Alidede, Piraziz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Alidede
—  Köy  —
Giresun
Giresun
Ülke Türkiye Türkiye
İl Giresun
İlçe Piraziz
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 179
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0454
İl plaka kodu
Posta kodu 28340
İnternet sitesi: [2]

Alidede, Giresun ilinin Piraziz ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İsminin Selçuklular döneminde köye yerleşen Alidede isimli bir Türkmen(Bektaşi) Pirinden geldiği sanılmaktadır. Köyde, mübadele öncesi, Rumlar da yaşamaktaydı..

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi; belediye ve kaymakamlık internet sitelerinde ayrıntılı ve doyurucu bilgi verilmiştir. Hazırlıkları devam eden köy sitesitamamlandığında toplu halde bu bilgilere ulaşmak daha kolay olacaktır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Giresun iline 35 km, Piraziz ilçe merkezine 13 km uzaklıktadır.Karadenize tepeden bakmaktadır.Arazisi engebelidir.Fındık tarımının yanı sıra son yıllarda kivi yetiştirilmeyede başlanmıştır.Yine kısıtlı alanlarda mısır ekimi yapılmakta, sebze yetiştirilmektedir.Ticari değer taşıyan ürün olarak fındık hala birinciliğini korumaktadır.Denizden yüksekligi 250–600 m arasındadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 179
1997 183

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi fındığa dayalıdır, hayvancılık ise yok denecek akdar azdır. Birkaç yıl önce kurulan süt üretimi amaçlı kooperatif sayesinde bir canlılık görülmektedir.Köyde Koyun yetiştiren bir üretici vardır.Yoğun göçler nedeniyle kışın nüfus çok azalmaktadır.Yazın fındık hasadı yaklaştığında ise hasat için gelen doğu ve güneydoğulu işçılerinde katılımı ile müthiş bir yoğunluk oluşmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, uzun yılar hizmet veren okul öğrenci sayısının azalması üzerine kapatılmış ve öğrenciler Gökçeali Köyündeki Emir Yücel İlköğretim Okuluna taşınmaktadır. Köyün çevresinde bulunan Kılıçlı, Esentepe, Örnekköy ve Hasanşeyh Köyü ile ortak getirilmiş olan suyu ve su şebekesi bulunmaktadır. Sağlık ocağı ve sağlık personeli bulunmamaktadır. Ulaşım Örnekköyü Gökçealiye bağlayan yoldan veya Köyü direk Gökçeali'ye bağlayan yoldan sağlanmaktadır. Yol Stabilize-beton karışımıdır. Köy Gökçeali köyünde bulunan 366 ön numaralı santraldan yararlanmaktadır. Her mahallesinin yolu bulunmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]