Alis Harikalar Diyarında (film, 2010)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Alice Harikalar Diyarında (film, 2010) sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Alis Harikalar Diyarında
Alice in Wonderland
Film afişi
Yönetmen Tim Burton
Yapımcı
Senarist Linda Woolverton
Uyarlama Lewis Carroll tarafından üretilen
Alis Harikalar Diyarında ve Aynanın İçinden adlı eser
Oyuncular
Müzik Danny Elfman
Görüntü yönetmeni Dariusz Wolski
Kurgu Chris Lebenzon
Stüdyo
Dağıtıcı Walt Disney Studios
Motion Pictures
Çıkış tarih(ler)i 25 Şubat 2010 (2010-02-25) (Londra)
5 Mart 2010 (2010-03-05) (ABD)
Süre 108 dakika
Ülke Birleşik Krallık
ABD
Dil İngilizce
Bütçe $150[1][2]–$200[3] milyon
Hasılat $1.025 milyar[4]

Alis Harikalar Diyarında Tim Burton'ın yönettiği ve Linda Woolverton'ın yazdığı, 2010 yılında vizyona giren ABD yapımı bir fantastik-macera filmi.[5] Walt Disney Pictures tarafından gösterime giren filmin başrollerinde Alice Kingsleigh rolünde Mia Wasikowska, Johnny Depp, Anne Hathaway ve Helena Bonham Carter yer alıyor. Film Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri'nde çekildi.

Hikaye İngiliz yazar Lewis Carroll'ın 1865 yılı fantastik romanı Alis Harikalar Diyarında ve onun devamı olan 1871 romanı Aynanın İçinden arasında gevşek bir bağlantıyla kurulmuş öyküyü izleyicilerle paylaşmaktadır. Wasikowska on dokuz yaşındaki Alis karakterini canlandırmaktadır. Alis'e Beyaz Kraliçe'yi tahtına geri getirmeyi sağlayacak kişi olduğu söylenir çünkü Kırmızı Kraliçe tarafından kontrol edilen, Underland sakinlerine terör estirmekte olan Jabberwocky adındaki ejderha benzeri yaratığı öldürebilecek tek kişidir.

Film galasını Londra'daki Odeon Leicester Square'de 25 Şubat 2010 tarihinde gerçekleştirdi ve Avustralya'da 4 Mart 2010 tarihinde, ertesi gün ise Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere pek çok ülkede IMAX 3D ve Disney Digital 3D olarak vizyona girdi.

