Ali Avaz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ali Avaz
Doğum 2 Mart 1936(1936-03-02)
Harput, Elazığ, Türkiye
Ölüm 27 Kasım 2013 (77 yaşında)
İstanbul
Meslek Oyuncu, şarkıcı, yapımcı
Etkin yıllar 1967-2013

Ali Avaz (d. 2 Mart 1936 , Harput ; ö. 27 Kasım 2013, İstanbul) Türk halk müziği sanatçısı, yapımcı ve oyuncu.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

2 Mart 1936 tarihinde Elazığ ili Harput ilçesinde doğdu. İlkokulu Mersin, Elazığ ve İzmir'de tamamladı. İlkokulda yazdığı Evde Ders isimli oyun bir yarışmada ikinci oldu. Gençliğinde Ali Harputlu Tiyatrosu'nu kurdu Anadolu'ya turne yaptı. Kendi yazdığı Sarı Çizmeli Mehmet Ağa oyununu oynadı bu turneler 5 sene devam etti. 1971'de Nezihe Güler, Necip Tekçe, Baki Tamer, Güngör Küçükertuğran isminden oluşan bir kadro kurdu. Bu oyunu tekrar Anadolu'ya götürdü. Turne 72 gün sürdü. Bu turne sonrası tiyatro hayatına son verdi.

1962 senesinde Doğu Bank İş Hanı'nda Şair Söğütoğlu ile ortak olarak İstanbul Plak firmasını kurdu. İlk plağını da bu tarihte okudu. Tiyatro yaptığı yıllarda Ali Evleniyor isimli bir parodi yazdı. Bu parodiyi plağa okudu. Plak müthiş bir patlama yaptı. Bu plakların bir tarafı Gırgır bir tarafı, siyasi taşlamalardı. İstanbul Plak, Stereo teşkilatını ilk getiren firmaydı. Stereo olarak Türkiye de çıkan ilk 45'lik Gönül Akkor'a yapılan, Bana Neler Vaat Ettin isimli plak olmuştur. Erkin Koray, Mine Koşan, Arif Sağ, Çetin Alp gibi sanatçıların ilk 45'liğini Ali Avaz yaptı. Cem Karaca için yaptığı "1 Mayıs" parçası nedeniyle Türk Ceza Kanununun 141 ve 142. maddeleri ile yargılandı. Kaset toplatıldı, mahkemelik oldu. Nâzım Hikmet'in adını korkudan kimse ağzına alamazken, Cem Karaca'ya, 1 Mayıs Şeyh Bedrettin Destanı yaptı. Peşinden Safinaz geldi; Zeki Müren, Gönül Akkor, Yıldıray Çınar, Cem Karaca, Güneri Tecer, Mustafa Yolaçan gibi 40'a yakın sanatçıyla çalıştı. 1979'un sonunda korsan kasetler yapılmaya başlayınca müzik yapımcılığını bıraktı.

1972'de Nişan Hançer'in yönettiği "Sarı Öküz Parası" adlı filmle sinemaya başladı. İkinci filmi Hacı Ağalar Kralı oldu. Sanat hayatında onlarca ödülü olan Ali Avaz'a 27 Nisan 2010'da Kadıköy Halk Eğitim Merkezinde ona, Yüzyılın Sanatçıları, Onur Ödülü verildi.

27 Kasım 2013'te rahatsızlığı nedeniyle İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Ali Avaz - 3 (1975)
  • Ali Avaz - Alışmışım Bir Kere (2007)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]