Alfajor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Alfajor
Bölgesi İspanya
Türü Şeker
Tipi Şekerleme.
Ana malzemeler Un, bal, badem, fındık, dulce de leche.
Uruguaylı ve Arjantinli alfajore

Bir alfajor veya alajú Arjantin, Uruguay, Şili, El Salvador, Peru, Bolivya, Belize, Ekvador, İspanya, Paraguay, Güney bölgesi, Brezilya, Filipinler, Venezuela’da bulunan geleneksel bir konfeksiyondur. Arketip alfajor, Al-Endülüs döneminde İber Yarımadası'na girdi.[1] Küçük bir silindir şeklinde üretilir ve tek tek veya birkaç parça içeren kutularda satılır.

Arjantin, Peru ve Uruguay’daki geleneksel "alfajores", süt reçeli (Peru’da "manjar blanco" olarak bilinir) ile birleştirilmiş ve isteğe bağlı olarak pudra şekeri ile kaplanmış iki yuvarlak tatlı buğday bisküvi veya mısır nişastasından oluşur. Şili, Uruguay ve Arjantin'deki daha modern "endüstriyel" çeşitler bitter çikolata veya beyaz çikolata ile kaplanır (birçok alfajor "siyah" ve "beyaz" sürümlerde satılır) veya sadece pudra şekeri ile kaplanır.[2] Bunlar Şili Oreosu olarak da bilinir. Bir varyasyon "alfajor de nieve" olarak adlandırılır ve yumurta akı ve şeker karışımından oluşan beyaz bir kaplamaya sahiptir. Çoğu alfajorlar alüminyum folyo ile paketlenir. Alfajorlar çeşitli çaplarda yapılır ve atıştırmalık olarak tüketilir.

Meksika'da, "alfajores" sadece hindistancevizi ile yapılır ve normalde üç renkli hindistancevizi şekerlemesidir. Nikaragua'da, bunlar Kanarya Adaları alfajores tipine benzerler ve mısır ve kakao dahil pekmez ve farklı melaslardan yapılırlar. Genellikle plastik ambalaj veya balmumu kağıdına paketlenir.

Brezilya'nın alfajor tarzı genellikle "bem-casado" olarak da bilinir, ayrıca doce de leite ile doldurulur ve ince şekerle kaplanır. Alfajor ile bazı özellikleri paylaşan, fakat daha zencefilli bir kurama benzeyen "pão de mel" (Portekizce'de "bal ekmeği" anlamına gelir) olarak bilinen başka bir şeker de vardır. Bu çeşitlilik aynı zamanda Arjantin, Uruguay ve Şili'deki gibi koyu çikolata ile kaplanmıştır, ancak iç kısmında kek benzeri bir yapıya sahiptir ve doce de leite, çikolata ve hindistancevizi kremasıyla doldurulabilir.[3]

712'de Arap general Musa bin Nusayr, Medina-Sidonia, Alcalá de Guadaira ve Carmona, Sevilla'yı fethetmek için 18.000 kişilik bir orduyla Algeciras'a ulaştı. Alajú adlı benzer bir tatlı, isimsiz bir yazar tarafından Arapça-İspanyol yemek kitabı Kitab al-Tabikh'te bulunur. İspanyolca gramerci Nebriya, Latince-İspanyolca Sözlüğünde (1492) ilk kez sözcüğü alfaxor veya alaxur olarak atadı.[4]

Düzenlemeler yalnızca saf bal, badem, fındık, kırıntı, şeker, un ve anason, susam, kişniş, karanfil ve tarçın gibi baharatların kullanılmasına izin veriyor. Korunan Coğrafi İşaret alfajorlarının, her biri en az 30 gram ağırlığında, en az yaklaşık 18 cm uzunluğunda ve 1,5 cm çapında bir silindirik biçimde sunulması amaçlanmıştır. Her biri bir ambalaj kağıdı ile korunur ve uçları aynı kağıttan bir kurdele ile spiral şeklinde bir süsleme yaptı.[5] Bireysel olarak sarıldıktan sonra tahta veya karton kutularda paketlenebilir, ancak asla plastik olarak ambalajlanamazlar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]