Alikram Hummatov

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Alikram Hummatov,yıl:2009

Alikram Hummatov veya Ali Akram Hemmatzadeh (aynı zamanda Alikram Gummatov olarak da okunur, d. 1948) Taliş kökenli Azeri askeri ve Azerbaycan'ın siyasal eylemcisi, kurduğu çok kısa süreli Taliş-Mugan Özerk Cumhuriyeti'nin 1993'te iki ay başkanı idi (Bu özerk cumhuriyeti'nin ömrü kadar), ve Azerbaycan'da vatan haini idi. Amnesty International ve Avrupa Konseyi gibi uluslararası organisazyonlar onu siyasi suçlu olarak tanımladı. Avrupa Konseyi'nin talebinden sonra Hummatov yeniden yargılandı, insan hakları raporuna göre otoriterler onu hapiste yargı ihlali ile suçladı.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Hummatov Bakü Teknik Enstitüsü'nü bitirdi. O,içlerinde başkanlığını yaptığı Azerbaycan'ın Popüler Yüzü adlı partinin de bulunduğu farklı partilere katıldı. Çoğu Azerinin tehlikeli bir ayrılıkçı olarak gördüğü Hummatov, 1993 yılındaki politik istikrarsızlık zamanında ve Dağlık Karabağ Savaşı sırasında, güneybatı Azerbaycan'da ilan edilen Taliş-Mugan Özerk Cumhuriyeti'nin lideriydi.

Tutukluluk[değiştir | kaynağı değiştir]

1995'te Hummatov Azeri mahkemesi tarafından vatan hainliği suçlamasıyla idam cezasına çarptırıldı, daha sonrasında bu ömür boyu hapis cezasına çevrildi. İnsan Hakları Uluslararası Federasyon başkanı Sidiki Kaba, başkan İlham Aliyev'e gönderdiği açık mektupta şunları yazdı: Hummatov ve Qaziyez, Qobustan hapishanesinde tutuluyor. Onların hapishane sistemi çok katı, o iki tutukluya karantina uygulanıyor. Aslında onların fiziksel sağlığını koruma bahanesiyle bu iki tutsak yalnız başlarına geceleri herhangi tıbbi desteği engelleyen ve bu durumda birçok probleme sebep olabilecek kapalı hücrelerde tutuldular. Hapishanede Hummatov tüberküloz hastalığına yakalandı ve hemen hemen bütün dişlerini kaybetti. 2001 yılında Hummatov Avrupa Konseyi tarafından hem serbest bırakılmalı hem de yeniden yargılanmalı düşünceleriyle siyasi tutsak olarak tanındı. 2004 senesinde Hummatov başkan Aliyev tarafından affedildi, Azerbaycan vatandaşlığından çıkarılıp ailesinin yaşadığı Hollanda'ya gönderildi.

Hummatov ve Azerbaycan'ın Avrupa Mahkemesi'ndeki durumları[değiştir | kaynağı değiştir]

Hollanda'ya sürgünden sonra Hummatov, Azerbaycan Cumhuriyeti'ne karşı İnsan Hakları Mahkemesine iki başvuruda bulundu. 29 Kasım 2007'de mahkeme Azerbaycan'ı 12,000 Euro manevi ve 2,090 Euro maddi tazminat ödemeye mahkûm etti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]