Film dünya çapında 1.025 milyar $'dan fazla hasılat elde ederek Burton'ın gişe başarısı en yüksek filmi olmuş, fakat eleştirmenlerden karışık yorumlar almıştır. Görsel stil ve özel efektler için övülmesine rağmen anlatı eksikliği, tutarlılık ve bilgisayar tarafından oluşturulan görüntülerin aşırı derece kullanılması yüzünden kritik yorumlar aldı. Alis Harikalar Diyarında 83. Akademi Ödülleri'nde En İyi Yapım Tasarımı and En İyi Kostüm Tasarımı ödüllerini kazandı, ayrıca En İyi Görsel Efekt dalında aday gösterildi. Film Mayıs 2015 tarihi itibariyle, bilet satışlarından 1 milyar $ üzeri kazanç elde ederek tüm zamanların en yüksek gişe hasılatı elde eden yirmi birinci filmi olmuştur.[6] Alice Through the Looking Glass adındaki devam filminin 27 Mayıs 2016'da vizyona girmesi bekleniyor.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Mia Wasikowska, Alice Kingsleigh rolünde. Karakteri yaratırken senarist Linda Woolverton Viktorya devri'nde genç hanımların nasıl davranması gerektiğini araştırmış ve karakteri bunun tam zıttı olarak yazmıştır.[7] Wasikowska çocukken okuduğu Carroll'ın kitabını rolü hazırlamak için tekrar okumuştur. Ayrıca Jan Švankmajer'in Alice adlı filmini de izlemiştir. Oyuncu "Biz çocukken annem filmi VCR oynatıcıya koyardı. Çok sıkılırdık ve tam olarak anlamazdık ama başımızı filmden çeviremezdik de çünkü çok ilgi çekiciydi. Böylece Alice hakkında düşüncelere daldım, saplanıp kalmışçasına." demiştir.[8] Her ne kadar toplumsal beklentilere uymaya zorlansa da Alice kararlı ve güçlü bir kadın kahraman olarak büyür ve kendi yolunu seçer; Independent köşe yazarı Liz Hoggard, Alice'i genç kızlara rol model olarak övmüş ve onun karakterini "inatçı, cesur ve kız gibi değil" diyerek betimlemiştir.[7][9] Mairi Ella Challen, Alice'in altı yaşındaki halini canlandırmıştır.[10]
 • Johnny Depp, Tarrant Hightopp, Çılgın Şapkacı rolünde.[11] Wasikowska karakterler hakkında "yabancı gibi hissediyorlar ve kendi dünyalarında yalnız yaşıyorlar ayrıca özel bir arkadaşlık bağları var." demiştir.[12][13] Burton, Depp için "karakteri için bir temel oluşturmaya çalıştı ... yalnızca deli olmaktan başka" açıklamasında bulunmuştur.[14] Burton aynı zamanda "Pek çok örneği arasından en değişmez olan karakterdi ve Depp'in amacı karakterin yabanlığına insani bir yön bulmaya çalışmaktı." yorumunda bulundu.[14] Turuncu saçlar keçeyi sertleştirmek için cıva kullanan şapkacıların maruz kaldığı cıva zehirlenmesine göndermedir. Depp karakter için "zehirlenmiş ... ve bu saçlarından, parmak uçlarından ve gözlerinden anlaşılmaktadır" demiştir.[15] Depp ve Burton karakterin duygularını yansıtmak için film boyunca Şapkacı'nın kıyafetlerini, derisini, saçlarını, ruh halini ve aksanını değiştirmeye karar verdiler.[16] Depp ile yapılan bir mülakatta karakter "bir duygu döngüsü"ne eş tutulmuştur "[sanki] duyguları yüzeye çok yakınmış gibi."[17] Şapkacı, "pek çok farklı kişiden ve onların uç yanlarından oluşmaktadır." Yumuşak bir sesle karakterin yaratıcısı Lewis Carroll'ın yansıttığı gibi ılımlı yanını ve İskoç Glaswegian aksanıyla (Depp, Gregor Fisher'ın Rab C. Nesbitt karakterinden esinlenmiştir) karanlık ve daha tehlikeli yanını yansıtmaktadır.[18] İllüzyonist dansçı David Bernal filmin sonuna doğru "Futterwacken" kısmında Depp'in dublajını yapmıştır.[19]
 • Helena Bonham Carter, Crimsli Iracebeth, Kırmızı Kraliçe rolünde. İki Carroll karakterinin birleşimi niteliğindedir: Kızıl Kraliçe ve Kupa Kraliçesi.[11] Adında kelime oyunu yapılmıştır: irascible (çabuk hiddetlenen), hemen köpüren ve kızmaya yatkın olduğu için.[20] Bonham Carter'ın kafası ekranda dijital olarak gerçek boyutunun üç katı büyütülmüştür.[21][22] Karakter hayvanlardan nefret eder ve onları hizmetçi olarak ya da mobilya gibi kullanmayı tercih eder.[23] Oyuncu, yeni yeni yürümeye başlayan kızı Nell'den ilham aldığını "Kızıl Kraliçe tıpkı yeni yürümeye başlayan bir çocuk gibi çünkü büyük bir kafası var ve o bir tiran." diyerek belirtmiştir.
 • Anne Hathaway, Marmorealli Mirana, Beyaz Kraliçe.[11] Dijital oynama gerektirmeyen ender karakterlerdendir.[24] Hathaway karakterini kılıç tutan hediyelik bir tavşancığın üstünde mıknatıs bulunan başlığına benzeterek özetler "Zarif ama sapıkça. İkisinden de."[25] Hathaway'e göre "Kızıl Kraliçe ile aynı gen havuzundan gelmektedir. Karanlık tarafı seviyor ancak her şeyi parlak ve mutlu hale getiren biri olarak karanlıkta ileri gitmekten korkuyor. Ama burada korkudan uzak ve kendini kontrol edemeyecek durumda."[26] Hathaway Debbie Harry, Greta Garbo ve Dan Flavin'in çalışmasından esinlenerek Beyaz Kraliçe'yi yorumlayışını şöyle ifade eder: "bir punkçı, vegan ve pasifist."[26] Burton Beyaz Kraliçe'nin görünüşünün Nigella Lawson'dan esinlenildiğini belirtmiştir.[27]
 • Crispin Glover, Ilosovic Stayne, Kupa Valesi rolünde.[11] Karakter kibirli ve sahtekardır, Kızıl Kraliçe'nin tüm emirlerine uyarken Kraliçeyi duygu dalgalanmalarında sakinleştirebilen tek kişidir. Glover "Kızıl Kraliçe insanların yaptıklarına hemen kızabilen yapıda biri ve böyle bir durumda [Vale] diplomatik olmak zorunda." yorumunda bulunmuştur. Kızıl Kraliçe onun sevgilisi olduğuna inanmaktadır; ancak sonrasında bunun doğru olmadığı ortaya çıkar.
 • Matt Lucas, Tweedledee ve Tweedledum. Burton, Lucas ve animasyon karmasını "Tuhaf şeylerin karışımı karakterlerine rahatsız edici bir nitelik vermekte ve bunu kesinlikle hak ediyorlar." diyerek yorumladı.[28] Karakterler CGI ve canlı çekim teknikleriyle hayat bulmuş ve Lukas'ın yüzü dijital olarak canlandırılmış bir bedene yerleştirilmiştir. Karakterleri canlandırırken Lucas gözyaşı damlası şeklinde bir hareket başlığı giymek ve ayaklıklar üzerinde yürümek zorunda kalmıştır. İki karakteri birden oynamak için Lucas'a Ethan Cohn eşlik etmiştir.
 • Frances de la Tour, Imogene rolünde, Alice'in halası.[29] Halüsinasyonlar görmekte ve sürekli prens olduğunu sandığı hayali nişanlısını beklemektedir.
 • Leo Bill, Hamish Ascot rolünde, Alice'in müstakbel nişanlı adayı.[29]

