Ali Özgündüz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Ali Özgündüz (d. 10 Ekim 1965, Tuzluca, Iğdır), Türk siyasetçi. Cumhuriyet Halk Partisi'nin İstanbul 3. bölgeden Türkiye Büyük Millet Meclisi 24. dönem milletvekilidir.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1986 yılında mezun olduktan sonra Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde Cumhuriyet Savcısı olarak görev yapmıştır.[1] 12 Haziran Milletvekilliği seçimlerinde aday olmak için 10 Mart 2011 tarihinde en son görev yaptığı Eyüpsultan Cumhuriyet Savcılığı görevinden istifa etmiş ve bu seçimlerde 24. dönem Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul milletvekili olmuştur. CHP Grup yönetim kurulu ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyeliği yapmıştır. Milletvekilliği sırasında 17/25 Aralık yolsuzluk olayları nedeniyle istifa eden AKP'li dört bakanla ilgili meclis soruşturması açılması için verilen önergeyi hazırlamış ve TBMM'de yapılan Yüce Divan oylaması öncesi partisi CHP grubu adına konuşmuştur. Ayrıca AKP iktidarının Ortadoğu ve özellikle Suriye politikasına karşı muhalif çıkışlarıyla gündeme gelmiştir. İnsan hakları, yargı bağımsızlığı, düşünce hürriyeti ve hukuk devleti alanlarında yayınlanmış makale ve araştırmaları bulunmaktadır.[2] Türkiye/Azerbaycan ve Türkiye-Irak Parlamentolararası Dostluk Grupları üyesi ve Türkiye-İran Parlamentolararası Dostluk Grubu genel sekreteri görevlerinde bulunmuştur. CHP'nin 16/17 Ocak 2016 tarihinde yapılan 35. Olağan Kurultayında 4. sıradan Parti Meclisi üyeliğine seçilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Ali ÖZGÜNDÜZ". Türkiye Büyük Millet Meclisi. 9 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Eylül 2011. 
  2. ^ "Ali Özgündüz Özgeçmişi". aliozgunduz.com.tr. 18 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Eylül 2011.