İçeriğe atla

Algernon'a Çiçekler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Algernon'a Çiçekler
Flowers for Algernon
Kitap kapağı
YazarDaniel Keyes
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri
TürBilimkurgu
YayımNisan 1959 (kısa öykü)
Mart 1966 (roman)
YayımcıHarcourt, Brace & World
Sayfa311 (roman)[1]
ISBN0-15-131510-8
OCLC232370

Algernon'a Çiçekler, Daniel Keyes tarafından yazılmış bilimkurgu hikâyesi ve romanıdır. Hikâye 1958 yılında yazılmıştır ve ilk olarak The Magazine of Fantasy & Science Fiction dergisinin Nisan 1959 sayısında yayınlanmıştır. Hikâye 1960 yılında En İyi Kısa Hikâye dalında Hugo Ödülü'ne layık görülmüştür. Roman versiyonu 1966 yılında yayınlandı ve aynı yıl En İyi Roman dalında Nebula Ödülü'nün ortak kazananı olmuştur (diğer kazanan Babel-17).

Kitaba adını veren Algernon, yapay yollarla zekasını artırmak için ameliyat edilen bir laboratuvar faresidir. Hikâye, Charlie Gordon tarafından yazılan ilerleme raporları formatında anlatılır. Charlie bu ameliyatı test eden ilk insandır. Hikâye zihinsel engellilerin tedavisi gibi farklı etik ve moral temalara değinir.

Her ne kadar kitap sık sık ABD ve Kanada'daki kütüphanelerden çıkarılma konusuna malzeme olduysa da, ki bazen çıkarıldı, dünyanın birçok ülkesinde okullarda düzenli olarak öğretildi ve birçok kez televizyon, tiyatro ve radyo için uyarlandı. Film versiyonu Charly aktör Cliff Robertson'a En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü'nü kazandırdı.

  1. ^ World Cat 22 Temmuz 2023 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Flowers for Algernon by Daniel Keyes, New York, Harcourt, Brace & World [1966], 1st Edition details