Ali Kalkan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ali Kalkan
Ali Kalkan, İstanbul Adliyesi'nde gazeteci Mehmet Aslan'ın objektifinden.
Ali Kalkan, İstanbul Adliyesi'nde gazeteci Mehmet Aslan'ın objektifinden.
Doğum 29 Ekim 1976 (1976-10-29) (39 yaşında)
İstanbul

Ali Kalkan ya da tam adıyla Ali Rıza Kalkan, (d. 29 Ekim 1976; İstanbul), Aliço lakabıyla da tanınan Türk yeraltı dünyasının az sayıdaki Alevi kökenli Ülkücü üyelerinin son yıllardaki en tanınmış ismi.

Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

1995 yılında Ülkü Ocakları Nişantaşı Şubesi yönetim kurulu üyesiyken Sarı Şenol lakaplı Şenol Turan ile birlikte İstanbul kumarhanelerinden haraç alınması, Nişantaşı'nda bar ve diskoların kurşunlanması olayları ile adı duyuldu.

2000 yılında yapılan ve Cumhuriyet tarihinin en büyük kaçakçılık soruşturması olan Buffalo Operasyonu kapsamında yargılandı. Bu operasyonda yakalanan çetenin liderliğini, İsak Romano ile birlikte yaptığı iddia edildi.[1]

İstanbul'da pek çok kumarhane, gece kulübü, bar ve lokantanın işletmeciliğini yaptı.

Yaralama, tehdit, çek-senet tahsilatı, haraç alma gibi suçlardan hakkında açılan ve sayıları 50'yi bulan soruşturmalar yanında; Transtürk Holding 'in kurşunlanması ve genel müdürünün yaralanması, Vizyon Döviz A.Ş'nin kurşunlanması ve bir kişinin yaralanması, Antalya'lı işadamı Tamer Bostan'ın yaralanması, Rize'li iş adamı Osman Kayacı'nın yaralanması gibi olaylar neticesinde defalarca tutuklandı ve pek çok mahkemede yargılandı.

Asıl ününü, 2005 yılında iş adamı Yusuf Kadirli'nin kaçırılıp, işkence edilmesi olayıyla kazandı.

Ali Kalkan, 11 Şubat 2006 tarihinde Ankara'da bir dönem yakın olduğu bilinen Alevi kökenli Ankara'lı kabadayı İskender Çolak'ın, adamlarıyla birlikte uğradığı silahlı saldırıdan yaralı olarak kurtuldu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ NTVMSNBC BUFALO OPERASYONU(15 Kasım 2000) 29 Nisan 2012 tarihinde erişildi