Marton Csokas filmin başlangıcında Alice'in ölmüş babası rolünde kısaca yer almış ve Alice'in annesi rolü Lindsay Duncan tarafından canlandırılmıştır. Bay ve Bayan Ascot sırasıyla Tim Pigott-Smith ve Geraldine James tarafından canlandırılmıştır. Eleanor Tomlinson ve Eleanor Gecks, Tweedledum and Tweedledee'ye çok benzeyen Cathaway kardeşleri canlandırdılar. Jemma Powell Alice'in kız kardeşi Margaret olarak kısaca görünürken Margaret'in hayırsız kocası Lowell John Hopkins tarafından canlandırılır.

Seslendirme kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Michael Sheen, Nivens McTwisp, Beyaz Tavşan rolünde.[11][30] Sheen, karakter hakkında "öylesine iz bırakmış bir rol ki önceden kalan izlenimi bozmak zorunda hissetmedim."[31] yorumunda bulundu. Burton, saate bakan tavşan hakkında aradığı niteliğin bu tiki yansıtması gerektiğini belirtmiş, ayrıca "[Beyaz Tavşan'ın] yıllardır yapılan her türlü canlandırması[nda] tavşanda böyle bir sinirlilik[izlenimi] oluşturdu" açıklamasını yaptı.[31]
 • Alan Rickman, Absolem, Tırtıl rolünde.[11] Aslında Rickman'ın yüzü animasyonlu Tırtıl ile birleştirilecekti. Seslendirmesi stüdyoda kaydedildi fakat fikir askıya alındı. Bunun yerine animasyoncular Absolem'in yüz karakteristiğini Rickman'inkine benzetti.[22]
 • Barbara Windsor, Mallymkun, Fındık Faresi rolünde.[11] Burton Windsor'u EastEnders dizisinin bir hayranı olarak aradı ve kadroya aldığını belirtti.[32]
 • Stephen Fry, Cheshire, Cheshire Kedisi (Sırıtan kedi) rolünde.[11][33] Burton karakterin ürpertici bir kalitede olduğunun yanı sıra kedilerin kendi nefreti içine dokunduğunu belirtti.[34][35] Karakterin Michael Sheen tarafından seslendirilmesi planlanıyordu fakat zamanlama çakışmaları nedeniyle rolü Beyaz Tavşan olarak değiştirildi.
 • Paul Whitehouse, Thackery Earwicket, Mart Tavşanı rolünde.[11] Burton Whitehouse'un büyük bir komedi aktörü olduğunu, filmde geçen diyaloglarının çoğunun onun doğaçlamasından geldiğini belirtti.[36]
 • Timothy Spall, Bayard, Tazı rolünde. Bayard kitapta görünmemesine rağmen, The Puppy adında ona benzeyen bir karakterden esinlenilerek yaratılmıştır.
 • Michael Gough, Uilleam, Dodo kuşu rolünde.[11] Burton bu rol için aklına gelen ilk kişinin Gough olduğunu belirtti.[37] Karakter sadece üç satır konuşmaktadır. Bu rol Gough'ın canlandırdığı/seslendirdiği son rolüdür çünkü ertesi yıl 94 yaşında ölmüştür. Gough daha önceden Alis Harikalar Diyarında'nın 1966 TV oyunu versiyonunda Mart Tavşanı'nı canlandırmıştı.
 • Sir Christopher Lee, Jabberwocky rolünde. Burton bunun gibi ikonik bir karakterle Lee'nin iyi eşleceğini, onunda "ikonik bir adam" olduğunu belirtti.[38] Lee karakter için sesini 'mırıldanırmışcasına' ("Jabberwocky" şiirinde tarif edildiği gibi) kullandı.
 • Imelda Staunton, Konuşan Çiçekler rolünde. Harikalar Diyarında çok çiçek bulunmasına rağmen bunlardan sadece üçü konuşabilmektedir ve bunlardan bir tanesi Staunton'ın karikatürize edilmiş halidir.[39]
 • Jim Carter, Kırmızı Kraliçe'nin celladı rolünde.
 • Frank Welker, çeşitli seslendirmelere ve vokal efektlere katkı sağladı.[39]

Rickman, Windsor, Fry, Gough, Lee, Staunton ve Carter'ın her biri diyaloglarını bir günde seslendirdiler.[39]

