Ali Sıtkı Özalp

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ali Sıtkı Özalp'in eserlerinden: "Allah'tan başka galip yoktur!"

Ali Sıtkı Özalp (d. 1968, Elbistan), Türk hattat[1], Kur'an hâfızı ve sahaf.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

1968'de Elbistan'ın Çiçek köyünde doğdu. Albdulvahap - Muhlise Özalp çiftinin dokuz çocuğundan altıncısıdır. İlkokulu kendi köyünde, babasının müdürlüğünü yaptığı okulda bitirdi. Çocukluğu medrese eğitimi almış babasının kütüphaneye dönüştürdüğü bir evde geçen Özalp, ilkokuldan sonra İstanbul'a geldi. Beykoz Elmalı Çiftliği Kur'an Kursu ve Fatih Camii'nde Kur'an hıfzını tamamladı ve Arapça eğitimi aldı. Sonrasında Fatih Camii ve Cedid Abdurrahim Efendi Medresesi'nde bir süre hocalık yaptı, profesyonel olarak futbol oynadı, Uzakdoğu sporlarıyla ilgilendi. Bu süreçte bir yandan Beyazıt Sahaflar Çarşısı'nda sahaflık mesleğine atıldı, Arapça ve Osmanlıca yazma-matbu eser eksperliği yaptı, Minyatür sanatı ile ilgilendi. Askerliğini Eğitim ve Doktrin Komutanlığı'nda yaptı.

Hattatlık yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ali Ulvi Kurucu'nun kardeşi Ahmet Ziya İbrahim'in ısrarlı tavsiyeleriyle 2003 yılında ünlü hattat Davut Bektaş'tan hat dersleri almaya başladı. İlk yıllarında Bektaş'ın asistanlığını da yaparak çeşitli kurslarda hat dersleri vermeye başladı. Hattatlık için çok yoğun bir mesai harcayarak, Hat Sanatı için bir yıl gibi çok kısa bir sürede icazet almaya hak kazandıysa da çeşitli sebeplerden hatta ara vermek zorunda kaldı. İcazetini Üstad Ahmet Ziya İbrahim ve Üstad Hasan Çelebi'nin yoğun ısrarları sonucu 2013 yılında aldı. 2013 yılından günümüze çok çeşitli eserler ortaya çıkaran Özalp aynı zamanda İspanyolca, Arapça, Romence ve İngilizce bilmekte, Beyazıt Sahaflar Çarşısı'nda sahaflığa devam etmekte ve Bayezid Camii Darülkurra'sında hat dersleri vermektedir. Sanatında, Davut Bektaş ve klasik usul hattatlar dışında kimseyi esas almamaktadır. 2013 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından Hat dalında Geleneksel Türk Süsleme Sanatları sanatçısı olarak kabul edilmiştir.[1]

Özel yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ali Sıtkı Özalp evli olup Ömer Faruk ve Meryem Sara adlarında iki çocuk sahibidir.

Eserlerinden bazıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Celî Sülüs - Besmele[2], Muhakkak hattıyla Besmele[3], Sülüs hattıyla Hadis'i Şerif[4], "Rütbelerin en üstünü ilim rütbesidir"[5].

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]