Ali Ağaoğlu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Ali İbrahim Ağaoğlu sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Ali Ağaoğlu
Doğum Ali İbrahim Ağaoğlu
3 Mart 1954 (1954-03-03) (63 yaşında)
Of, Trabzon, Türkiye
Meslek İş adamı, müteahhit
Organizasyon Ağaoğlu Şirketler Grubu
Net değer artış $ 2 milyar (2015)
Çocuk(lar) Alican Ağaoğlu
Sena Ağaoğlu
Emre Ağaoğlu
Mertcan Ağaoğlu
Ali Ege Ağaoğlu
Ebeveyn(ler) Mithat Ağaoğlu

Ali İbrahim Ağaoğlu (d. 3 Mart 1954, Of), Türk iş adamı. Ağaoğlu Şirketler Grubu, Yönetim Kurulu Başkanı'dır. Lise eğitimini son sınıfta[1] ticarete atılmasıyla[2] bırakmıştır. 2015 itibariyle 1.75 milyar dolar şahsi serveti ile Türkiye'nin en zengin 8. ismi olmuştur.

Erken yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ali Ağaoğlu, 3 Mart 1954 tarihinde Trabzon'un Of ilçesinde doğdu. Babası Mithat Ağaoğlu, İstanbul'da dönemin tanınmış müteahhitleri arasında idi. Babasının da etkisiyle gençlik yıllarında bir yandan okuyup bir yandan da inşaatlarda mesleği öğrendi. 1975 yılında babasının geçirdiği bir kalp rahatsızlığı sonrasında bir süreliğine aile işlerinin başına geçti; bu dönemde iş yükünden dolayı liseyi yarıda bırakmak zorunda kaldı.[3][4]

Ağaoğlu Şirketler Grubu[değiştir | kaynağı değiştir]

Babasından ticari olarak 1977 yılında ayrılarak Ağaoğlu Şirketler Grubu'nu kurdu. 1981 yılından itibaren toplu konut siteleri üretmeye başlayan Ağaoğlu Şirketler Grubu, özellikle 1990’lı yılların sonlarında başladığı “My” konseptli yaşam alanları ve My World, My Office, My Towerland gibi projeleri ile Ataşehir, Ayazma ve Çekmeköy bölgelerinde çalıştı.

Ali Ağaoğlu, Ekonomi dergisi Forbes'in 2012 yılında yayınladığı “En Zengin 100 Türk” listesinde 10'uncu sırada yer aldı. Mart 2013 itibariyle Forbes'in yaptığı araştırmaya göre, 2.7 milyar ABD doları servetiyle, Türkiye'nin 8., dünyanın ise 527. en zengin iş adamıdır. Türkiye Vergi Rekortmeneleri Listesinde ilk kez 2008 yılında yer almıştır.[3]

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ali Ağaoğlu halen ayrı yaşadığı ilk eşi ile evlidir ve bu evlilikten iki çocuk sahibidir. Nikahlı ve nikahsız eşlerinden 5 çocuğu vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]