık 2017. 23 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Haziran 2018. 
 5. ^ "Finland: Parliament Approves New Alcohol Law | Global Legal Monitor" (İngilizce). Library of Congress. 29 Aralık 2017. 24 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Haziran 2018. 
 6. ^ "The Alcohol Act will enter into force in March". Minister of Social Affairs and Health (Finland). 3 Ocak 2018. 2 Kasım 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Haziran 2018. 
 7. ^ a b Martin (January 2003). "Martin, Jill E., "The Greatest Evil:" Interpretations Of Indian Prohibition Laws, 1832–1953" (2003). Great Plains Quarterly, 2432". Great Plains Quarterly. 25 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Kasım 2020. 
 8. ^ "Information on Removal of Restrictions of American Indians: Committee Print...88-2...November 2, 1964". 9 Ekim 1964. 16 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi – Google Books vasıtasıyla. 
 9. ^ James N. Hughes III, "Pine Ridge, Whiteclay and Indian Liquor Law" 16 Aralık 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Federal Indian Law Seminar, December 2010, p. 7, University of Nebraska College of Law
 10. ^ "Getting a drink in Saudi Arabia". BBC News. BBC. 8 Şubat 2001. 21 Ekim 2002 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Temmuz 2015. 
 11. ^ "Can you drink alcohol in Saudi Arabia?". 1 Ağustos 2012. 12 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Temmuz 2015. 
 12. ^ "13 Countries With Booze Bans". Swifty.com. 2 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Temmuz 2015. 
 13. ^ "Sudan scraps apostasy law and alcohol ban for non-Muslims". BBC News. 12 Temmuz 2020. 7 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Temmuz 2020. 
 14. ^ EVERYDAY LAW – Rights of sellers of alcohol 10 Temmuz 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., by Atty. McCarthy, 12 January 2011, NationNews paper, Barbados
 15. ^ "South Korea protests N Korean diplomats' bootlegging in Pakistan". Zee News. 25 Nisan 2013. 30 Nisan 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Nisan 2013. 
 16. ^ Hanif (2 Aralık 2016). "Opinion | Pakistan Has a Drinking Problem". The New York Times (İngilizce). ISSN 0362-4331. 8 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2021. 
 17. ^ "18 Reasons You Will LOVE Traveling To Pakistan (2021)". The Broke Backpacker (İngilizce). 18 Ekim 2016. 15 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2021. 
 18. ^ "Murree Brewery". murreebrewery.com. 16 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2021. 
 19. ^ Lim (1 Nisan 2015). "What you can or cannot do under the new alcohol law". The Straits Times. 8 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ocak 2022. 
 20. ^ "GHO | Global Health Observatory Data Repository (European Union)". WHO. 9 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ocak 2022. 
 21. ^ "Liquor LIcense Act, R.S.O. 1990, c. L. 19". www.ontario.ca. Queen's Printer for Ontario. 2021. 7 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ekim 2021. 
 22. ^ "Summer Safety: What you need to know about serving alcohol in your home". www.cbc.ca. Canadian Broadcasting Corporation. 3 Temmuz 2021. 5 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ekim 2021. 
 23. ^ "What are some underage drinking facts in Canada?". drugrehab.ca. 2010. 5 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ekim 2021. 
 24. ^ a b "New Jersey Residents Say Leave the Drinking Age at 21 – FDU PublicMind – September 15, 2008". Publicmind.fdu.edu. 15 Eylül 2008. 29 Eylül 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2012. 
 25. ^ "Know Before You Go". Cbp.gov. 7 Ekim 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ekim 2010. 
 26. ^ "Alcohol Tax Revenue". Taxpolicycenter.org. 7 Aralık 2011. 23 Ekim 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2012. 
 27. ^ "Home-Brewed Beer & Other Fermented Liquors". customs.gov.sg. 28 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ekim 2020. 
 28. ^ "Excise Factory Scheme". customs.gov.sg. 29 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ekim 2020. 
 29. ^ "TTBGov General Alcohol FAQs". Ttb.gov. 4 Ocak 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Şubat 2010. 
 30. ^ "Scottish minimum alcohol pricing passed by parliament". Glasgow: BBC Scotland. 24 Mayıs 2012. 24 Mayıs 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mayıs 2013. 
 31. ^ "The evidence that SNP's alcohol price has failed – Brian Monteith". Edinburgh News. 10 Nisan 2019. 10 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2019.