Algernon'a Çiçekler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Algernon'a Çiçekler
Flowers for Algernon.jpg
Kitap kapağı
Yazarı Daniel Keyes
Orijinal ismi Flowers for Algernon
Ülke Amerika Birleşik Devletleri
Dili İngilizce
Türü Bilim kurgu
Yayınevi Harcourt, Brace & World
Anadilinde
basım tarihi
Nisan 1959 (kısa öykü)
Mart 1966 (roman)
Yayın ortamı Baskı (ciltli ve kağıt kaplamalı)
Sayfa sayısı 311 (roman)[1]
ISBN 0-15-131510-8
OCLC 232370

Algernon'a Çiçekler, Daniel Keyes tarafından yazılmış bilim kurgu hikâyesi ve romanıdır. Hikâye 1958 yılında yazılmıştır ve ilk olarak The Magazine of Fantasy & Science Fiction dergisinin Nisan 1959 sayısında yayınlanmıştır. Hikâye 1960 yılında En İyi Kısa Hikâye dalında Hugo Ödülü'ne layık görülmüştür. Roman versiyonu 1966 yılında yayınlandı ve aynı yıl En İyi Roman dalında Nebula Ödülü'nün ortak kazananı olmuştur (diğer kazanan Babel-17).

Kitaba adını veren Algernon, yapay yollarla zekasını artırmak için ameliyat edilen bir laboratuvar faresidir. Hikâye, Charlie Gordon tarafından yazılan ilerleme raporları formatında anlatılır. Charlie bu ameliyatı test eden ilk insandır. Hikâye zihinsel engellilerin tedavisi gibi farklı etik ve moral temalara değinir.

Her ne kadar kitap sık sık ABD ve Kanada'daki kütüphanelerden çıkarılma konusuna malzeme olduysa da, ki bazen çıkarıldı, dünyanın birçok ülkesinde okullarda düzenli olarak öğretildi ve birçok kez televizyon, tiyatro ve radyo için uyarlandı. Film versiyonu Charly aktör Cliff Robertson'a En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü'nü kazandırdı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ World Cat, Flowers for Algernon by Daniel Keyes, New York, Harcourt, Brace & World [1966], 1st Edition details