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Tim Burton, Walt Disney Pictures ile yaptığı anlaşmayla Disney Digital 3B teknolojisiyle iki film, Alice Harikalar Diyarında[40] ve Frankenweenie'nin tekrar çekimi, yönetmeye karar verdi. Burton hikayeyi yeniden kurguladı çünkü kitaba herhangi bir duygusal bağlılık hissetmiyordu.[41]

Yönetmen "Amaç sizin biraz [onun] psikolojisine girmeniz ve bir çeşit tazelik getirmenin yanısıra Alis'in klasik ruhuna da bağlı kalınan ilgi çekici bir film yapmaya çalışmak" yorumunda bulundu. Önceki versiyonlar hakkında Burton, "Hep bir kız, bir çılgın karakterden diğerine dolanıp duruyordu ve asla gerçek bir duygusal bağ hissedemiyordum." yorumunda bulundu. Yeni filmle amacının hikayeye "biraz duygusal temelli bir çerçeve" vermek ve "Alis'i olaylar silsilesinden çıkarıp bir hikayeye oturtmaya çalışmak" olduğunu ifade etmiştir.[14] Burton hikayenin iskeleti için "Jabberwocky" şiirine odaklanmış[42] ve tasvir edilen yaratığa şiirde geçen "Jabberwock" adıyla değil şiirin adıyla atıfta bulunmuştur. Burton ayrıca kendi yapımını var olan bir Alis filminin devamı ya da onun "yeniden kurgusu" olarak görmediğini belirtmiştir.[41] Ancak hikayenin zirve noktasına ulaştığı Alis'in Kraliçe'nin şampiyonu Jabberwocky ile yaptığı savaş ilk olarak American McGee's Alice video oyununa eklenmiştir ve ortam, kule, silahlar ve Alis'in filmdeki sahnelerdeki görünümü oyundaki aynı sahnelere çok benzemektedir.

Biz birini... kelimelere dökmek çok güç, sadece ona ciddiyet getiren, iç dünyası olan, size çarkların döndüğünü gösteren bir şey istedik. Bizim sevdiğimiz ondaki basit türden bir güçtü. Ateşli, gösterişli olmayan ama güçlü bir içsel yaşantı barındıran biri. Onu seçmemiz bu yüzden.
—Burton'ın Mia Wasikowska'yı Alis olarak tercihi hakkında[43]

Aslında film 2009 yılında çıkmak üzere planlanmıştı ancak tarih 5 Mart 2010'a ertelendi.[44] İlk çekimler 2008 Mayıs'ı olarak planlansa da Eylül'e kadar başlayamadı ve üç ayda tamamlandı.[40][45] Plato Viktorya devrine benzetilerek Torpoint ve Plymouth'ta 1 Eylül'den 14 Ekim'e kadar kuruldu. İki yüz elli yerli figüran Ağustos başında seçildi. Torpoint'te Antony House, Charlestown, Cornwall ve Barbican'da çekimler yapıldı[46][47] ancak Barbican'daki çekimlerin hiçbiri kullanılmadı. Hareket yakalama çekimleri Ekim başında Sony Pictures Studios'da (Culver City, Kaliforniya) başlasa da çekimler sonradan çıkarıldı.[48][49][50] Filmin yapımı Culver Studios'da devam etti.[51] Burton hareket yakalama olmadan, bir canlı hareketler ve animasyon karması kullandığını belirtmiştir.[52] Aynı zamanda bu filminin ilk yeşil ekranda çekilmiş filmi olduğunu söylemiştir.[52] Yeşil ekranlı çekimler filmin %90'ını oluşturur ve 40 günün sonunda tamamlanmıştır.[53] Oyuncular ve ekibin büyük çoğunluğu yeşil mekanda yapılan uzun çekimler sonucu mide bulantısı şikayetinde bulunmuş, Burton gözlüklerine taktığı lavanta lensleri sayesinde bulantıdan korunmuştur.[53] Oyuncuların fiziksel görünüşlerini bozmak için sürekli sanal efektler kullanıldığından, Kırmızı Kraliçe'nin başı ya da Alis'in boyu gibi, görsel efekt süpervizörü Ken Ralston filmin çok yorucu olduğunu belirtmiş ve "Yaptığım en büyük şov, [ve] içinde bulunduklarımın en yaratıcısı." yorumunda bulunmuştur.[54]

Sony Pictures Imageworks görsel efekt dizilimini gerçekleştirdi.[55] Burton 3B'nin hikayenin bağlamına daha uygun olduğuna karar vermiştir.[13] Burton ve Zanuck filmi geleneksel kameralarla çekmiş ve sahneleri post prodüksiyonda 2B'den 3B'ye çevirmişlerdir. Zanuck 3B kameraların çok pahalı olduğunu ve kullanmanın "alıklık" olduğunu belirtmiş, o formatla çekilen sahnelerle dönüştürülenler arasında fark olmadığını düşündüklerini ifade etmiştir.[56] James Cameron, 3B filmi Avatar'ı Aralık 2009'da yayınladı, Burton ve Zanuck'un seçimlerini "2B'de çekip 3B'ye döndürmenin hiç bir anlamı yok" diyerek eleştirmiştir.[57]

