Alexandre Koyré

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Alexandre Koyré (29 Ağustos 1892 - 28 Nisan 1964), Rus Yahudisi asıllı Fransız filozof ve bilim tarihçisiydi.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Koyré 29 Ağustos 1892 günü Rusya'nın Taganrog kentinde Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Doğum adı Aleksandr Vladimiroviç (veya Volfoviç) Koyra idi. Yurtdışında eğitimine devam etmeden önce Tiflis, Rostov-na-Donu ve Odessa kentlerinde çalışmalarını sürdürdü.

Göttingen'de bulunduğu sırada (1908-1911) Edmund Husserl ve David Hilbert'le birlikte çalışma imkanı buldu. Husserl, Koyré'nin tezini onaylamadı. O da Collège de France ve Sorbonne'da Bergson, Brunschvicg, Lalande, Delbos ve Picavet ile çalışmak için Paris'e gitti. Husserl'in Kartezyen Meditasyonlar'ını takiben, Şubat 1929'da Paris'te bir dizi konferans verdi[1] ve Husserl ile yeniden buluştu.

1914'te savaş patlak verince Fransız Yabancı Lejyonu'na katıldı. 1916'da gerçekleşen Fransız ve Rus hükümetleri arasındaki işbirliğinin ardından Rus cephesinde gönüllü olarak savaştı.

1922'de doktorasını tamamladı.[2][3] Aynı yıl Paris'teki École pratique des hautes études (EPHE)'de hocalığa başladı. Burada Alexandre Kojève ile çalışma imkanı buldu. 1932'de EPHE, başkanlık etmesi için Modern Avrupa'da Dinsel Düşünceler Tarihi Bölümü kurdu. Bu görevini ölümüne kadar sürdürmüştür.

1932–34, 1936–38 ve 1940–41 yılları arasında Koyré, Fuad Üniversitesi'nde (sonraki adı Kahire Üniversitesi) ders vermiş ve burada André Lalande ve diğerleriyle birlikte, modern felsefe çalışmalarını Mısır akademisine tanıtmıştır. Kahire'deki en önemli öğrencisi, ilk sistematik modern Arap filozofu kabul edilen Abdel Rahman Badawi (1917–2002) idi.

II. Dünya Savaşı boyunca Koyré New York'ta yaşadı ve oradaki bir okulda ders verdi. Savaşın ardından ABD'yi sık sık ziyaret etti. Princeton Üniversitesi'nde yarım yıl geçirdi. Bunun yanında Harvard, Yale, Chicago, Winconsin ve Johns Hopkins üniversitelerinde misafir hoca olarak görev yaptı. Johns Hopkins'te yaptığı konferanslar daha sonra Kapalı Dünya'dan Sonsuz Evren'e adlı kitabının temelini oluşturacaktır.

28 Nisan 1964'te Paris'te hayatını kaybetti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ These lectures were first published in a 1931 French translation by Gabrielle Peiffer and Emmanuel Levinas with advice from Koyré.
  2. ^ He had already earned a Doctorat d'université from the Sorbonne.
  3. ^ Alan D. Schrift (2006), Twentieth-Century French Philosophy: Key Themes And Thinkers, Blackwell Publishing, p. 146.