Ali Ekber Han

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ali Ekber Han
insan
cinsiyetierkek Değiştir
vatandaşlığıBritanya Hindistanı, Pakistan, Bangladeş Değiştir
ana dilindeki ismiআলী আকবর খান Değiştir
ön adıAli Akbar Değiştir
soyadıKhan Değiştir
doğum tarihi14 Nisan 1922 Değiştir
doğum yeriBrahmanbaria Değiştir
ölüm tarihi18 Haziran 2009 Değiştir
ölüm yeriSan Francisco Değiştir
ölüm şeklidoğal sebepler Değiştir
ölüm nedeniböbrek yetmezliği Değiştir
babasıAllauddin Khan Değiştir
kardeşiAnnapurna Devi Değiştir
çocuğuAashish Khan Değiştir
ana dilibengalce Değiştir
konuştuğu, yazdığı dillerbengalce, Hintçe Değiştir
mesleğibesteci, şarkıcı, müzisyen, film müziği bestecisi Değiştir
kimin öğrencisiAllauddin Khan Değiştir
iş yeriHollanda Değiştir
dini veya dünya görüşüİslam Değiştir
enstrümanısarod, vokal Değiştir
türüHindustani classical music Değiştir
plak şirketiEMI, Philips Records Değiştir
ödülleriMacArthur Fellows Program, Padma Bhushan, Padma Vibhushan, Fellow of the Sangeet Natak Akademi, honorary doctor of the University of Calcutta Değiştir
eserin bulunduğu koleksiyonNational Museum of World Cultures Değiştir
eserlerin telif hakkı durumutelif haklarıyla korunan eser Değiştir

Ali Ekber Han (14 Nisan 1922 - 18 Haziran 2009), sarod çalmadaki ustalığıyla tanınan Hint klasik müzisyenidir. Babası Allauddin Han tarafından klasik müzisyen ve enstrümantalist olarak eğitilmiş, ayrıca çok sayıda klasik raga ve film müzikleri bestelemiştir.[1] 1956'da Kalküta'da bir müzik okulu kurdu. 1967'de Amerika Birleşik Devletleri'ne taşındı ve burada şu anda Basel, İsviçre'de bir şubesi de olan Ali Ekber Müzik Koleji'ni kurdu.

Khan, Batı'da Hint klasik müziğinin hem bir sanatçı hem de bir öğretmen olarak popülerleştirilmesinde etkili oldu. İlk olarak 1955'te kemancı Yehudi Menuhin'in daveti üzerine Amerika'ya geldi ve bir süre sonra da Kaliforniya'ya yerleşti.[2] Santa Cruz'daki California Üniversitesi'nde Seçkin Yardımcı Müzik Profesörlüğü yaptı.[3] Han, 1989'da Hindistan'ın en yüksek ikinci sivil onuru olan Padma Vibhushan'a layık görüldü. Grammy Ödülü'ne beş kez aday gösterilen Han, aynı zamanda MacArthur Bursu ve Ulusal Sanat Vakfı Ulusal Miras Bursu'nun da sahibi oldu.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Grimes, William (19 Haziran 2009). "Ali Akbar Khan, Sarod Virtuoso of Depth and Intencity, Is Dead at 87". The New York Times. 24 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Eylül 2019. 
  2. ^ "50 Most Influential Indian Americans". Rediff.com. 17 Ekim 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Temmuz 2017. 
  3. ^ Rappaport, Scott. "Ali Akbar Khan Endowment for Indian Classical Music". UC Santa Cruz. 12 Aralık 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mayıs 2021. 
  4. ^ "Padma Awards". Ministry of Communications and Information Technology (India). 7 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Eylül 2019. 

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]