Müzik[değiştir | kaynağı değiştir]

Soundtrack[değiştir | kaynağı değiştir]

Alice in Wonderland: An Original Walt Disney Records Soundtrack
Danny Elfman film müziği
Tarz Orkestra, Klasik, Pop
Süre 50:59
Şirket Walt Disney

Uzun zamandır Burton ile işbirliği içerisinde bulunan Danny Elfman'ın soundtrack'i 2 Mart 2010 tarihinde piyasaya sürüldü.[58] Çıkışından sonra Billboard Top 200 albüm grafiğinde 89. sırada yer aldı.[59]

Parça listesi

Alice in Wonderland: An Original Walt Disney Records Soundtrack
No. Başlık Süre
1. "Alice's Theme"   5:07
2. "Little Alice"   1:34
3. "Proposal/Down the Hole"   2:58
4. "Doors"   1:51
5. "Drink Me"   2:48
6. "Into the Garden"   0:50
7. "Alice Reprise #1"   0:26
8. "Bandersnatched"   2:42
9. "Finding Absolem"   2:41
10. "Alice Reprise #2"   0:38
11. "The Cheshire Cat"   2:07
12. "Alice and Bayard's Journey"   4:04
13. "Alice Reprise #3"   0:24
14. "Alice Escapes"   1:07
15. "The White Queen"   0:36
16. "Only a Dream"   1:25
17. "The Dungeon"   2:18
18. "Alice Decides"   3:14
19. "Alice Reprise #4"   1:01
20. "Going to Battle"   2:41
21. "The Final Confrontation"   1:41
22. "Blood of the Jabberwocky"   2:37
23. "Alice Returns"   3:14
24. "Alice Reprise #5"   2:56

Almost Alice[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: Almost Alice

Almost Alice çeşitli sanatçıların filmden esinlenerek oluşturduğu bir müzik koleksiyonudur.[58][60][61] Avril Lavigne tarafından seslendirilen "Alice" adındaki ana tekli 27 Ocak 2010 tarihinde Ryan Seacrest'in radyo programında prömiyerini gerçekleştirdi. Albümde yer alan tekliler arasında "Follow Me Down" - 3OH!3, "Her Name Is Alice" - Shinedown ve "Tea Party" - Kerli bulunmaktadır.[62] Albüm 2 Mart 2010 tarihinde yayımlandı.[58]

Yayınlanma[değiştir | kaynağı değiştir]

Gişe[değiştir | kaynağı değiştir]

Alice Harikalar Diyarında 8 Temmuz 2010 tarihine kadar Kuzey Amerika'da 334,191,110$ gelir getirirken diğer bölgelerde 10 Temmuz 2011'e dek 691,276,000$ gelirle dünya genelinde 1,025,467,110$ değerinde tiraja ulaştı.[4][63][64] Dünya çapında, yirmi birinci en çok gelire sahip film[65] ve en tirajlı ikinci film olmuştur.[66] Ayrıca Johnny Depp'in rol aldığı üçüncü en yüksek tirajlı filmken[67] Tim Burton'ın yönettiği en yüksek tirajlı yapımdır.[68] Çocuk kitabı uyarlamalarında ikinci yüksek tirajlı yapımdır (dünya genelinde, Kuzey Amerika'da ve Kuzey Amerika dışında da).[69]

İlk haftasında dünya çapında 220.1 milyon $ gelire ulaşırken (Açlık Oyunları'ndan sonra) yaz sezonunda veya tatil döneminde gösterime girmeyen filmlerde ikinci en iyi açılışa, Disney filmlerinde ve 2010 filmlerinde dördüncü en iyi açılışa ulaşmıştır.[70] Dünya çapında gişe gelirlerinde üç hafta boyunca aralıksız birinci gelmiştir.[71][72][73][74] 26 Mayıs 2010 günü, gösteriminin 85. gününde tüm zamanların 1 milyar $ sınırını aşan altıncı film olmuş ve bunu gerçekleştiren ikinci Walt Disney Studios tarafından yapımı üstlenilmiş ve dağıtımı yapılmış filmdir.[75][76]

Eleştirel görüşler[değiştir | kaynağı değiştir]

Film karışık yorumlar aldı. Review aggregate Rotten Tomatoes reports that 52% of critics have given the film a positive review based on 262 reviews, with an average score of 5.7/10 and the consensus "Tim Burton's Alice sacrifices the book's minimal narrative coherence — and much of its heart — but it's an undeniable visual treat.".[77] Metacritic, which assigns a weighted average score out of 1–100 reviews from film critics, has a rating score of 53 based on 38 reviews.

Todd McCarthy of Variety praised it for its "moments of delight, humor and bedazzlement", but went on to say, "But it also becomes more ordinary as it goes along, building to a generic battle climax similar to any number of others in CGI-heavy movies of the past few years".[78] Michael Rechtshaffen of The Hollywood Reporter said "Burton has delivered a subversively witty, brilliantly cast, whimsically appointed dazzler that also manages to hit all the emotionally satisfying marks", while as well praising its computer-generated imagery (CGI), saying "Ultimately, it's the visual landscape that makes Alice's newest adventure so wondrous, as technology has finally been able to catch up with Burton's endlessly fertile imagination."[79] Owen Gleiberman of Entertainment Weekly said, "But Burton's Disneyfied 3-D Alice in Wonderland, written by the girl-power specialist Linda Woolverton, is a strange brew indeed: murky, diffuse, and meandering, set not in a Wonderland that pops with demented life but in a world called Underland that's like a joyless, bombed-out version of Wonderland. It looks like a CGI head trip gone post apocalyptic. In the film's rather humdrum 3-D, the place doesn't dazzle — it droops."[80] Roger Ebert of the Chicago Sun-Times awarded the film three out of four stars and wrote in his review that, "Alice plays better as an adult hallucination, which is how Burton rather brilliantly interprets it until a pointless third act flies off the rails."[81] The market research firm CinemaScore found that audiences gave the film an average rating of "A-".[82]

Devam filmi[değiştir | kaynağı değiştir]

7 Aralık 2012 tarihinde Variety dergisi Alice in Wonderland'ın devam filminin geliştirilme aşamasında olduğunu ve önceki filmde olduğu gibi Linda Woolverton'ın bu film için de senaryo yazdığını açıkladı.[83] 31 Mayıs 2013 tarihinde James Bobin Alice in Wonderland: Into the Looking Glass çalışma başlığı altındaki devam filmini yönetmek için görüşmelere başladı.[84] Johnny Depp'in Şapkacı, Mia Wasikowska'nın Alice ve Helena Bonham Carter'ın Kırmızı Kraliçe olarak dönecekleri açıklandı.[85][86][87] 22 Kasım 2013 tarihinde devam filminin 27 Mayıs 2016 tarihinde vizyona gireceği ve Bobin'in filmi yöneteceği duyuruldu. Rhys Ifans ve Sacha Baron Cohen'in filmde yer alacağı bildirildi.[86][88][89] 21 Ocak 2014 filmin adı tekrardan Alice in Wonderland: Through the Looking Glass olarak değiştirildi.[90] Daha sonra üzerinde oynamalar yapıldı ve ad Alice Through the Looking Glass olarak kesinleşti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Verrier, Richard; Fritz, Ben; Eller, Claudia (17 Şubat 2010). "Trouble at the tea party: Alice in Wonderland faces theater owner revolt in U.K.". Los Angeles Times. 30 Temmuz 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://latimesblogs.latimes.com/herocomplex/2010/02/alice-in-wonderland-faces-theater-owner-revolt-.html. Erişim tarihi: 19 Ağustos 2010. 
 2. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Grover_.282010.29 isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 3. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; budget isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 4. ^ a b "Alice in Wonderland (2010) – Box Office Mojo". Box Office Mojo. IMDb. November 15, 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://boxofficemojo.com/movies/?id=aliceinwonderland10.htm. Erişim tarihi: July 8, 2010. 
 5. ^ Buchanan, Jason. "Alice in Wonderland (2010)". Allmovie. http://www.allmovie.com/movie/alice-in-wonderland-v424944. Erişim tarihi: 6 Ekim 2012. 
 6. ^ Corliss, Richard (13 Mayıs 2012). "The Avengers Storms the Billion Dollar Club — In Just 19 DaysP". Time.
 7. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; nytfeb2610 isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 8. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; SundayTimes isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 9. ^ Hoggard, Liz (February 25, 2010). "Liz Hoggard: Revenge of the life-savvy over-40s: Burton's Alice – a role model for girls of 2010". The Independent (London). November 15, 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://www.independent.co.uk/opinion/commentators/liz-hoggard-revenge-of-the-lifesavvy-over40s-1909603.html. Erişim tarihi: February 27, 2010. 
 10. ^ Taylor, Dave (March 5, 2010). "Review: "Alice in Wonderland"". Dave On Film. November 15, 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://www.daveonfilm.com/review-alice-in-wonderland-9333.html. Erişim tarihi: March 26, 2010. 
 11. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; script isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 12. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; .27.27Alice_in_Wonderland.27.27_star_Mia_Wasikowska_on_Johnny_Depp:_.27He.27s_so_brave_and_smart.27 isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 13. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; confirm isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 14. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; sdcc09 isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 15. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Johnny_Depp_explains_how_he_picked_his_poison_with_the_Mad_Hatter isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 16. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Johnny_Depp_is_Mad isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 17. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Johnny_Depp_Sets_Sail_on_Fourth_.27.27Pirates.27.27_Movie isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 18. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Rab_C_Nesbitt_inspired_Mad_Hatter_accent_says_Johnny_Depp isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 19. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Johnny_Depp.27s_body_double_and_other_.27Alice_in_Wonderland.27_secrets isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 20. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; usatoday.com isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 21. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; glove isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 22. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; animation isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 23. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Alice_in_Wonderland:_The_curious_one_that_will_get_the_kids_screaming... isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 24. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Tim_Burton_Takes_on_.27.27Alice_in_Wonderland.27.27 isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 25. ^ Jacks, Brian (December 9, 2008). "Anne Hathaway's Alice In Wonderland White Queen: "Cute But Psycho"". MTV Movies Blog (Viacom). November 15, 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://moviesblog.mtv.com/2008/12/09/anne-hathaways-alice-in-wonderland-white-queen-cute-but-psycho/. Erişim tarihi: December 9, 2008. 
 26. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; darkside isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 27. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Tim_Burton.27s_White_Queen_Based_on_Nigella_Lawson isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 28. ^ Boucher, Geoff (February 9, 2010). "Tim Burton took a "Shining" to Tweedledee and Tweedledum". Los Angeles Times (Tribune Company). November 15, 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://latimesblogs.latimes.com/herocomplex/2010/02/tim-burton-took-a-shining-to-tweedledee-and-tweedledum-.html. Erişim tarihi: February 21, 2010. 
 29. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Louisville_Mojo isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 30. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Actor_Sheen_in_Wonderland isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 31. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Michael_Sheen_on_White_Rabbit isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 32. ^ Boucher, Geoff (14 Şubat 2010). "Tim Burton says Alice has "a national treasure" in Barbara Windsor". Los Angeles Times (Tribune Company). 15 Kasım 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://latimesblogs.latimes.com/herocomplex/2010/02/tim-burton-says-wonderland-has-a-national-treasure-in-barbara-windsor-.html. Erişim tarihi: 21 Şubat 2010. 
 33. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Five_Minutes_With:_Stephen_Fry isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 34. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; daily_cast isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 35. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; The_Cheshire_Cat_taps_into...my_hatred_of_cats isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 36. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Alice_in_Wonderland:_A_Visual_Companion isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 37. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Alice_in_Wonderland:_A_Visual_Companion1 isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 38. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Alice_in_Wonderland:_A_Visual_Companion2 isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 39. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; presskit isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 40. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Graser isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 41. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Ryder isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 42. ^ Hasty, Katie (July 23, 2009). "Comic-Con: Tim Burton talks Alice and the Jabberwocky, taking on "Dark Shadows"". Hitfix. November 15, 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://www.hitfix.com/articles/2009-7-23-comic-con-tim-burton-talks-alice-and-the-jabberwocky-taking-on-dark-shadows. Erişim tarihi: December 25, 2009. 
 43. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Tim_Burton_Interview isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 44. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Disney_unveils_2009_schedule isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 45. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; firstlook isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 46. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Burton_brings_Hollywood_to_Cornwall isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 47. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Plymouth_in_Wonderland isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 48. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Comic_Lucas_reveals_movie_plans isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 49. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; On_The_Set_of_Alice_In_Wonderland isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 50. ^ Witcher, Rosamund (3 Şubat 2010). "Tim Burton explores "Alice in Wonderland"". Rotten Tomatoes (Flixster). 22 Haziran 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20080622051138/http%3A//www.rottentomatoes.com/m/10009599-alice_in_wonderland/. Erişim tarihi: 4 Şubat 2010. 
 51. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Alan_Rickman_Interview isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 52. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; explores isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 53. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; telegraph100215 isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 54. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Down_the_Rabbit_Hole isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 55. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Johnny_Depp_in_deep_with_Disney isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 56. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Richard_Zanuck_and_James_Cameron_spar_over_Alice_in_Wonderland isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 57. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; James_Cameron_Criticizes_Tim_Burton_and_3D_DVD_Releases isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 58. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; earthtimes isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 59. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Week_Ending_7_Mart_2010:_Cruz_Controls_Hot_100 isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 60. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Avril_Lavigne_Song_To_Appear_On_Tim_Burton.27s_.27.27Alice_In_Wonderland.27.27_Soundtrack isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 61. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Tokio_Hotel_And_Kerli_Will_Collaborate_On_Tim_Burton.27s_.27.27Alice_In_Wonderland.27.27_Soundtrack isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 62. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Interview_with_Avril_Lavigne isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 63. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Alice_in_Wonderland_Daily_Box_Office_Results isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 64. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; .27.27Alice_in_Wonderland.27.27_opens_strongly_at_box_office isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 65. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; All_Time_Worldwide_Box_Office_Grosses isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 66. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; 2010_Worldwide_Grosses isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 67. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Johnny_Depp isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 68. ^ "Tim Burton". Box Office Mojo. IMDb. http://boxofficemojo.com/people/chart/?view=Director&id=timburton.htm&sort=gross&order=DESC&p=.htm. Erişim tarihi: June 23, 2012. 
 69. ^ "Family – Children's Book Adaptation". Box Office Mojo. IMDb. http://boxofficemojo.com/genres/chart/?id=childrensbook.htm. Erişim tarihi: December 14, 2010. 
 70. ^ "WORLDWIDE OPENINGS". Box Office Mojo. IMDb. http://boxofficemojo.com/alltime/world/worldwideopenings.htm. Erişim tarihi: May 31, 2011. 
 71. ^ "Weekend Index". Box Office Mojo. IMDb. http://boxofficemojo.com/weekend/?yr=2010&p=.htm. Erişim tarihi: January 19, 2011. 
 72. ^ "Overseas Total Box Office Index". Box Office Mojo. IMDb. http://boxofficemojo.com/intl/weekend/?yr=2010&currency=us&p=.htm. Erişim tarihi: January 19, 2011. 
 73. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Top_Grossing_Movies_in_Their_3rd_Weekend_at_the_Box_Office isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 74. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Top_Grossing_Movies_in_Their_2nd_Weekend_at_the_Box_Office isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 75. ^ Gray, Brandon (January 6, 2010). "Around-the-World Roundup: 'Persia' Perks Up Overseas". Box Office Mojo. http://boxofficemojo.com/news/?id=2800&p=.htm. Erişim tarihi: 2011-04-24. 
 76. ^ Subers, Ray (May 27, 2010). "'Alice' Is a Billionaire". Box Office Mojo. May 30, 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. https://web.archive.org/web/20100530043130/http://www.boxofficemojo.com/news/?id=2793&p=.htm. Erişim tarihi: 2011-04-24. 
 77. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Alice_in_Wonderland_.282010.293 isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 78. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Alice_in_Wonderland_Review isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 79. ^ Rechtshaffen, Michael (February 25, 2010). "Alice in Wonderland – Film Review". The Hollywood Reporter (Nielsen Business Media). http://web.archive.org/web/20100302144251/http://www.hollywoodreporter.com/hr/film-reviews/alice-in-wonderland-film-review-1004071135.story?. Erişim tarihi: February 26, 2010. 
 80. ^ Gleiberman, Owen (March 3, 2010). "Alice in Wonderland (2010) – Movie Review". Entertainment Weekly. Time Inc.. November 15, 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://www.ew.com/ew/article/0,,20348226,00.html. Erişim tarihi: March 3, 2010. 
 81. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Alice_in_Wonderland_Review4 isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 82. ^ Fritz, Ben (March 7, 2010). "First look: Alice in Wonderland opens to record-setting $210 million". Los Angeles Times (Tribune Company). November 15, 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://latimesblogs.latimes.com/entertainmentnewsbuzz/2010/03/alice-in-wonderland-opens-to-record-setting-210-million.html. Erişim tarihi: March 7, 2010. 
 83. ^ Graser, Marc (7 Aralık 2012). "Disney mad for 'Alice in Wonderland' sequel". Variety. http://www.variety.com/article/VR1118063318. 
 84. ^ "James Bobin in Early Talks to Direct ‘Alice in Wonderland’ Sequel (EXCLUSIVE)". Variety. http://variety.com/2013/film/news/james-bobin-in-early-talks-to-direct-alice-in-wonderland-sequel-exclusive-1200490138/. Erişim tarihi: 4 Ekim 2014. 
 85. ^ Bahr, Lindsay (12 Temmuz 2013). "Johnny Depp Finalizing ‘Alice In Wonderland 2′". Deadline Hollywood. http://www.deadline.com/2013/07/johnny-depp-finalizing-alice-in-wonderland-2/. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2013. 
 86. ^ a b Finke, Nikki (22 Kasım 2013). "'Alice in Wonderland 2' and 'The Jungle Book' snag release dates". Entertainment Weekly. http://insidemovies.ew.com/2013/11/22/alice-in-wonderland-2-and-the-jungle-book-snag-release-dates/. Erişim tarihi: 23 Kasım 2013. 
 87. ^ "Helena Bonham Carter's Red Queen Heads Through the Looking Glass". http://www.comingsoon.net/news/movienews.php?id=115929. Erişim tarihi: 4 Ekim 2014. 
 88. ^ Kroll, Justin (12 Mart 2014). "Helena Bonham Carter to Return as Red Queen in ‘Through the Looking Glass’". Variety. http://variety.com/2014/film/news/helena-bonham-carter-through-the-looking-glass-1201130477/. Erişim tarihi: 13 Mart 2014. 
 89. ^ Paur, Joey (31 Mayıs 2014). "Rhys Ifans Will Play Mad Hatter's Dad in Alice in Wonderland Sequel". Geek Tyrant. http://geektyrant.com/news/rhys-ifans-will-play-mad-hatters-dad-in-alice-in-wonderland-sequel. Erişim tarihi: 17 Temmuz 2014. 
 90. ^ "Alice In Wonderland 2 Now Titled Through The Looking Glass, Sacha Baron Cohen In Talks". http://www.cinemablend.com/new/Alice-Wonderland-2-Now-Titled-Through-Looking-Glass-Sacha-Baron-Cohen-Talks-41237.html. Erişim tarihi: 4 Ekim 2014. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]